Active Beauty
3 dôvody, prečo nám prospieva spermidín
Text: Nina Horcher

3 dôvody, prečo nám prospieva spermidín

Medzi produktami proti starnutiu sa už dlhšiu dobu objavuje spermidín. Čo to je? A dokáže zabrániť fyzickému starnutiu? Zhŕňame najdôležitejšie fakty.

Spermidín by mal zvládnuť všetko: regenerovať bunky, chrániť telo pred chorobami, zabezpečiť mladší výzor a dlhší život. Na trhu je množstvo výživových doplnkov s obsahom látky, ktorá účinne zabraňuje procesu starnutia. Spoznali sme pri hyaluronane ďalší malý zázrak účinný v boji proti vráskam?

Jeho magický efekt týkajúci sa anti-agingového efektu nie je vedecky preukázaný. Niektoré štúdie však naznačujú, že strava bohatá na spermidín môže človeku zabezpečiť dlhší a zdravší život.

Isté ale je, že spermidín pôsobí pozitívne na ľudské bunky. Tento fakt podporuje aj in vitro štúdia v súvislosti s koronavírusom. Ak sa bunkovým kultúram napadnutým koronavírusom dodá spermidín, replikácia vírusu sa zastaví o 85%. Ale pekne pomaly:

Čo to vlastne spermidín je?

Látka, ktorá sa ako synapsia vyskytuje v každej bunke a vo vyššej koncentrácií aj v ejakuláte. Spermidín je obsiahnutý v mnohých potravinách: v pšeničných klíčkoch, hríboch, viacerých druhoch ovocia a zeleniny ako aj v zrejúcich syroch. „Ľudia ho vo vysokej miere prijímajú v potravinách, aj keď obsah spermidínu sa v rozličných potravinách značne líši,“ hovorí molekulárna biologička Julia Ring. Na svojom blogu sa pokúša povzbudiť ľudí, aby varili jedlá, ktoré sú bohatým zdrojom spermidínu. Má na to dobré dôvody.

3 dôvody, prečo nám spermidín prospieva

Nižšie riziko vzniku chorôb v starobe

V takzvanej Bruneckej štúdií by sme mohli pozorovať nasledovné: u ľudí, ktorí prijímajú stravu bohatú na spermidín, je nižšie riziko vzniku chorôb súvisiacich s vekom, napríklad kardiovaskulárnych. Ľudia sa tiež dožívajú vyššieho veku. Nie je však dokázané s istotou, že takáto kondícia u ľudí nie je následkom len zdravšej stravy. Tak či tak, zdravá strava bohatá na proteíny prispieva k celkovému zdraviu.

Naštartovanie bunkovej recyklácie

Spermidín aktivuje autofágiu, teda inteligentný proces recyklácie buniek. Má silu stráviť alebo stiahnuť z obehu poškodené alebo nefunkčné bunkové organely. Rovnaký efekt je možné dosiahnuť aj pri postení sa. V normálnom prípade dochádza k autofágií v momente, keď sú bunky vystresované, takže ak nič nejete, bunky uvedú tento proces do činnosti, odbúrajú nepotrebné časti, z nich načerpajú energiu a následne ju využijú na výrobu súrne potrebných molekúl. Pozitívnym vedľajším efektom je zrecyklovaná bunka.

Zvyknete si na výživnú stravu

Kto chce profitovať zo spermidínu, musí dbať na to, aby ho telu dodával v dostatočnom množstve. Štúdie totiž ukazujú, že jeho obsah v tele rokmi klesá. No prijímaním stravy bohatej na spermidín to môžeme zmeniť. Okrem spermidínu naše telo posilníme aj dávkou výživných látok a vitamínov. K dobrej strave sa radia klíčky, hrášok, celozrnné výrobky, jablká, šalát, hríby, orechy, zemiaky a zrejúci syr.