Active Beauty
3 účinné metódy, ako sa zbaviť pigmentových škvŕn

3 účinné metódy, ako sa zbaviť pigmentových škvŕn

Je to otázka, ktorú si kladieme najmä s pribúdajúcim vekom: je možné odstrániť pigmentové škvrny? Odpoveď závisí od viacerých faktorov. Vysvetlíme, čo skutočne v boji s hyperpigmentáciou zaberá.

U väčšiny ľudí sa škvrny objavujú až vo vyššom veku, no či sa objavia skôr alebo neskôr, keby sme si mali vybrať, kľudne sa ich zriekneme – najmä na tvári. Nepravidelná pigmentácia pokožky, či tmavšie plochy na pokožke žiaľ pleti nelichotia. Pleť tak získava nejednotný vzhľad. Ako však pigmentové škvrny účinne odstrániť?

V prvom rade je nutné poznať príčinu problému: hyperpigmentáciu spôsobuje zvýšená tvorba melanínu. Škvrny sa objavia, keď tvorba melanínu neprimerane vzrastie a keď sa jeho nadbytočné množstvo nerozloží na povrchu pokožky rovnomerne. Tak ako tmavé, na pokožke môžu vzniknúť aj svetlé škvrny. U žien sú často za hyperpigmentáciu zodpovedné hormonálne zmeny. A ak je potom pokožka ešte vystavená ultrafialovým lúčom slnka bez toho, aby ju chránil opaľovací krém, škvrny budú na pokožke ešte badateľnejšie. Zatiaľ čo hyperpigmentácia má na starosti tmavé škvrny, svetlejšie škvrny sú výsledkom vymiznutia normálnej melanínovej pigmentácie kože.

Preto by sme nemali zabúdať na ochranu pokožky pred slnkom počas celého roka. Faktom je, že ak sa pigmentové škvrny objavia až v pokročilom veku, tieto starecké škvrny sú vyslovene znakom starnutia pokožky. Ak je však ich vznik podmienený pôsobením slnečného žiarenia, môžeme im do istej miery predísť.

Aké máte ďalšie možnosti na zmiernenie škvŕn a na čo dbať pri starostlivosti o pokožku, aby ste dosiahli krásnu pleť.

Pigmentovým škvrnám môžete predísť alebo ich následne odstrániť: 3 účinné rady

  1. Prevencia a výdatné krémovanie

Ako sme už spomenuli, najúčinnejší spôsob, ako predísť vzniku pigmentových škvŕn, je dôsledná ochrana pred slnečnými lúčmi. A myslíme tým naozaj dôkladnú ochranu, deň čo deň, v zime či v lete. Tak svoju pleť uchránite pred vznikom škvŕn, za ktoré je zodpovedné UV žiarenie a zmiernite tie, ktoré vznikli pôsobením hormonálnych zmien v tele.

Ak už pigmentové škvrny máte, odporúča sa používanie krémov, ktoré boli špeciálne vyvinuté na redukciu a zosvetlenie hyperpigmentácie alebo účinné lokálne prostriedky na jej zmiernenie, ktoré vám predpíše dermatológ. Spravidla obsahujú kyselinu azelaovú a hydrochinón.

  1. Kozmetické postupy na ošetrovanie škvŕn

Pomôcť môžu aj rady odborníkov v kozmetickom štúdiu. Ak je vznik škvŕn podmienený hormonálnymi zmenami v tele, odporúča sa tzv. microneedling metóda. Touto revolučnou metódou mikroihličkovania sa prepichuje vrchná vrstva kože, čím sa podporuje jej vlastná regenerácia.

V prípade problému stareckých škvŕn sa osvedčuje v liečení dermatologická terapeutická metóda mikrodermabrázie. Odstraňujú sa ňou povrchové vrstvy pokožky a odumretých buniek.

  1. Zosvetlenie pigmentových škvŕn laserom

Ak ste vyskúšali všetko hore uvedené a efekt sa nedostavil, dermatológovia odporúčajú pri hyperpigmentácií metódu zosvetlenia škvŕn laserom. Starecké škvrny, ku zhoršeniu ktorých ešte dopomohlo slnečné žiarenie, je možné ošetriť a dokonca aj odstrániť špeciálnym laserom. Často na to postačí len jedno sedenie. Jediné, na čo po ošetrení treba dbať: vyhýbať sa pokiaľ možno slnečnému žiareniu po dobu štyroch týždňov a zakaždým tvár pred slnkom vhodne chrániť. Laserové ošetrenie sa preto odporúča absolvovať radšej v zimných mesiacoch.

U žien s tmavšou pokožkou môžu hormonálne zmeny vyvolať vznik „hnedej masky“ na tvári, ktorej sa hovorí melasma. Čo sa liečenia týka, na tento typ problému sa odporúča zákrok Facelift – zlaté nite.