Active Beauty
5 ciest ku šťastiu

5 ciest ku šťastiu

Činorodosť, rozlúčenie, láska, dávanie, viera: Podľa výskumov zameraných na ľudské šťastie nám práve týchto päť životných úloh pomôže postupne dosiahnuť vo svojom vnútri naplnené šťastie.

Vysoké postavenie, veľa peňazí, atraktívny zovňajšok – mnohí veria, že práve tieto veci ich spravia šťastnými. Kúzlo pravého naplneného života však spočíva v niečom úplne inom. V drobných okamihoch, vďaka ktorým sa budeme neustále cítiť šťastne. To tvrdia vedci americkej Harvardskej univerzity, ktorí sa zamerali na skúmanie ľudského šťastia. Šťastie teda nie je záležitosťou zdedených génov ani peňaženky, nezávisí od kariéry, vzdelania, ani krásy, ale od každého jedného z nás. Kto začne pracovať na dodržiavaní piatich najzásadnejších životných úloh, nájde krok za krokom cestu k vnútornej radosti.

Buďte činorodí a žite prítomnosťou

Kúpeľňa žiari čistotou a bielizeň visí na šnúre? Človek by si mal užívať aj takéto každodenné činnosti – vysvetľuje Mag. Catharine Reichelová: „Keď začneme pozorne vnímať, pretvoria sa tieto povinnosti na drobné, cenné radosti.“ Na tento poznatok prišli pracovníci výskumného tímu Harvardskej univerzity, keď neočakávane telefonovali rôznym ľuďom a pýtali sa ich, čo práve robia. S odstupom času boli najspokojnejší tí, ktorí sa plne sústredili na činnosť, ktorú práve vykonávali. Bez ohľadu na to, či to bolo drhnutie vane, alebo čítanie náročnej literatúry. Skôr nešťastne pôsobili tí, ktorí sa nechali neustále rozptyľovať od svojej úlohy – pokojne aj myšlienkami na blížiacu sa dovolenku.

Kto chce kúzlo okamihu pretaviť do celoživotnej spokojnosti, musí sa začať koncentrovať na to, čo sa deje tu a teraz. „Významnou osobnosťou v tejto oblasti je duchovný učiteľ Eckhart Tolle,“ hovorí Rachel. „Jeho kniha s názvom Sila prítomného okamihu obsahuje pútavé poznatky a konkrétne návody na to, ako vnímavosťou a odpútaním sa od racionality prelomiť zažité vzory správania a nájsť vlastnú cestu k uvoľnenému žitiu.“ Mnohí ľudia popisujú oslobodenie od hlasov v hlave ako prívalovú vlnu: „Telo zaplaví dopamín, ktorý je nositeľom pocitu spokojnosti a zvyšuje aktivitu.“

Rozlúčte sa a začnite žiť nezávisle

Podľa výskumov je ľahkosť bytia spojená s jedným veľmi komplexným faktorom: odlúčením od rodičov. „Len málokomu sa to podarí ihneď po dovŕšení plnoletosti. Najmä ženám to padne ťažko, pretože vzťahy prežívajú veľmi intenzívne,“ vysvetľuje Catharine Reichelová, pôsobiaca ako kouč. „Dievčatá už v detstve veľmi citlivo prežívajú, keď sú mama alebo ocko smutní. Vnímajú potláčané emócie a snažia sa situáciu riešiť láskou.“ Budujú si tak síce cenné vlastnosti, akými sú empatia a emočná inteligencia, no zároveň vytvárajú podhubie pre vznik fenoménu takzvanej „poslušnej dcérenky“: „Ide o tlak, ktorý poznajú mnohé ženy v snahe uspokojiť všetkých zároveň.“ Toto je skutočný zabijak šťastia, ktorý vám bráni preniknúť do vlastného vnútra. „Ak sa pri dôležitých rozhodnutiach ešte vždy pýtate rodičov na ich názor, alebo zahadzujete vlastné plány kvôli očakávaniam rodiny, ste jednoznačnou obeťou tohto fenoménu a sabotujete vlastnú dušu.“ Pomôže jediné – mať vlastné ciele a do budúcnosti si stanoviť jasné hranice. Pokojne aj s pomocou profesionálneho koučingu.

Venujte sa láske a priateľstvám

„Človek od prírody túži po dotyku, spojení a pocite, že je ľúbený,“ hovorí Catharine Reichelová. Poznatky harvardského profesora a odborníka na šťastie Georga Vaillanta potvrdzujú, že: „Vrelé, hlboké vzťahy sú najdôležitejším predpokladom šťastného života. Najväčší vplyv na kvalitu života majú vzťahy. Nemusí to byť nevyhnutne vzťah so životným partnerom. Ide skôr o základné väzby k ostatným ľuďom – altruistické a empatické vzťahy k okoliu.“

Ani život osamote tak nemusí narušiť naše šťastie. Reichelová: „Pre osobnú pohodu sú rovnako dôležití dobrí priatelia a domáce zvieratá. Zvyšujú priemernú dĺžku života a môžu mať priaznivý vplyv aj na zdravotný stav.“ Budovať dôveru, cítiť s druhými a dopriať si dostatok času:

To sú základné ingrediencie šťastného priateľstva. Nepotrebujete na to nevyhnutne veľký okruh známych, ani starých kamarátov z detstva. „Pravidelné stretnutia naplnené dôverou citeľne zvyšujú našu spokojnosť so životom,“ radí Reichelová.

Vedomé dávanie a sociálna angažovanosť

Pri honbe za šťastím často ujdeme mnoho zbytočných kilometrov a dostaneme sa do slepých uličiek, pretože máme prirodzenú tendenciu nechať sa zlákať najmä povrchnými cieľmi: peniazmi, statusom, luxusom. „Je prirodzené, že materiálne veci a moc nás fascinujú a priťahujú. To, že z dlhodobého hľadiska našej duši neprospievajú, si často uvedomíme až v momente, keď ich s veľkou námahou dosiahneme, no pocit vnútorného šťastia sa nedostaví,“ hovorí odborníčka. Napríklad, keď si kúpime nové dizajnérske topánky, prvýkrát si ich obujeme a vôbec nepocítime to očakávané radostné šteklenie v bruchu. Alebo na letnej dovolenke v luxusnom rezorte – razom začneme pociťovať vnútornú prázdnotu, ktorú sa nám počas roka vďaka pracovnej záťaži darilo ignorovať.

To, čo nám prináša šťastie z dlhodobého hľadiska, sa snažila odhaliť berlínska štúdia s využitím viac ako 60 000 dotazníkov. Nezištní a starostliví ľudia majú šťastnejší život ako egoisti. Reichelová toto zistenie potvrdzuje: „Ľudia, ktorí sa angažujú v sociálnej oblasti alebo dobrovoľníctve, sú vyrovnanejší a bezstarostnejší ako tí, ktorí sa zaoberajú len vlastnou spokojnosťou.“ Sociálne správanie je prirodzenou potrebou, ktorá pramení z túžby chrániť slabších a pripravovať ďalšie generácie na život. „Rodičia dobre poznajú ten príval nadšenia, keď sa ich dieťa prvýkrát samo posadí na nočník alebo si zaviaže šnúrky na topánkach.“ Podľa vedcov je šťastie sociálnou emóciou. Nezabúdajme: „Každý z nás má možnosť pomáhať iným, prispieť k ich šťastiu, vyjadriť im podporu a tým spraviť niečo dobré pre seba aj pre spoločnosť.“

Veriť a spoľahnúť sa

Naše srdce dokáže v sebe ukrývať množstvo nádejí. Nenadarmo sa hovorí, že viera dokáže pohnúť aj horou. Za touto múdrosťou sa skrýva sila myšlienok a presvedčenia, ktorá môže pozitívne ovplyvniť náš skutočný život. „Ľudia, ktorí veria v silu alternatívnych liečebných metód, napríklad homeopatie alebo samoliečby, budú pravdepodobne pociťovať omnoho lepšie účinky tejto terapie ako tí, ktorí dôverujú len konvenčnej medicíne,“ hovorí Reichelová.

Viera nám môže priniesť aj šťastie: Mať svoje zásady a presvedčenie je podľa harvardských vedcov dôležitým míľnikom na prekážkovej dráhe k životnému šťastiu. Ich zdrojom môže byť náboženstvo alebo spirituálny štýl života. „Viera však nemusí byť bezpodmienečne spojená s bázňou pred božskými silami alebo hlbokou spiritualitou. Cieľom človeka by malo byť najmä potlačenie vlastného ega, spolu so všetkými túžbami a obavami, a zverenie sa vyššej moci.“ Menej myslieť, viac preciťovať a nechať všetko plynúť – s vierou v to, že vesmír presne vie, čo je pre nás najlepšie.

Žiť v prítomnom okamihu prináša do života šťastie

„Ľudia, ktorí si dokážu vychutnávať prítomnosť a menej sa strachujú o budúcnosť, sú v živote omnoho spokojnejší,“ hovorí nemecká psychologička a spisovateľka Dr. Ilona Bürgelová. K podobnému poznatku dospel aj psychológ Matthew Killingsworth. Ten skúmal spokojnosť a tok myšlienok 2250 ľudí v priebehu jedného dňa. Výsledok jeho pozorovaní: nezáleží na tom, či sa práve venujeme niečomu príjemnému alebo nepríjemnému. Polovicu času sme aj tak myšlienkami inde. Ľudia, ktorí tok svojich myšlienok nemajú dostatočne pod kontrolou, bývajú nespokojnejší a častejšie nešťastní. Neschopnosť koncentrácie nie je následkom, ale často skôr príčinou nespokojnosti.

Jednoduché kroky, ktoré vám pomôžu ostať v prítomnosti:

  • Vedomé dýchanie.
  • Pri umývaní rúk alebo sprche sa sústreďte na prúd vody na vašej pokožke, žblnkot, alebo vôňu mydla.
  • Sústredene sa prechádzajte naboso a koncentrujte sa na svoje okolie.
  • Venujte sa športu, ktorý si vyžaduje plné sústredenie (napríklad loptovým hrám, jazde na koni, plávaniu, lezectvu).
  • Pri jedle sa koncentrujte na konzistenciu jedla, chuť a prežúvanie.