Active Beauty
5 spôsobov, ako sa naučiť humor

5 spôsobov, ako sa naučiť humor

„Šťastie prichádza k tým, ktorí sa smejú“, hovorí jedna budhistická múdrosť. Isté je: stačí párkrát zažmurkať a veci vyzerajú hneď ľahšie. A môžeme si dokonca vypestovať zmysel pre humor – a natrénovať ho!

Smiech nás robí šťastnými, to vieme z moderného výskumu: pretože smiech brzdí produkciu stresových hormónov. Zároveň naše telo produkuje viac hormónu šťastia serotonínu. Trochu zmyslu pre humor a pozitívne myšlienky nie sú teda dobré iba pre dušu, ale aj pre telo (ako aj tieto anti-stresové tipy). A najlepšie na tom je: humor sa skutočne môžeme naučiť.

Odborníci a odborníčky predstavujú spôsoby, ktorými môžeme našu humornú stránku celkom jednoducho trénovať. Prospeje to najmä dospelým, lebo: nielen že sa cez deň smejú omnoho zriedkavejšie ako deti, ale zabúdajú celkovo, ako spoločnosť, na to, ako byť veselý. Napríklad pred 70 rokmi sa dospelí smiali 18 minút denne, teraz už len šesť minút.

Naučiť sa humor: 5 cvikov na uľahčenie

  1. Vyskúšať si vlastný humor

Dr. Wolfgang Krüger, psychoterapeut a autor knihy „Humor pre začiatočníkov a pokročilých“, vám poradí niekoľko jednoduchých cvikov, aby ste oživili svoj vlastný humor: odporúča, aby ste pomaly vyskúšali vlastný humor, napríklad tak, že sa budete správať pojašene ako dieťa. Tomu, kto z času na čas robí hlúposti úplne bez zábran, vyplazí jazyk svojmu obrazu v zrkadle, skáče na jednej nohe alebo v parku urobí kotrmelec, hrozí menšie nebezpečenstvo, že bude brať všetko príliš vážne. A pre nemotorných platí devíza: „Smiechom prejsť cez to, za čo sa človek hanbí.“

  1. Pretancovať hranicami hanby

Aj Jumi Vogler, trénerka humoru a autorka knihy „Úspech sa smeje! Humor ako stratégia úspechu“, radí, aby ste sa povzniesli nad všetky hranice ostychu – a začali s tým pred zrkadlom. Napríklad tak, že si nasadíte masku klauna a venujete sami sebe úsmev. Ďalší tip odborníčky na smiech znie, urobiť si zoznam vecí, ktoré sa vám na vás samotných nepáčia – a následne k tomu tancovať: „Som príliš malý, čačača, som príliš tučný, čačača, som príliš milý, čačača!“

  1. Viesť si humorný denník

Ďalší trik od autorky: píšte si humorný denník. „Zapíšte si všetky komické situácie, s ktorými sa počas dňa stretnete. Čoskoro budete mať objemnú zbierku anekdot, ktoré môžete kedykoľvek pri rozhovore porozprávať.“ Takto môžu dokonca aj nepríjemné situácie prispieť k posilneniu vlastného humoru. Pokúste sa pritom vnímať perspektívu sledovanej osoby a popremýšľajte, čo je na celej veci obzvlášť komické.

  1. Vedieť zaobchádzať s vtipkármi

Čo by sa ešte dalo urobiť, aby ste viac rozvinuli humor? Napríklad nechať si pomôcť od ľudí, ktorí z toho profitujú. Ten, kto sa obklopí veselými rovesníkmi, naučí sa veľmi veľa o tom, ako byť veselý. Jednoduchá cesta, ako takýchto ľudí nájsť: na párty si jednoducho všímajte smiech a pridajte sa k hosťom, ktorí sa zjavne bavia. Potešiteľný vedľajší efekt: do veselej partie sa často človek integruje rýchlejšie a spozná pritom nových ľudí.

  1. Humorné dekorovanie

Nielen ľudia, ale aj veci vedia vysielať humorné signály: veselý nábytok, obrázky alebo dekoratívne predmety, nám každý deň pripomínajú to, že zábava môže byť súčasťou všedného dňa. A ak si k tomu nainštalujete „regál plný smiechu“, ktorý naplníte dobrými komédiami, humornou literatúrou a CD s hudbou na dobrú náladu, máte príležitostne hneď poruke kultivované rozveselenie. Nemalo by byť pritom kritériom, či sa aj iní na tom budú zabávať. Odborníci a odborníčky na humor radia, aby ste si stáli za svojím vlastným humorom. A: verte tomu, že smiech je nákazlivý.