Active Beauty
5 udržateľných tipov proti zlej karme

5 udržateľných tipov proti zlej karme

Pri praní bielizne použiť eko program, recyklovať odpad, zasadiť strom: každý deň jestvuje veľa možností podniknúť niečo proti zlej karme. Napríklad týchto 5 udržateľných tipov.

Ak sa snažíte zmeniť svet na pozitívny a zároveň sa chcete vyhnúť zlej karme, najlepšie bude začať malými krokmi. Dajú sa dobre integrovať do všedného života a povzbudzujú nás, aby sme skutočne vydržali. Medzičasom existuje niekoľko aplikácií pre životné prostredie, ktoré na to ponúkajú príležitosti. Ako presne tieto dobré skutky pre každého jedného z nás vyzerajú a ako môžete žiť udržateľne? S týmito piatimi tipmi:

Zbohom, zlá karma: takto jednoducho môžete konať dobro

Upratujte s ohľadom na životné prostredie

Vo vlastnom domove a najmä pri upratovaní sa dajú udržateľné opatrenia uplatňovať obzvlášť ľahko. Jednoducho nahraďte chemické čistiace prostriedky alternatívami priateľskými k životnému prostrediu, akou je napríklad Bika, jedlá sóda bicarbóna – univerzálny čistiaci prostriedok od Yellow&Blue. Ten sa dá použiť na všeličo, je biologicky odbúrateľný a neprodukuje toľko obalového odpadu. Bielizeň perte a riad umývajte s eko programom, ktorý šetrí energiu – a hneď si zaslúžite niekoľko dobrých karma bodov.

Potraviny spotrebúvajte úplne

Kto vlastne začal s tým, že určité druhy zeleniny spotrebúvame len čiastočne? Aj z celej mrkvy (teda vrátane zelenej vňate) a brokolice sa dá vyčarovať chutné jedlo. A to je len začiatok. Veľa nápadov na recepty, v ktorých sa najrôznejšie druhy zeleniny zužitkujú celé, dnes nájdete na internete. Oplatí sa venovať pozornosť aj opovrhovaným častiam zeleniny ako napríklad kvetom rebarbory, listom tekvice a reďkovky. Ak je to pre vás príliš čudné, môžete zvyšky ako vonkajšie listy alebo hlúb jednoducho použiť aj na prípravu dlho vareného bujónu – alebo ako „salad skincare“ dokonca na starostlivosť o pokožku. Zostali vám zvyšky po stolovaní? Môžete s nimi variť, namiesto toho, aby ste ich vyhodili.

Kupujte produkty s pridanou hodnotou

Nielen vo vlastnej domácnosti môžeme poľahky konať dobro – aj pri nakupovaní je možné správať sa udržateľne. Existuje už veľa produktov, pri kúpe ktorých je automaticky venovaný príspevok na sociálne projekty. Nakupovať a konať dobro sa dá naozaj ľahko.

Mnohoraké využívanie vlastnej záhrady

Ak vlastníte záhradu, môžete sami pestovať šalát a ovocie, kúsok prírodného trávnika nechať ležať úhorom, aby ste predišli úhynu hmyzu, bielizeň sušiť vonku a tiež zachytávať do kade dažďovú vodu na polievanie. Ale aj keď vám záhrada nepatrí: ak na prechádzke v parku pozbierate odpad z okraja cesty, môžete sa takisto tešiť z dobrej karmy.

V kancelárii: nezabúdajte vytiahnuť kábel zo zástrčky

Aj v kancelárii a domácej pracovni sa dajú zbierať karma body tým, že budete menej tlačiť, vyhnete sa nápojom z jednorazových fliaš či postavíte na stôl rastlinu na spríjemnenie pocitu v miestnosti. Obzvlášť obľúbený je teraz nenáročný figovník lýrovitolistý so svojimi nadmerne veľkými listami, ktoré vraj majú čistiaci účinok na vzduch. A večer vytiahnete šnúru elektrickým prístrojom zo zástrčky, namiesto prepnutia na Off alebo Standby.