Active Beauty
A idem do toho: 5 tipov, ako ušetriť na elektrine

A idem do toho: 5 tipov, ako ušetriť na elektrine

Záleží vám na životnom prostredí aj počas zimných mesiacov? Úspora na spotrebe elektrickej energie je možná aj v chladných mesiacoch roka a dokonca nie je vôbec náročná. Stačí, keď sa trošku posnažíte.

V tomto ročnom období trávime radi čas doma a samozrejme chceme, aby bol náš domov útulný, vyhriaty a svetlý, zabojujeme tým proti sivým hmlistým dňom či dokonca zimnej depresii. Poklesy teploty vonku idú ruka v ruka so zvyšovaním spotreby zdrojov, čo následne odsúva do úzadia naše ekologické úmysly. A popritom sa dá ušetriť aj na maličkostiach, mnohonásobne môžete znížiť dennú spotrebu elektriny bez toho, aby ste mrzli alebo sedeli po tme.

Alexandra Bauerová, architektka a energetická poradkyňa, riadi v projekte „Poradenstvo pre lepšie životné prostredie“ oblasť budov, domácností a energie. Prezrádza, ktoré spotrebiče spotrebujú v domácnosti najviac energie, ako mať čerstvý vzduch a nestratiť pri tom veľa tepla a kde je možné ľahko ušetriť energiu (náklady).

 

S týmito piatimi tipmi od odborníkov ušetríte na energii

  1. Zimné dekorácie a svetielka

– Ak je to možné, vyhnite sa žiarivým zimným dekoračným svetielkam. „Tak ušetríte skutočne veľa elektriny,“ hovorí energetická poradkyňa Alexandra Bauerová. Ak sa ich však neviete vzdať, skúste aspoň tie s regulovaným časovačom osvetlenia.

– Použite snímače pohybu napr. na osvetlenie vo vstupných priestoroch. Dôležité: takéto osvetlenie by malo mať v pohotovostnom režime nízku spotrebu energie. „Používanie snímačov pohybu je opodstatnené aj v domoch alebo bytoch, resp. ich častiach, kde sa vám stáva, že zabudnete vypnúť svetlo, napríklad v tmavých chodbách.“

  1. V kuchyni

Najväčší potenciál úspory elektrickej energie v našich domácnostiach je v oblasti chladenia a mrazenia. Zamerajte sa na nasledovné:

– Nastavte teplotu v chladničke na 6 stupňov a v mrazničke na -18, to úplne stačí.

– Inteligentné domáce spotrebiče so zredukovanou spotrebou energie či systémy inteligentnej domácnosti môžu tiež spotrebovať veľa elektriny a to za predpokladu, že sa nepoužívajú správne. Predtým, ako si takéto riešenie obstaráte, skúste sa zamyslieť: budete používať odšťavovače, domáce pekárne či parné hrnce naozaj pravidelne?

– Ak kupujete len spotrebiče, ktoré skutočne potrebujete, ušetríte kopec „dodatočnej energie“ na výrobu a prepravu.

  1. Netflix maratón

– Streamovanie tiež nepatrí k najohľaduplnejším praktikám, čo sa životného prostredia týka. Tu je vhodné vzdať sa streamovania v HD rozlíšení.

– Platí to aj pre fotky z mobilných telefónov, ktoré zvyčajne vo vysokom rozlíšení nepotrebujeme – tieto sa dajú zmenšiť v nastaveniach. Podobne dáva zmysel aj neuchovávať fotografie v iCloude, rozumnejšie je na tento účel použiť externý disk.

– Z času na čas sa odporúča aj digitálny detox alebo prinajmenšom zredukovanie používania digitálnych zariadení, okrem ekologickej stránky to dobre vplýva aj na psychiku.

  1. Kúrenie

– Práve kvôli korone sa vetranie priestorov stalo dôležitou súčasťou nášho života. Radiátory sú zvyčajne umiestnené pod oknom. Aby sme počas nárazového vetrania nestratili veľa tepla, odporúča sa vykurovacie teleso po dobu vetrania nakrátko vypnúť.

– Alternatívou môže byť inštalácia systému regulácie vykurovania, ktorý umožňuje automatickú reguláciu teploty v miestnosti a zabraňuje zbytočnému prekurovaniu. Ak napríklad otvoríte okno, systém sa automaticky vypne. Na toto efektívne riešenie ani nemusíte vynaložiť mimoriadne úsilie, na vykurovacie telesá sa totiž nainštaluje len termostatický ventil.

– Na radiátory nič neukladajte. Takéto zabraňovanie rovnomernému vyžarovaniu tepla spôsobuje zvýšenie spotreby až o 30 percent – a bielizeň by rovnako dobre vyschla pol metra od radiátora.

  1. Home office

– Energetickí žrúti menom internet a home office: ak počítače a notebooky nepoužívate, radšej ich vypnite, nenechávajte ich bežať v pohotovostnom režime.

– Za e-mailmi, ktoré denne odosielate a ukladáte, stoja obrovské dátové servery, ktoré majú vo všeobecnosti veľkú spotrebu energie. Efektívne je vymeniť prílohy za linky, ako aj mazať staré maily.

– Okrem toho sa oplatí: uložiť si často vyhľadávané výrazy na Googli a tým trochu obmedziť dlhé vyhľadávanie.