Menu

Abeceda slnka

Čo treba vedieť, kým vyrazíte na pláž.

Home » Krása » Abeceda slnka - 07.2018

Všetko, čo ste chceli vedieť o ochrane pred slnkom – od A ako After Sun až po Z ako zdravé kožné bunky.

A ako After Sun

abeceda

Prípravky po opaľovaní ochladzujú a zároveň hydratujú pokožku. V ideálnom prípade premenia ľahké začervenanie na príťažlivý bronz. Kvalitná starostlivosť po opaľovaní navyše zmierňuje zápal a podporuje regeneráciu kože.

Nočný pomocník. Gél po opaľovaní after sun Daylong pokožku ochladzuje, upokojuje a hydratuje.

B ako bábätká

Bábätká by sme počas prvých 12 mesiacov vôbec nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu, pretože ich pokožke chýba ochranný pigment melanín. Patria do tieňa, chránené ľahkým odevom, pokrývkou hlavy a krémom s vysokým ochranným faktorom (SPF 50+).

Ochrana detskej pokožky. Ochranný sprej na opaľovanie pre deti Ultra Sensitive od SUNDANCE zaistí okamžitú ochranu proti slnku, je vodoodolný a obsahuje vitamín E.

Čo by ste mali vedieť: V tieni sme chránení pred spálením slnkom len na 70 percent. Prečítajte si viac o Správnej ochrane pred slnkom.

C ako Chemické svetelné filtre

Tieto filtre obsiahnuté v konvenčných opaľovacích prípravkoch vytvoria na pokožke ochranný film. Absorbujú UV žiarenie a transformujú ho na teplo. Vďaka tomu je pre pokožku menej škodlivé. Riziko podráždenia je však vyššie, pretože tieto látky prenikajú do pokožky.

Ochranná vrstva. Gélový krém na opaľovanie Ultra Sensitive SPF 50 od SUNDANCE MED chráni citlivú, svetlú pleť pred spálením.

D ako DNA ochrana

UV žiarenie viaže voľné radikály. Tie napádajú bunky a tým aj DNA. Príliš dlhé a intenzívne vystavovanie UV žiareniu môže viesť k trvalým následkom, v najhoršom prípade aj k rakovine kože. Opaľovacie krémy so špeciálnym komplexom látok na ochranu DNA bránia vzniku poškodení kože pôsobením slnečných lúčov, neutralizujú voľné radikály a podporujú regeneráciu kožných buniek.

Prevencia. Opaľovací krém na tvár Botanical Australian Gold je navrhnutý špeciálne bez oleja a je obzvlášť vhodný pre veľmi citlivú pokožku tváre. Obsahuje optimálnu kombináciu púdrových ochranných prostriedkov proti slnečnému žiareniu a priedušný silikón, ktorý poskytuje rovnako intenzívnu ochranu proti nežiaducemu slnečnému žiareniu.

E ako ešte chránená

abecedaVďaka svojej pigmentácii sa naša pokožka dokáže určitý čas chrániť pred slnečným žiarením aj sama. V tomto časovom rozpätí je aktívna takzvaná vlastná ochranná bariéra pokožky. Dĺžka tohto času závisí od typu pokožky a intenzity slnečných lúčov. Pozor – nespoliehajte sa na ňu priveľmi a vyhýbajte sa nechránenému opaľovaniu. Viac sa dočítate v časti Typy pokožky.

F ako fotostabilita

Prípravok na ochranu proti slnečným lúčom je fotostabilný vtedy, keď UV žiarenie nemá vplyv na jeho stupeň ochrany.

Čo by ste mali vedieť: Prípravky na ochranu proti slnečným lúčom je počas dňa potrebné aplikovať opakovane, aby nedochádzalo k znižovaniu ich účinnosti. To platí najmä pri potení a po pobyte vo vode.

G ako glycerín

Glycerín má nielen hydratačnú funkciu, ale pomáha aj udržať zásoby vody vo vnútri pokožky. Preto je dôležitou zložkou prípravkov po opaľovaní.

Dodávateľ hydratácie. Zloženie s komplexom panthenolu a alantoínu upokojuje, osviežuje a príjemne chladí. Obsahuje Aloe vera, glycerín a vitamín E, ktoré pri pravidelnom používaní chránia pokožku pred predčasným starnutím. Balzam po opaľovaní Sensitive od SUNDANCE je to pravé!

H ako hlavné typy pokožky

Každý typ pokožky disponuje určitý čas vlastnou ochrannou bariérou. Z nej možno odvodiť výšku potrebného ochranného faktora (SPF).

Typ 1: Veľmi svetlá pokožka, pehy, blond alebo ryšavé vlasy, modré alebo zelené oči. Takmer vôbec nezhnedne.
Doba vlastnej ochrany pokožky: 5-10 minút, odporúčaný SPF: 50+

Typ 2: Svetlá pokožka, blond vlasy, modré alebo zelené oči, zľahka sa opáli.
Doba vlastnej ochrany pokožky: 10-20 minút, odporúčaný SPF: 30-50

Typ 3: Tmavé vlasy, hnedé oči. Pokožka sa ľahko opáli.
Doba vlastnej ochrany pokožky: 20-30 minút, odporúčaný SPF: 20-30

Typ 4: Tmavá pokožka, čierne alebo tmavé vlasy a hnedé oči. Rýchlo sa opáli.
Doba vlastnej ochrany pokožky: 30-40 minút, odporúčaný SPF: 20

I ako imunita zvnútra

Ochrana pred slnkom na zjedenie. Betakarotén, vitamín E a antioxidanty nám pri pravidelnom užívaní pomáhajú predĺžiť čas prirodzenej ochrany našej pokožky. Nájdeme ich v mrkve, čučoriedkach, červenej repe alebo v olivovom oleji. Nivea® Sun mlieko na opaľovanie s karoténom OF 6 poskytuje nízku ochranu pred spálením a je vhodné pre hnedú, už opálenú pokožku.

J ako jasná mladistvá pokožka

Či a kedy naša pokožka začne strácať mladistvý vzhľad závisí na 75 percent od nášho životného štýlu. Vrásky vznikajú najmä v strednej vrstve epidermy. Práve tam UV lúče napádajú kolagénové vlákna dôležité pre vypnutie pokožky. Základ ochrany proti predčasnému starnutiu: Menej slnka, viac ochrany.

Ochrana mladosti.  Zmatňujúce opaľovacie fluidum na tvár a dekolt OF 30 od SUNDANCE nezanecháva mastný film a spoľahlivo chráni pred UV-A aj UV-B žiarením.

K ako koža detí

V porovnaní s pokožkou dospelých ľudí je detská pokožka až desaťkrát tenšia. Má nedostatočnú pigmentáciu a jej schopnosť regenerácie sa ešte len vyvíja. Do 3. roku života by sme mali s deťmi tráviť len veľmi málo času na slnku, aby si pokožka pomaly zvykla. Ochranné prípravky pre deti by mali mať SPF viac ako 30, ideálne 50. Mali by byť vodoodolné a obsahovať výťažky z plesnivca alpského alebo aloe vera. Vyhnite sa prípravkom s obsahom parfumov a konzervačných látok.

Ochrana v tyčinke. Opaľovacie mlieko roll-on Protect & Sensitive SPF 50+ od Nivea Sun Kids sa veľmi jednoducho aplikuje.

Svetelný ochranný faktor. Svetelný ochranný faktor u opaľovacích krémov udáva, o koľko dlhšie môžeme po jeho použití zotrvať na slnku. Opakovaná aplikácia však tento čas nepredlžuje. Celková doba ochrany sa vypočíta ako súčin svetelného ochranného faktora a doby vlastnej ochrany pokožky.

Bezpečná ochrana. Opaľovací krém sensitive od SUNDANCE s SPF 30 na ochranu svetlej a citlivej pokožky.

M ako minerálne filtre

V prírodnej kozmetike sa využívajú minerálne filtre, občas nazývané aj fyzikálne. Mikropigmenty oxidu titaničitého alebo oxidu zinočnatého na pokožke vytvárajú mikroskopické zrkadielka a odrážajú UV lúče a infračervené žiarenie. Tieto pigmenty neprenikajú do pokožky, vďaka čomu nemajú žiadne vedľajšie účinky a chránia okamžite po aplikácii.

Prírodný produkt. Opaľovacie mlieko s plesnivcom alpským SPF 30 od WELEDA Sun neobsahuje nanočastice a minerálne oleje a opálenú pokožku príjemne rozžiari.

N ako nanočastice

abecedaSlovo „nano“ pochádza z gréčtiny a označuje trpaslíka. Keďže nanočastice môžu prenikať do pokožky, ich vplyv na naše zdravie je ešte stále predmetom výskumov. Dlhodobé štúdie k tejto problematike zatiaľ neexistujú. V niektorých minerálnych filtroch plnia funkciu UV filtra. „Ochranné filtre s nanočasticami úrady kategorizujú ako zdravotne neškodné, mnohí zákazníci však majú voči ich používaniu výhrady,“ hovorí Dr. Bernhard Irrgang, vývojár firmy Weleda Naturkosmetik.

O ako ozón

Hlavnou úlohou ozónovej vrstvy je filtrácia UV žiarenia. Zachytáva nebezpečné UV-C lúče a významne redukuje prenikanie UV-B žiarenia. Kvôli zhoršujúcemu sa stavu životného prostredia je však ozónová vrstva čoraz tenšia a slnko omnoho nebezpečnejšie. Vďaka celoplošnému zákazu používania CFC (chlórfluóruhľovodíkov), hlavného nepriateľa ozónovej vrstvy, sa jej stav pomaly zlepšuje, no situácia nie je ideálna.

P ako pravidlá natierania

Základným pravidlom pri dávkovaní prípravkov na ochranu proti slnku: minimálne jedna čajová lyžička (5 ml) na tvár a dve až tri polievkové lyžice (45 ml) na telo. Prípravky vždy aplikujte rovnomerne a v hrubšej vrstve.

Q ako Quality

Kvalitné opaľovacie prípravky sú niečo ako poistenie pokožky. Dôležité je dbať na vyvážený pomer ochrany proti UV-A a UV-B lúčom, obsah filtrov infračerveného žiarenia a antioxidantov na ochranu kožných buniek. Výsledky aktuálnych testov opaľovacích krémov nájdete na testkvality.eu.

R ako rady

Pri ochrane proti slnečnému žiareniu by ste mali dodržiavať tento postup: 1. vyhýbať sa slnku, 2. chrániť sa odevom, 3. chrániť sa opaľovacími prípravkami. Pokožka si na slnko musí najprv zvyknúť. Počas prvých slnečných dní je preto vhodné zdržovať sa v tieni. Opaľovacie prípravky by ste pre istotu mali aplikovať 30 minút pred pobytom na slnku. Nezabúdajte pritom na exponované miesta, akými sú uši, krk, ruky, chodidlá či lysina.

S ako slnečné okuliare

abecedaSlnečné okuliare nie sú len módnym doplnkom, ale aj ochranou pre naše oči. Zaraďujú sa do niekoľkých kategórií podľa stupňa svetelného filtra. Jednotliví výrobcovia však úroveň ochrany udávajú rôzne. Preto je veľmi dôležité všímať si označenie CE na vnútornej strane stranice. To je zárukou toho, že okuliare vyhovujú európskym štandardom ochrany proti UV žiareniu. Drahé slnečné okuliare však naše oči nechránia lepšie ako tie cenovo dostupnejšie.

Prehľad. Slnečné okuliare SUNDANCE poskytujú 100-percentnú ochranu proti UV žiareniu.

T ako textúry

Na trhu sú dostupné najrôznejšie prípravky s prijemne ľahkou textúrou, ktoré sa rýchlo vstrebávajú. Niektoré bránia vzniku žltých škvŕn na oblečení alebo dokonca prilepeniu piesku na pokožku.

U ako UV žiarenie

Ultrafialové svetlo je elektromagnetické žiarenie, ktoré delíme do troch kategórií. UV-A-, UV-B- a UV-C žiarenie. UV-A lúče majú relatívne veľkú vlnovú dĺžku a tvoria 95 percent všetkých UV lúčov. Prenikajú obzvlášť hlboko do pokožky, napádajú bunky a môžu pokožku významne poškodiť. UV-B lúče majú naproti tomu krátku vlnovú dĺžku a prenikajú do najvrchnejšej vrstvy pokožky. Spôsobujú jej opálenie, ale aj spálenie.

Čo by ste mali vedieť: Podľa odporúčaní Európskej komisie by mali byť ochranné zložky proti UV-A a UV-B lúčom minimálne v pomere 1:3. Všetky opaľovacie prípravky SUNDANCE od dm túto požiadavku spĺňajú.

V ako vitamíny

abecedaVitamín D, známy aj ako slnečný vitamín, sa v tele tvorí vďaka pôsobeniu slnečného žiarenia. Týmto spôsobom môžeme pokryť až 80 percent dennej potreby. Zvyšok prijmeme v strave. Vitamín D posilňuje kosti a svalstvo. Vitamín E je známy ako antioxidant. Pôsobí proti škodlivým voľným radikálom, a aj preto je častou zložkou opaľovacích prípravkov a starostlivosti po opaľovaní.

Vodoodolnosť

Žiaľ, žiadny krém nie je absolútne vodoodolný. Najneskôr po vysušení je vždy potrebné sa opäť nakrémovať. Čo by ste mali vedieť: 60 percent UV-B lúčov a 85 percent UV-A lúčov preniká do pokožky aj pol metra pod vodnou hladinou.

Osvieženie. Opaľovací sprej Protect & Refresh SPF 20 od Nivea Sun ochladzuje, osviežuje a chráni pokožku vo vode.

X ako xantánová guma

Xantánová guma prispieva k tvorbe správnej konzistencie kozmetických produktov a predlžuje ich trvanlivosť.

Y ako Yes

Sme pripravení, leto môže začať!

Z ako zdravé kožné bunky

Každé spálenie si naše bunky zapamätajú a môže viesť k poškodeniu DNA. Len v Rakúsku sa za posledných 25 rokov riziko vzniku rakoviny kože zdvojnásobilo. Aj preto je extréme dôležité vychutnávať si slnečné lúče s mierou a vždy používať dostatočne silnú ochranu proti spáleniu.

Hore
OKViac informácií