Active Beauty
After Sun produkty: čo by ste mali vedieť

Ošetrenie pokožky po opaľovaní

After Sun produkty: čo by ste mali vedieť

Na dostatočnú ochranu pred slnkom by sme nemali dbať iba pri opaľovaní. Naša pokožka totiž potrebuje extra porciu ošetrenia aj po opaľovaní a najmä veľa hydratácie. Dermatologička dáva tipy, ako si v lete najlepšie ošetríte tvár i telo.

Či už v záhrade alebo pri otvorenom okne: slnečné žiarenie robí človeka šťastným. Ale pre pokožku je opaľovanie veľkým stresom. Pretože horúčava, UV žiarenie a vietor ju vysušujú – ale nielen preto by sme mali používať opaľovací krém počas celého roka. Platí to mimochodom aj pre prácu priamo pri okne, pretože okno vás neochráni pred UV A-lúčmi. O to dôležitejšie je dostatočné ošetrenie tváre a tela po opaľovaní. Pretože produkty po opaľovaní dodajú pokožke po opaľovaní a kúpaní nevyhnutnú hydratáciu, pritom pôsobia chladivo a pri začervenaní upokojujúco.

After Sun: takto ošetríte tvár a telo po opaľovaní

Tip 1: Sprcha, ale žiaden peeling

Aby ste odstránili pot a zvyšky opaľovacieho krému (minerálne filtre sú odolné), choďte najskôr do sprchy. Ako sa hovorí, sprcha po opaľovaní so striedaním studenej a teplej vody znovu rozprúdi krvný obeh. Sprchové gély s protizápalovými obsahovými látkami ako rakytník, napríklad od značky NUBIAN, sa dobre hodia na upokojenie podráždenej pokožky. Dermatologička Susanne Schätz neodporúča po opaľovaní peelingy, pretože tieto príliš dráždia pokožku.

Tip 2: Po opaľovaní krém, mlieko alebo gél

Aj keď nie je vaša pokožka vôbec, alebo je len ľahko začervenaná, mali by ste po opaľovaní použiť špeciálne mlieka alebo krémy po opaľovaní, radí dermatologička. Pretože tieto vďaka ich ľahkej textúre bez tuku, s veľkým podielom vody, pôsobia obzvlášť chladivo a dajú sa ľahšie naniesť. Obsahové látky s aloe vera alebo harmančekom upokojujú poškodenú pokožku pomocou prírodných ošetrujúcich látok.

Krémy pre suchú pokožku, gély pri alergiách: na rozdiel od mlieka po opaľovaní majú krémy bohatšie zloženie a preto sa dobre hodia aj pre zrelú alebo suchú pokožku. Gély naproti tomu neobsahujú lipidy (tuky) a hodia sa predovšetkým pre citlivú a na alergie náchylnú pokožku.

Takto vydrží opálenie dlhšie: kto by chcel svoje opálenie zintenzívniť, mal by sa natierať tónovacími mliekami bez prísady na samoopaľovanie, napríklad od značky Nivea.  Pokožke dodávajú vlhkosť a pomocou extraktov z rastlín povzbudia produkciu melanínu.

Tip 3: Extra porcia ošetrenia pre tvár

V princípe môžete použiť telové mlieka alebo gély aj na tvár, hovorí kožná lekárka. Avšak je lepšie používať vhodné krémy na tvár s kombináciami účinných látok, ako napríklad s kyselinou hyalurónovou, ktorá dodáva hydratáciu, a regenerujúcou morskou riasou, napríklad od značky alverde. Aj špeciálne koncentráty po opaľovaní dodajú jemnej pleti na tvári dostatok hydratácie a ošetrujúce obsahové látky

Tip 4: Ošetrenie v prípade popálenín zo slnka

Pokiaľ dôjde k popáleninám zo slnka, odporúča dermatologička špeciálne produkty na  tento druh popálenín, ktoré špeciálnymi účinnými látkami podporia regeneráciu pokožky a zmiernia pocit popálenia. Väčšinou obsahujú retinol na elasticitu pokožky, vitamín E ako antioxidant, panthenol, ktorý zázračne pôsobí na hojenie rán (provitamín B5), ako aj glycerín, ktorý pokožke pomáha uchovávať vlhkosť.

Dôležité: produkty po opaľovaní, ktoré obsahujú tuk, nie sú vhodné na ošetrenie popálenín zo slnka, pretože na pokožke vytvárajú niečo ako bariéru, v najhoršom prípade dokonca hrozí akumulácia tepla.