Active Beauty
Ako byť konečne šťastný: 6 tipov

Čo nás robí šťastnými?

Ako byť konečne šťastný: 6 tipov

Čo nás robí šťastnými? Nejestvuje patent na spokojný život. Ale je veľa ciest, ktoré k nemu vedú. Prezradíme vám, ako si môžeme pocity šťastia vedome privolať.

Čo je vlastne šťastie?

Slovník to vie: šťastie je „stav vnútorného uspokojenia a dobrej nálady“. A z výskumov mozgu vieme, že v radostnom duševnom rozpoložení sa nachádzame, keď sa aktivuje odmenový systém v mozgu. Pretože je to dobrý pocit, chceme ho čím ďalej tým viac. Vedci sa domnievajú, že schopnosť pociťovať šťastie je čiastočne geneticky podmienená. Zvyšok možno ovplyvniť. Ale ako?

 

6 spôsobov, ako byť šťastný

 

  1. Šťastie nepríde samo od seba

Tvrdí to Christoph Schlick. A tento psychologický poradca sa pritom odvoláva na Viktora Frankla, neurológa, psychiatra a zakladateľa logoterapie. Podľa Frankla je šťastie vždy dôsledkom niečoho. Len ak človek urobí niečo, čo je preňho skutočne dôležité, môže sa dostaviť aj pocit šťastia. Nestačí teda jednoducho len povedať: „Teraz chcem byť šťastný.“ Človek to musí cítiť. A to je možné len vtedy, keď začne konať. Šťastie nemožno mať priamo, musí vzniknúť.

 

Ale ako na to vytvoriť predpoklady? Je veľa možností.

 

  1. Buďte v kontakte s inými ľuďmi

Základ je byť aktívne v kontakte so sebou samým a s inými ľuďmi. Vlastnému ja sa priblížite, keď žijete svoje potreby a viete, akú máte hodnotu. Len tak si dokážete vybudovať aj dobré kontakty s vonkajším svetom: s rodičmi, partnerom či kolegami. Je jedno, či budete čas tráviť spoločne osobne (túlenie nás robí šťastnými) alebo prostredníctvom mobilu: zažívame blízkosť, naplnenie, bezpečie a spätosť. Vyvoláva to emócie, ktoré robia človeka šťastným.

 

 

  1. Dávanie nás robí šťastnými

Spoliehať sa na to, že iní ľudia vás urobia šťastným, však nie je dobrý nápad.

Mimoriadne často zažívame pocit šťastia, keď niečo dáme iným ľuďom. Nie sú tým bezpodmienečne myslené materiálne dary, ale napríklad čas, podpora či porozumenie. Dôležité však je, dávať bez toho, aby ste za to niečo na oplátku očakávali. Vedecké štúdie dokazujú, že náš mozog spúšťa pocity šťastia, keď sme voči iným ľuďom veľkorysí.

 

  1. Obdarúvajte sa

Najlepšie bude začať tým, aby bol človek celkom vedome pripravený dobre si všímať sám seba. A potom sa môžete spýtať: po čom už dávno túžim? Môže to byť rozhovor s milou priateľkou alebo čítanie novín celé hodiny. Ak sa odvážite zmeniť takéto vnútorné želania na skutky, automaticky zvýšite šancu, že zažijete pocity šťastia.

 

  1. Šťastie vďaka vďačnosti

Šťastie vo veľkej miere spočíva aj vo vďačnosti. Je takmer nevyčerpateľným zdrojom pocitov šťastia, lebo ju možno zažiť takmer všade a kedykoľvek. Môžete si kvôli tomu napríklad viesť denník šťastia. A zakaždým, keď budete tento denník čítať, si uvedomíte, že šťastie nevzniká len vo veľkých okamihoch či zážitkoch, ale predovšetkým v malých. Ak dokážete pociťovať vďačnosť v malých okamihoch, potom ste už získali veľa. Jestvuje nekonečne veľa toho, čo človek môže považovať za dobré – stačí len otvoriť oči.

 

  1. Rozhodujúce je vnútorné nastavenie

Vedie to k ďalšiemu faktoru šťastia: či človek dokáže byť šťastný, závisí vo veľkej miere od vnútorného nastavenia, ktoré má k svojmu vlastnému životu. Ak sami sebe dovolíte niečo dobré a doprajete si radosť, skôr pocítite šťastie ako niekto, kto si neustále niečo zakazuje alebo robí niečo so zlým svedomím. Môžu to byť jednoduché činnosti ako vedome si cez víkend dlhšie pospať a vynechať upratovanie bytu alebo bez výčitiek svedomia zjesť kúsok čokolády. Pristupujte k veciam s pozitívnym impulzom, v mnohých situáciách sa potom ľahšie dostaví šťastie.