Menu

Ako na pekné fotky: vyvarujte sa týmto 6 chybám

Existujú triky na to, aby vaše fotografie vyzerali naozaj dobre.

Home » Inšpirácia » Sociálne » Ako na pekné fotky: vyvarujte sa týmto 6 chybám - 12.2020

Úsmev prosím! Urobiť si pekné fotky nie je až také ťažké. Existuje množstvo maličkostí, na ktoré si môžeme dať pozor a vyhnúť sa im, aby naše fotky vyzerali naozaj dobre aj bez vynaloženia extra úsilia. Prezradíme vám naše jednoduché triky.

Je jedno, či ide o fotografie z osláv či spoločných domácich chvíľ bežného dňa: práve tie najobyčajnejšie chvíle sú často najkrajšie! Je preto dobré mať poruke mobil či fotoaparát, aby ste si mohli pekné chvíľky neskôr pripomenúť vďaka fotografiám (prípadne si z nich urobiť fotoalbum či iné originálne fotodarčeky).

Žiaľ, nie vždy stihneme zachytiť krásu okamihu tak, aby zábery vyzerali naozaj dobre. To sa však dá zmeniť: ukážeme vám, čomu by ste sa mali vyhýbať v rôznych situáciách, aby vaše najlepšie fotografie už neboli len náhodnými momentkami.

Majte podarené fotky: čomu sa treba vyhnúť alebo 6 najčastejších chýb

1.     Fotiť s bleskom či bez neho? 

Aj vy patríte k tým optimistom, ktorí sa pokúšajú odfotografovať s bleskom kopec zo vzdialenosti piatich kilometrov? Takto to jednoducho nejde. Najdôležitejšie pravidlo pre začiatočníkov je teda takéto: nikdy nepoužívajte blesk. Máte zapálenú sviečku?  Blesk by mohol zničiť jej príjemný efekt, čo by bola škoda. Nastavte si vo fotoaparáte automatické funkcie bez blesku, alebo použite nočný režim. Pri naozaj zlých svetelných podmienkach radšej zvýšte citlivosť ISO, pri dlhšej expozícii použite statív, aby fotky neboli rozmazané.

2.     Používate tvrdé ostré svetlo?

Zostaňme rovno pri svetle, lebo tento trik je pri fotografii 1:1 úplne najdôležitejší: pri dobrom svetle vyzerá dobre takmer každá fotografia. Preto sa najmä pri spoločných rodinných fotografiách alebo všeobecne pri fotografovaní ľudí čo najviac vyhýbajte tvrdému, príliš ostrému svetlu (platí to aj vtedy, keď je slnko vysoko) dopadajúcemu zhora. Vytvára totiž nepekné tiene pod očami. Namiesto toho fotografujte radšej vtedy, keď je slnko nižšie, alebo použite bočný zdroj svetla. Tak bude tvár vhodne osvetlená a drobné nedostatky zmiznú. Malý svetelný odraz v očiach vytvorí efekt trojrozmernosti a krásne rozžiari pohľad!

3.     Používate vždy tú istú perspektívu? 

Hm, je to fotka z roku 2017 alebo 2019? Tiež si fotografujete napríklad vianočný stromček vždy z tej istej perspektívy? A je to celé tie roky rovnako fádne? Skúste napríklad zachytiť detail vianočnej gule, na ktorej sa odráža stromček. Pri fotení v režime portrét, ktorý sa medzičasom stal štandardnou výbavou väčšiny mobilov, sa dá pri použití sviečok alebo iných ozdôb zo stromčeka docieliť hotový zázrak so zaujímavými fotomotívmi.

4.    Fotografujete ľudí pri jedení?      

Všetkých nás pri tom už niekedy nevhodne odfotili, a predsa to znova a znova robíme aj my: fotografujeme ľudí pri jedení. Napokon je to také pekné, ak všetkým chutí a nálada je dobrá! Ak chcete ale odfotiť stolovanie, možno je lepšie urobiť to vopred. Budete tak mať pekné spomienky a zároveň to bude vyzerať esteticky. Použite pri tom radšej tzv. top shot, teda uhol fotografovania zhora.

5.     Fotíte zo správneho uhla?

Práve deti, zvieratá ale aj mnohé ďalšie motívy fotografujeme celkom automaticky postojačky, teda tak, že máme fotoaparát vo výške očí. Skúste urobiť záber tak, že ho budete mať vo výške očí vášho motívu. Môže to byť ťažšie alebo namáhavejšie, ale zaručene sa to oplatí!

6.     Vyzerajú niektoré veci v skutočnosti krajšie ako na fotografii?

Niektoré veci vyzerajú v skutočnosti lepšie ako na fotografiách. To je prípad napríklad aj ohňostroja (pokiaľ teda nemáte profesionálnu fotovýbavu). Malou útechou by mohla byť aplikácia s názvom Boomerang, ktorá umožňuje vytváranie krátkych video sekvencií pozostávajúcich z niekoľkých fotografií. Náš najlepší tip, použiteľný v tejto i každej podobnej situácii, je nasledovný: fotoaparát odložte a peknú chvíľku si radšej poriadne vychutnajte.

Hore
OKViac informácií