Active Beauty
Ako posilniť imunitný systém

Ako posilniť imunitný systém

Zdravie je to najdôležitejšie, čo máme. Aby sme zostali zdraví, je najdôležitejšie posilňovať imunitný systém, najlepšie úplne prirodzeným spôsobom.

Náš imunitný systém je strážnikom nášho tela, zaháňa a zabíja nepriateľských votrelcov a niekedy doslova bojuje o náš život. Nielen v časoch korony. Mali by sme preto podporovať náš imunitný systém najlepšie ako sa dá – a to sa dá aj celkom prirodzenou cestou: pomocou domácich prostriedkov. Theresia Harrer-Vitzthum, vedúca spolku TEH (tradičné európske lekárstvo) nám prezradí ako nato.

Zázvor a spol.: Tieto domáce prostriedky posilňujú imunitný systém

Existuje skutočne veľmi veľa domácich prostriedkov, ktorými môžeme náš imunitný systém posilniť. A najlepšie je, že niektoré máme tak či tak vždy doma.

1. Zlepšuje stav imunity: med

Med je napríklad super na posilnenie imunity. V jednej rakúskej štúdii o stravovaní sa potvrdilo, že med – pokiaľ sa prijíma pravidelne – znižuje v tele počet voľných radikálov a vedie k zlepšeniu stavu imunity. A pritom stačí, ak raz za deň zjete dve polievkové lyžice medu. Obzvlášť účinným by mimochodom mal byť med Manuka.

2. Pálivé je zdravé: cesnak, zázvor a chren

Rastliny s obsahom pálivých látok, ako chren, sú pre imunitný systém veľmi cenné. Pretože pálivé látky sú zlúčeniny síry, ktoré čistia krv a zabraňujú zápalom, hovorí odborníčka. „Cesnak je okrem toho výborný na cievy, pretože ich chráni.“ Pálivé látky sa nachádzajú aj v zázvore. Tento má dodatočne hrejivý účinok, čím sa podporí látková výmena.

3. Vitamínové bomby: citrón a kivi

Kivi je skutočnou vitamínovou bombou: ak zjete za deň dve kivi, tak máte skoro pokrytú potrebu vitamínu C. Ale kivi nie je jediným dodávateľom vitamínu C, aj citrón ho obsahuje veľmi veľa: „Pohár citrónovej šťavy ráno podporí imunitný systém a napomôže k dobrému štartu do dňa“, hovorí odborníčka.

Vitamín C má antioxidačné účinky a viaže voľné radikály, a to je pre imunitný systém výborné. Vitamín C má však ešte jednu výhodu, keď už sme prechladnutí: pôsobí antibakteriálne. Tip od expertky: „Horúci citrón, ktorý tak radi pijeme, pôsobí osladený medom dvakrát tak dobre.“

4. Podpora pri posilňovaní imunity: divo rastúce bylinky

Rastú na každej lúke a v mnohých záhradách a napriek tomu – alebo práve preto – si na ne vôbec nespomenieme, keď premýšľame nad posilnením imunity: divo rastúce bylinky. Pritom mnohé z nich majú účinky, ktoré podporujú imunitu. Napríklad púpava: všetky časti rastliny – kvety, stonky, listy a korene – obsahujú veľa zdravých zložiek, ako vitamíny, horčinu a minerálne látky.

A vedeli ste, že sedmokrásky sú plné karotínu a v neobľúbenej žihľave je viac účinných látok ako v špenáte? Žihľava obsahuje železo a magnézium, zbavuje jedovatých látok a zoštíhľuje a odjakživa sa používala ako liečivý prostriedok.

5. Potravina podporujúca imunitu: kyslá kapusta

Ak chcete telu dodať len to najlepšie, jedzte každý deň kyslú kapustu. Pretože v kyslej kapuste je obsiahnuté skoro všetko, čo zdravé telo potrebuje: vitamíny (A, B, B12, C a K), minerálne látky (sodík, draslík, magnézium a kalcium), aminokyseliny a dokonca trochu vlákniny. Keďže je kyslá kapusta okrem toho aj najznámejšou fermentovanou potravinou, nájdete v nej prirodzene aj baktérie mliečneho kvasenia.

Nemeckí vedci prednedávnom počas jednej štúdie zistili, že produkty s baktériami mliečneho kvasenia komunikujú s imunitným systémom – posielajú imunitnému systému rôzne signály, ako: „Pozor baktérie! Pripraviť sa na útok!“ alebo „Sú tu baktérie, ale sú neškodné.“ Baktérie mliečneho kvasenia sú teda extrémne dôležité a určitým spôsobom riadia náš imunitný systém.

Ako začleniť domáce prostriedky, ktoré podporujú imunitu, do stravovania?

Väčšinu domácich prostriedkov môžeme integrovať do denného stravovania úplne jednoducho. Najlepšie v malých dávkach pri každom jedle. Nepite teda iba pohár citrónovej šťavy ráno, ale pridajte ku každému jedlu malý podporný prostriedok pre imunitu. Napríklad pridajte do šalátu divoko rastúce bylinky – alebo vyskúšajte jeden z dvoch receptov od Theresie.

Ako posilniť imunitný systém: recepty s domácimi prostriedkami od odborníčky

  • Citrónovo cesnaková šťava: V mixéri rozmixujte 30 strúčikov cesnaku s 5 bio citrónmi spolu s kôrou a litrom vody. Krátko povarte, aby bola trvanlivá, potom nechajte vo fľašiach vychladnúť, postavte do chladu a raz za deň vypite štamperlík. „Šťava vydrží niekoľko mesiacov a nielenže podporí imunitný systém, ale je dobrá aj na krvné cievy. Čistí a znižuje krvné tuky, pôsobí protizápalovo a tak zlepšuje látkovú výmenu.“
  • Bylinková šťava: Do veľkého hrnca alebo krčaha nalejte jablkovú šťavu s minerálkou a trochou citrónu. Potom k tomu pridajte divoko rastúce bylinky, ako myší chvost, mätu, bazový kvet alebo skorocel kopijovitý. A šťava z divoko rastúcich byliniek je hotová.

Špeciálne v časoch korony: ktoré domáce prostriedky pomáhajú?

Ešte sa nevie, ako dlho bude korona s nami. Odborníčka si je istá: s týmto vírusom sa budeme zaoberať ešte niekoľko rokov. O to dôležitejšie je, aby sme sa dobre starali o naše vlastné zdravie. Práve teraz by sme preto nemali iba jesť veľa ovocia a vitamínov a vo všeobecnosti sa stravovať zdravo, ale mali by sme do nášho bežného života integrovať veľa pohybu a prestávok na čerstvom vzduchu. Pretože ak sedíte celý deň vo vnútri, chýba vám čerstvý vzduch, slnko, ako aj podnety zo zimy a tepla. Ale toto všetko telo potrebuje, aby sa posilnilo. Obranyschopnosť môžu posilniť aj kúpele nôh alebo Kneipp terapia, okrem toho telo potrebuje aj pokoj, ktorý môžeme nájsť pri prechádzke v lese. Dobre sa vyspať, fázy oddychu a pozitívne myšlienky sú pre telo a zdravie vždy prospešné.

Stačia iba domáce prostriedky na to, aby sme imunitný systém posilnili?

„Ja si myslím, že postačia iba samotné domáce prostriedky, ak sa skombinujú s hore uvedenými činnosťami – ako sú pravidelné prechádzky v lese.“, hovorí odborníčka. „V zásade nemôže zdravý človek, ktorý sa touto témou zaoberá a používa domáce prostriedky, aby posilnil svoj imunitný systém, nič pokaziť.“

Dôležité: pokiaľ chcete užívať väčšie množstvá domácich prostriedkov podporujúcich imunitu, tak sa nad tým dôkladne zamyslite a dobre sa informujte. Predovšetkým vtedy, keď tieto domáce prostriedky prijímate pravidelne a zaujímate sa o divoko rastúce bylinky – väčšina z nás nemá veľa skúseností so správnym užívaním a dávkovaním liečivých byliniek. Treba byť opatrný, pretože pri niektorých chorobách môže pôsobiť užívanie určitých domácich prostriedkov kontraproduktívne, najmä pri chorobách, ktoré napádajú imunitný systém.

A aj ľudia, ktorí pravidelne užívajú lieky alebo antikoncepciu by sa mali pred užívaním domácich prostriedkov opýtať svojho lekára alebo lekárky. Ľubovník bodkovaný môže napríklad znižovať účinok antikoncepcie.