Menu

Ako posilniť imunitný systém

Ktoré domáce prostriedky na posilnenie imunity sú účinné.

Home » Život » Ako posilniť imunitný systém - 08.2020

Zdravie je to najdôležitejšie, čo máme. Aby sme zostali zdraví, je najdôležitejšie posilňovať imunitný systém, najlepšie úplne prirodzeným spôsobom.

Náš imunitný systém je strážnikom nášho tela, zaháňa a zabíja nepriateľských votrelcov a niekedy doslova bojuje o náš život. Nielen v časoch korony. Mali by sme preto podporovať náš imunitný systém najlepšie ako sa dá – a to sa dá aj celkom prirodzenou cestou: pomocou domácich prostriedkov. Theresia Harrer-Vitzthum, vedúca spolku TEH (tradičné európske lekárstvo) nám prezradí ako nato.

Zázvor a spol.: Tieto domáce prostriedky posilňujú imunitný systém

Existuje skutočne veľmi veľa domácich prostriedkov, ktorými môžeme náš imunitný systém posilniť. A najlepšie je, že niektoré máme tak či tak vždy doma.

1. Zlepšuje stav imunity: med

Med je napríklad super na posilnenie imunity. V jednej rakúskej štúdii o stravovaní sa potvrdilo, že med – pokiaľ sa prijíma pravidelne – znižuje v tele počet voľných radikálov a vedie k zlepšeniu stavu imunity. A pritom stačí, ak raz za deň zjete dve polievkové lyžice medu. Obzvlášť účinným by mimochodom mal byť med Manuka.

2. Pálivé je zdravé: cesnak, zázvor a chren

Rastliny s obsahom pálivých látok, ako chren, sú pre imunitný systém veľmi cenné. Pretože pálivé látky sú zlúčeniny síry, ktoré čistia krv a zabraňujú zápalom, hovorí odborníčka. „Cesnak je okrem toho výborný na cievy, pretože ich chráni.“ Pálivé látky sa nachádzajú aj v zázvore. Tento má dodatočne hrejivý účinok, čím sa podporí látková výmena.

3. Vitamínové bomby: citrón a kivi

Kivi je skutočnou vitamínovou bombou: ak zjete za deň dve kivi, tak máte skoro pokrytú potrebu vitamínu C. Ale kivi nie je jediným dodávateľom vitamínu C, aj citrón ho obsahuje veľmi veľa: „Pohár citrónovej šťavy ráno podporí imunitný systém a napomôže k dobrému štartu do dňa“, hovorí odborníčka.

Vitamín C má antioxidačné účinky a viaže voľné radikály, a to je pre imunitný systém výborné. Vitamín C má však ešte jednu výhodu, keď už sme prechladnutí: pôsobí antibakteriálne. Tip od expertky: „Horúci citrón, ktorý tak radi pijeme, pôsobí osladený medom dvakrát tak dobre.“

4. Podpora pri posilňovaní imunity: divo rastúce bylinky

Rastú na každej lúke a v mnohých záhradách a napriek tomu – alebo práve preto – si na ne vôbec nespomenieme, keď premýšľame nad posilnením imunity: divo rastúce bylinky. Pritom mnohé z nich majú účinky, ktoré podporujú imunitu. Napríklad púpava: všetky časti rastliny – kvety, stonky, listy a korene – obsahujú veľa zdravých zložiek, ako vitamíny, horčinu a minerálne látky.

A vedeli ste, že sedmokrásky sú plné karotínu a v neobľúbenej žihľave je viac účinných látok ako v špenáte? Žihľava obsahuje železo a magnézium, zbavuje jedovatých látok a zoštíhľuje a odjakživa sa používala ako liečivý prostriedok.

5. Potravina podporujúca imunitu: kyslá kapusta

Ak chcete telu dodať len to najlepšie, jedzte každý deň kyslú kapustu. Pretože v kyslej kapuste je obsiahnuté skoro všetko, čo zdravé telo potrebuje: vitamíny (A, B, B12, C a K), minerálne látky (sodík, draslík, magnézium a kalcium), aminokyseliny a dokonca trochu vlákniny. Keďže je kyslá kapusta okrem toho aj najznámejšou fermentovanou potravinou, nájdete v nej prirodzene aj baktérie mliečneho kvasenia.

Nemeckí vedci prednedávnom počas jednej štúdie zistili, že produkty s baktériami mliečneho kvasenia komunikujú s imunitným systémom – posielajú imunitnému systému rôzne signály, ako: „Pozor baktérie! Pripraviť sa na útok!“ alebo „Sú tu baktérie, ale sú neškodné.“ Baktérie mliečneho kvasenia sú teda extrémne dôležité a určitým spôsobom riadia náš imunitný systém.

Ako začleniť domáce prostriedky, ktoré podporujú imunitu, do stravovania?

Väčšinu domácich prostriedkov môžeme integrovať do denného stravovania úplne jednoducho. Najlepšie v malých dávkach pri každom jedle. Nepite teda iba pohár citrónovej šťavy ráno, ale pridajte ku každému jedlu malý podporný prostriedok pre imunitu. Napríklad pridajte do šalátu divoko rastúce bylinky – alebo vyskúšajte jeden z dvoch receptov od Theresie.

Ako posilniť imunitný systém: recepty s domácimi prostriedkami od odborníčky

  • Citrónovo cesnaková šťava: V mixéri rozmixujte 30 strúčikov cesnaku s 5 bio citrónmi spolu s kôrou a litrom vody. Krátko povarte, aby bola trvanlivá, potom nechajte vo fľašiach vychladnúť, postavte do chladu a raz za deň vypite štamperlík. „Šťava vydrží niekoľko mesiacov a nielenže podporí imunitný systém, ale je dobrá aj na krvné cievy. Čistí a znižuje krvné tuky, pôsobí protizápalovo a tak zlepšuje látkovú výmenu.“
  • Bylinková šťava: Do veľkého hrnca alebo krčaha nalejte jablkovú šťavu s minerálkou a trochou citrónu. Potom k tomu pridajte divoko rastúce bylinky, ako myší chvost, mätu, bazový kvet alebo skorocel kopijovitý. A šťava z divoko rastúcich byliniek je hotová.

Špeciálne v časoch korony: ktoré domáce prostriedky pomáhajú?

Ešte sa nevie, ako dlho bude korona s nami. Odborníčka si je istá: s týmto vírusom sa budeme zaoberať ešte niekoľko rokov. O to dôležitejšie je, aby sme sa dobre starali o naše vlastné zdravie. Práve teraz by sme preto nemali iba jesť veľa ovocia a vitamínov a vo všeobecnosti sa stravovať zdravo, ale mali by sme do nášho bežného života integrovať veľa pohybu a prestávok na čerstvom vzduchu. Pretože ak sedíte celý deň vo vnútri, chýba vám čerstvý vzduch, slnko, ako aj podnety zo zimy a tepla. Ale toto všetko telo potrebuje, aby sa posilnilo. Obranyschopnosť môžu posilniť aj kúpele nôh alebo Kneipp terapia, okrem toho telo potrebuje aj pokoj, ktorý môžeme nájsť pri prechádzke v lese. Dobre sa vyspať, fázy oddychu a pozitívne myšlienky sú pre telo a zdravie vždy prospešné.

Stačia iba domáce prostriedky na to, aby sme imunitný systém posilnili?

„Ja si myslím, že postačia iba samotné domáce prostriedky, ak sa skombinujú s hore uvedenými činnosťami – ako sú pravidelné prechádzky v lese.“, hovorí odborníčka. „V zásade nemôže zdravý človek, ktorý sa touto témou zaoberá a používa domáce prostriedky, aby posilnil svoj imunitný systém, nič pokaziť.“

Dôležité: pokiaľ chcete užívať väčšie množstvá domácich prostriedkov podporujúcich imunitu, tak sa nad tým dôkladne zamyslite a dobre sa informujte. Predovšetkým vtedy, keď tieto domáce prostriedky prijímate pravidelne a zaujímate sa o divoko rastúce bylinky – väčšina z nás nemá veľa skúseností so správnym užívaním a dávkovaním liečivých byliniek. Treba byť opatrný, pretože pri niektorých chorobách môže pôsobiť užívanie určitých domácich prostriedkov kontraproduktívne, najmä pri chorobách, ktoré napádajú imunitný systém.

A aj ľudia, ktorí pravidelne užívajú lieky alebo antikoncepciu by sa mali pred užívaním domácich prostriedkov opýtať svojho lekára alebo lekárky. Ľubovník bodkovaný môže napríklad znižovať účinok antikoncepcie.

Hore
OKViac informácií