Active Beauty
Ako sa deti naučia hrať samy: 7 tipov

Ako sa deti naučia hrať samy: 7 tipov

Hra je najlepšou formou učenia. A predsa veľa rodičov zamestnáva svojich potomkov hodinami baletu či angličtiny, namiesto toho, aby ich nechali hrať sa. S týmito tipmi sa naučia všetky deti samy hrať – už od bábätka.

Pedagógovia a neurológovia sa zhodujú: hra má enormný význam na kognitívny a sociálny vývoj – počas celého života – predovšetkým ale v detstve. Trénujú sa tak činnosti a kreativita, skúšajú sa pri nej rôzne roly, upevňuje sa identita. Najväčšiu zábavu majú deti spolu s rodičmi, súrodencami a kamarátmi.

Aj to, aby sa deti učili hrať samy, je dôležité, pretože sa tým posilňuje schopnosť koncentrácie a samostatnosť. Ale čo ak sa váš potomok nevie zabaviť sám? Jeden tip hneď na úvod: príroda je najlepšie ihrisko…

Ako sa hrajú bábätká

Už bábätká sa hrajú samy, a to tak, že sa aj 10 minút dokážu zabávať so svojimi rukami a nohami, so svojím hlasom alebo detskou hračkou, akou je napríklad hrkálka. Malé deti sa dokážu zabaviť od 15 do 30 minút. Odišlo sa dieťa hrať do svojej izby? Väčšinou však nie v predškolskom veku. Závisí to však aj od charakteru dieťaťa, ako dobre a vytrvalo sa dokáže zahrať samo.

 

Ničiteľmi hry bývajú často rodičia

Samostatná hra bola vložená deťom do vienka v podstate už pri narodení, len to často zabúdajú, keďže sa ich rodičia snažia sústavne niečím zamestnať. Najčastejšie je to kvôli výčitkám svedomia, že nemajú na svojho potomka dostatok času, a tak chcú každú spoločnú minútu vyplniť nejakým zábavným programom. Predovšetkým rodičia, ktorí chcú ponúknuť svojmu potomkovi za každú cenu ten najlepší štart do života, vnucujú deťom riadené hodiny baletu, angličtiny pre škôlkarov… a pre voľnú zábavu im už ostáva málo času. Pritom je to kontraproduktívne: hra je tá najlepšia forma učenia.

7 tipov, ako naučiť deti, aby sa hrali samé

Keď sa deti nevedia samy zabaviť, stretáva sa tu hneď niekoľko faktorov. Našťastie existujú výchovné tipy, ako sa to zvládnu opäť naučiť.

1. Správne prostredie

Deti potrebujú pre hru dostatok podnetov, ale čo najmenej rozptýlenia. Preto vypnite televízor a smartfón! Aj uprataná detská izba môže pomôcť, aby sa deti samy hrali. Niekedy potrebujú len dostatok priestoru.

2. Vhodné hračky

Príliš veľa hračiek, nezodpovedajúcich veku dieťaťa, ho preťažujú. Ideálne sú hračky, ktoré nie sú určené len na jeden druh hry. Vankúše, deky, kartóny a staré oblečenie sú perfektné pre voľnú hru. Tip: keď im ich nedáte k dispozícii stále, bude vzrušenie z hry väčšie.

3. Držte si odstup

Neprerušujte dieťa, ktoré je práve ponorené do hry a nechajte ho, nech si samo vyrieši problémy tipu kocka, ktorá nezapadá do postaveného hradu. Pomôcť mu môžete krátkymi otázkami, alebo tak, že sa k nemu na chvíľku pridáte. Potom sa však opäť stiahnite. Deti často nepôsobia tak, že by sa práve zabávali, pritom však intenzívne pozorujú svoje okolie.

4. Napredujte dobrým príkladom

Začnite paralelne s dieťaťom vykonávať nejakú činnosť, ale nie sa hrať a potom ho nechajte, nech pokračuje samo. Od približne troch rokov už deti rozumejú, že rodičia potrebujú prestávku, a chcú si samy prečítať knižku. V ideálnom prípade si prineste aj vy tú svoju.

5. Dodajte deťom istotu

Dajte vášmu dieťaťu vedieť, že ste na blízku. Obzvlášť pre bábätká a malé deti je dôležité, aby sa hrali samy, ale necítili sa samy. Keď odídete z miestnosti, udržujte rečový kontakt.

6. Zaveďte pravidelné časy, kedy sa bude dieťa hrať samo

Cvičenie robí majstra, aj keď ide o to, naučiť dieťa samostatnej hre. Rituál navyše dodáva dieťaťu istotu.

7. Povzbudzujte vaše dieťa verbálne

„Dokážeš to sám, skús to zas!“ alebo „Naposledy si postavil z kociek takú peknú vežu, keď si sa sám hral. Nechceš to skúsiť znovu?“ Keď budete vaše dieťa chváliť, pôjde mu samostatná hra jednoduchšie.