Menu

Ako sa nestať helikoptérovými rodičmi

Malé deti sú dnes podľa štúdií oveľa menej samostatné ako kedysi.

Home » Rodina » Ako sa nestať helikoptérovými rodičmi - 05.2020

Plávanie pre bábätká v troch mesiacoch, raná hudobná výchova v troch rokoch, kurzy angličtiny v škôlke. Nezabudnime: vlastný smartfón. Snahy podporovať vlastné dieťa od dojčenského veku sú vo väčšine prípadov mienené dobre. No môžu negatívne pôsobiť na jeho samostatnosť.

 

5 tipov, ako sa nestanete helikoptérovými rodičmi

Helikoptéroví rodičia sa hovorovo nazývajú rodičia, ktorí svoje deti ochraňujú prehnane starostlivo. Skutočné potreby detí pritom často nedostávajú dostatok priestoru. S týmito tipmi sa tomu môžete vyhnúť.

 

  1. Jednoducho nechajte deti robiť čo chcú – aj počas bežných dní

Deti od prírody túžia po autonómii a samostatnosti. V čom teda môže tkvieť, že deti sú v bežných veciach nesamostatné? Je to spravidla preto, že rodičia vybavujú tieto veci často nevedomky sami. Následky sa ukážu neskôr. Ak dieťa opakovane stále dostáva spätnú väzbu, že určité veci nerobí dostatočne dobre, prestane sa snažiť a prenechá pole dospelým.

 

  1. Verte v kompetencie

Okrem toho rodičia potomkom často príliš málo dôverujú. Zatiaľ čo deti kedysi bezstarostne a nepozorovane liezli na najvyššie stromy, dnes rodičia často ustarostene stoja vedľa preliezky. Príroda je pritom to najlepšie ihrisko. Vďaka voľnej hre sa rozvíja sebavedomie. Ak chýba, deti sú často ustráchané a málo si trúfajú. Pritom by dokázali viac, než si rodičia myslia. Sebadôvera je pre deti jednou z najdôležitejších skúseností!

 

 

  1. Zavčasu delegujte jednoduché úlohy

Ak malé deti už v útlom veku poveríte jednoduchými činnosťami, môže sa to odzrkadliť na ich úspechoch v dospelosti. Americká pedagogička Marty Rossmannová z University of Minnesota skúmala priebeh života 84 detí až do veku 25 rokov. Tí, ktorí už ako štvorroční vybavovali drobné každodenné úlohy, boli ako mladí dospelí výrazne úspešnejší než tí, ktorí do veku 15 alebo 16 rokov vôbec neprevzali žiadnu zodpovednosť za poriadok v dome.

 

  1. Dovoľte nájsť vlastné hranice

Väčšina rodičov pozná veľmi náročnú fázu, ktorá vrcholí vo veku dva až tri roky. Akonáhle dvojročné dieťa rozhodným a presvedčivým hlasom zvolá „Ja sám!“, mali by sme ho to nechať urobiť tak často, ako je to možné. Niekedy si to vyžaduje trochu sebazaprenia, pretože dochádza aj k nebezpečným situáciám. V zásade môžeme dôverovať jednej veci: deti odhadujú svoje hranice spravidla veľmi dobre. Tip pre rodičov: jednoducho sa stále znova pýtajte: „Chceš to urobiť sám?“, posmeľujte a podporujte – ale až vtedy, keď je to skutočne nutné.

 

  1. Dôverujte tempu dieťaťa

A čo s deťmi, ktoré napriek tomu potrebujú viac času, kým začnú veci robiť vo vlastnej réžii alebo sa cítia kompetentné na každodenné úlohy? Je správne, že rozsah je veľmi veľký, ale raz každé dieťa dospeje do bodu, kedy chce samo ísť po schodoch, dokáže samo zaspať či sa dobrovoľne vzdá cumlíka. Jestvuje akýsi vnútorný harmonogram, ktorý sa stará o to, aby deti svoje schopnosti rozvíjali v súlade s vekom. Prácu rodičov možno vysvetliť veľmi jednoducho: s úžasom sa prizerať, ako sa deti postupne osamostatňujú.

Hore
OKViac informácií