Menu

Ako sa účinne schladiť pri horúčavách

Počas tropických letných dní nám môže dať horúčava pekne zabrať.

Home » Život » Zdravie » Ako sa účinne schladiť pri horúčavách - 07.2020

Počas tropických letných dní nám môže dať horúčava pekne zabrať. Máme pre vás tipy na wellness a stravovanie a prezradíme vám, pomocou ktorých skrášľovacích produktov napriek tomu zostanete chladní. 

Pekné počasie prináša dobrú náladu, ale ak teplomer viacero dní prekračuje 30 stupňov, tak sa nadšenie môže rýchlo vytratiť. Najmä, ak sa nemôžeme spontánne schladiť v jazere alebo bazéne. Čo teda robiť proti horúčave a silnému poteniu? Máme zopár jednoduchých tipov, ktoré sa aj pri najvyšších teplotách rýchlo postarajú o schladenie. Našou devízou je zostať chladný.

Čo robiť proti horúčave: 5 tipov na schladenie

  1. Stravovanie: sezónne a regionálne

Čo sa týka stravovania, odporúča všeobecná lekárka a odborníčka na tradičnú čínsku medicínu Signe Streli-Kastner, aby ste sa pri ochladzovaní orientovali na sezónne ovocie a zeleninu. „To, čo u nás v lete rastie, sa v zásade dobre hodí na to, aby sa telo počas horúcich dní udržalo svieže a čulé.“ Ktoré potraviny ochladzujú najlepšie, vie výživová poradkyňa Elisabeth Auer: „Ovocie a zelenina s vysokým obsahom vody, ako napríklad paradajky, uhorky alebo červený melón sú ideálne na uhasenie smädu.“ Ochladia aj kravské mliečne produkty a surová strava. Šalvia, mäta a žihľava môžu aj ako teplý čaj zabrániť tomu, aby ste sa príliš potili.

Tip: Jedlá a nápoje by však nemali byť príliš studené, pretože môžu telo zaťažiť tým, že aktivujú tvorbu tepla.

  1. Sprchovanie s oživujúcou starostlivosťou

Počas horúcich dní môžete už ráno pod sprchou spraviť veľa pre vlastnú pohodu. Aj v tomto prípade platí: lepšie sú mierne teploty. Pretože v príliš studenej vode sa uzavrú póry, teplo sa bude horšie odvádzať a vy sa až potom začnete poriadne potiť. Kto chce na pokožke pocítiť oživujúce mravčenie, mal by použiť sprchovacie gély alebo telové mlieka s osviežujúcimi zložkami ako mäta alebo mentol, napríklad Balea sprchovací gél limetka & mäta.

  1. Ošetrujúce produkty: do chladničky s nimi

Schladiť sa – dá sa spraviť ešte niečo?  Najlepšie bude, ak budete počas horúcich dní skladovať vaše ošetrujúce produkty v chladničke. Telové mlieka, krémy na tvár, produkty po opaľovaní, telové spreje a masky na tvár veľmi dobre znášajú nižšie teploty a rozmaznajú pleť pri nanášaní dodatočným osviežujúcim pocitom.

  1. Chladivý dotyk pre dni strávené v kancelárii

Pokiaľ by sa vám horúčava v kancelárii zdala na nevydržanie, môže pomôcť chladivý dotyk s jemnou masážou. Do studenej vody dajte zopár kvapiek mätového oleja, napr. od značky Mivolis, ponorte do nej špičku prostredníka a potom ním päť sekúnd pritláčajte na bode pri koreni nosa medzi obočím. Potom ponorte špičky prstov oboch rúk a následne nimi prechádzajte ponad obočie smerom von. To prebudí receptory chladu na pleti a schladí hlavu.

  1. Osviežujúci večerný kúpeľ nôh

Ak sú vaše chodidlá po dlhom horúcom dni ťažké a unavené, môžete ich rozmaznať chladivým kúpeľom nôh s mätou alebo šalviou. Chladivé krémy a gély na nohy, ako napr. gél od Balea, vám tiež spravia dobre. Taktiež ľahké potretie nôh uterákom plným ľadových kociek, ktoré pomôže aj pri opuchnutých nohách.

Hore
OKViac informácií