Active Beauty
Prebuďme potenciál, prinesme si zmenu
Text: Maria Kapeller

Prebuďme potenciál, prinesme si zmenu

Prečo bol môj šéf včera taký výbušný? Kedy konečne príde ten autobus? Prečo mi môj milý nevolá späť? Čo dnes uvarím na večeru? Tento kolotoč myšlienok v hlave sa často dá len ťažko zastaviť. No ak sa zbavíte starých myšlienkových vzorcov, môžete prebudiť netušený potenciál – a zmena sa vydarí.

„Kontrolujeme svoj výzor, odsúhlasujeme svoje konanie, pýtame sa na svoje pocity,“ vysvetľuje logoterapeut Christoph Schlick vo svojej knihe Šikovná hra na opice. Ako možno uskutočňovať potenciály (v nemeckom origináli: Schick die Affen spielen. Wie Potenziale realisiert werden können, vydavateľstvo Kösel). Porovnáva v nej krúžiace myšlienky s divoko vystrájajúcimi, hlučnými a dotieravými opicami, ktoré by nám takisto dokázali skomplikovať bežný deň.

Čo keby sme tieto hlasy upokojili? Potom by sme sa mohli predrať k vlastnému jadru a nabrať svoje ešte nevyčerpané sily. No ako sa nám podarí dať týmto potenciálom viac priestoru? Alebo povedané inak: čo môžeme urobiť, aby sme udržateľne zmenili to, čo by sme vo svojom živote mali radi inak?

Uzdraviť vlastné srdce

Ak chcete zastaviť kolotoč myšlienok, musíte sa zamerať na oblasť, kde sú myšlienky zakorenené: na úroveň pocitov. Často nás zaťažujú veci, ktoré sme nevyslovili, alebo emócie, ktoré sme potlačili. Niekoho trápi hádka s príbuzným, ktorú nikdy neurovnali. Iný sa chce zasa ochrániť tým, že nedovolí vyjsť na povrch nepríjemným pocitom z detstva ako vina či smútok. Christoph Schlick je presvedčený: až keď sa oslobodíme od emocionálnych záťaží a uzdravíme si srdce, chaotické myšlienky sa tiež vytratia. Len potom prekonáme napríklad nesprávne presvedčenia, ktoré máme v sebe zakopané, alebo zvyky, ktoré nás obmedzujú.

Nájsť si nový pohon

Uzdraviť srdce. Znie to pekne, očistne a jemne, je to však veľká úloha. Trik spočíva v tom, aby ste sa pýtali, čo vás ženie vpred: kvôli čomu sa chcem zmeniť? „Aj závislí ľudia sa len vtedy dostanú zo svojej závislosti, keď si uvedomia, prečo chcú tento krok urobiť,“ vraví Schlick. Kto pozná svoje „kvôli čomu“, položí dôležitý základný kameň. „Či by ste chceli vyrovnanejší život, viac pokoja, viac spokojnosti alebo niečo iné, to si musíte premyslieť sami,“ toľko Schlick.

Pomáha klásť si celkom jednoduché otázky. Mohlo by to byť takto: prečo športujem? Aby som zostal zdravý. Načo potrebujem zdravie? Pretože sa chcem dožiť vysokého veku. Načo sa chcem dožiť vysokého veku? Pretože chcem niečo zažiť. „Neustálym vypytovaním a odpovedaním sa dopracujete k poznaniu, aký máte postoj k určitým témam vo vašom živote,“ vysvetľuje Schlick.

Nájdite vlastné potenciály

Otázka „načo“ je dôležitým nástrojom, aby sme si všimli, aké množstvo možností sa v nás skrýva. K týmto základným potenciálom Christoph Schlick počíta: byť odvážny, byť pozorný, dôverovať a stretávať sa spolu, byť dynamický, tvoriť, žiť tu a teraz – a, samozrejme, lásku. „Kto zistí, že je toho všetkého schopný, nájde svoju vlastnú silu a životom pôjde ľahšie a uvoľnenejšie,“ je presvedčený Schlick.

Má na to konkrétne cvičenia. Aby ste si napríklad trénovali pozornosť, môžete sa naučiť znova žasnúť, napríklad tak, že v noci budete dlho pozerať na hviezdy. Alebo si precvičujte prijímanie skutočností: počas celého jedného dňa sa pokúste nič a nikoho nehodnotiť. Aby ste pomohli nakopnúť vlastnú dynamiku, môžete si v stresujúcich chvíľach predstaviť, že stojíte pod príjemným vodopádom. „Všetko z vás opadne a vy sa môžete nechať obdarovať novou čulosťou,“ píše Schlick vo svojej knihe.

Povoliť a uvoľniť sa pre niečo nové

S ďalším dôležitým potenciálom, schopnosťou povoliť, sa kruh uzatvára – a vlastné srdce sa môže uzdraviť. Lebo vyvíjať sa môže len ten, kto sa zmieri s minulosťou a sebou samým. Podvedený alebo duševne ranený človek by mal svoj hnev raz utíšiť. Zabráni to tomu, aby zostal visieť v negatívnej špirále, a umožní posunúť sa ďalej. Ak človek upustí od toho, čo mu neprospieva, čo ho brzdí či oslabuje, uvoľní sa pre nové veci.

Znie to jednoduchšie než to je. Lebo to, na čo sme zvyknutí, sa nám zdá bezpečné a pohodlné. Vzťah, v ktorom si dvaja ľudia už nemajú čo povedať, môže byť napriek tomu kotvou. Práca, v ktorej sa viac necítime dobre, nám ešte vždy zabezpečuje príjem. Ak sa však neodvážite vyjsť zo svojej komfortnej zóny, brzdíte svojho ducha. „To obmedzuje, zdržiava, zviera a dáva falošný pocit bezpečia a istoty,“ vraví Schlick.

No aj takého popustenie si môžete nacvičiť. Nájdite si napríklad pokojné miesto a premýšľajte: čo mi nedovolí niečo urobiť alebo sa rozhodnúť? A čo je to najhoršie, čo sa môže stať, ak sa vzdám toho, čo ma obmedzuje? Najlepšie vari pomôže sľub, ktorý Christoph Schlick dáva na cestu každému jednotlivcovi: „Všetko, čo potrebujete, už máte v sebe.“

O osobnosti

Christoph Schlick je logoterapeut a psychologický poradca. Študoval teológiu a právo a 24 rokov žil v kláštore ako benediktínsky mních. Po svojom vystúpení z rádu založil v roku 2001 „SinnZENTRUM“ v Salzburgu.