Menu

Ako si udržať zdravé ďasná

Zubárka Dr. Tina Reinberger-Molzbichlerová vysvetľuje ako vzniká krvácanie ďasien.

Home » Život » Ako si udržať zdravé ďasná - 05.2019

Aké sú najčastejšie rizikové faktory pre zápaly ďasien?

Presne tretina obyvateľstva nesie – geneticky podmienené – vysoké riziko zápalov ďasien, takisto aj tehotné ženy, fajčiari a diabetici. Účinné látky nikotínu a vysoké hodnoty cukru v krvi zhoršujú prekrvenie v oblasti ústnej dutiny, v dôsledku čoho sú ďasná menej zásobované kyslíkom. Riadna ústna starostlivosť a pravidelné kontroly u zubára patria práve u týchto skupín osôb k dôležitej zdravotnej prevencii.

Čo môžeme sami urobiť pre zdravé ďasná?

Optimálne je nechať už deti pri prvej návšteve zubára zasvätiť do správnej techniky čistenia zubov – veľmi často sa pri čistení totiž sústredíme najmä na zuby a popri tom zanedbávame ďasná. Oblasť, kde zub vystupuje z ďasna, by mala byť dôkladne vyčistená, keďže tu sa zárodky usadzujú najradšej. Ak existuje zápal ďasna (gingivitída), vedie to skôr či neskôr aj k zápalu zubného lôžka (parodontitíde). Ďasná pri ňom pomaly ustupujú, odhaľujú sa krčky zubov, sú citlivé na bolesť a po niekoľkých rokoch sa zuby začínajú uvoľňovať. Navyše môžu prítomné baktérie cez zapálené tkanivo preniknúť do krvného obehu a odtiaľ do vnútorných orgánov. Pri ťažkom zápale ďasien dokonca okrem iného existuje aj vysoké riziko porážky a srdcového infarktu.

Pôsobia ústne vody preventívne?

Ústne vody podporujú dennú starostlivosť o zuby. Najprv však pri čistení zubov musíme vždy svedomite odstrániť zubný povlak pomocou zubnej kefky a zubnej nite, až potom má použitie ústnej vody význam. Ak už zápal existuje, môže zubár na ošetrovanie na krátke obdobie ako podporu odporučiť špeciálne produkty, ktoré pôsobia antibakteriálne. Ústne vody však nenahrádzajú korektné a dostatočne dlhé mechanické čistenie zubov zubnou kefkou.

Na čo treba dávať pozor pri ústnej hygiene so zubnou náhradou?

Pevné zubné náhrady si vyžadujú starostlivé čistenie a pravidelnú kontrolu u zubára. S medzizubnou kefkou a špeciálnou zubnou niťou poriadne čistíme zubný povrch okolo každého upevňujúceho telieska. V opačnom prípade sa povrch zubov okolo upevňujúcich teliesok odvápni – a po odstránení zostanú rušivé biele fľaky. U vyberateľných zubných korekčných spôn stačí bežná starostlivosť o zuby. Pacientom s náhradou možno odporúčať pravidelnú kontrolu a profesionálne čistenie.

Musia sa čistiť aj „rozkývané zuby“ u detí?

Áno, pretože povlak na zuboch vedie ku kazom. Keďže ďasno a aj rozkývané zuby sú niekedy citlivé, mali by ste mäkkou zubnou kefkou čistiť všetky zuby a ústa po každom jedle – keď nie je po ruke kefka – vypláchnuť vodou.

Hore
OKViac informácií