Menu

Ako správne pripraviť kožu na slnko?

Dermatológ vysvetľuje, ako a kedy začať pripravovať kožu na slnko

Home » Život » Ako správne pripraviť kožu na slnko? - 03.2019

Kedy by sme mali začať s prípravou kože na slnko?

Neželané spálenie vyvolávajú prevažne slnečné lúče UV-B, kým lúče UV-A spôsobujú starnutie pokožky a jej hlbšie zmeny, pretože v nej napádajú kolagén a elastické vlákna. To, aké silné je UV žiarenie, závisí na jednej strane od ročného obdobia a časti dňa, na druhej strane aj od stupňa zemepisnej šírky a výšky nad morom. UV-A žiarenie prejde dokonca aj cez okenné sklo (napríklad v práci alebo pri šoférovaní). V zásade by sme teda mali používať ochranu pred slnečným žiarením počas celého roka, pokožka žiaľ na nič nezabúda.

Ako účinná je ochrana pred slnečným žiarením zvnútra?

Stále viac sa propaguje, že pokožku môžeme chrániť pred spálením určitými doplnkami stravy. To však nie je úplne správne, žiaľ, neexistuje efektívna „ochrana pred slnečným žiarením na zapitie“. Vychádzame však z toho, že ľudia, ktorí majú dostatok všetkých dôležitých živín, majú menší sklon k poškodeniam spôsobeným UV žiarením. V tomto ohľade sú vitamíny, antioxidanty a minerálne látky dôležitou podporou pre kožu, pretože posilňujú prirodzenú schopnosť brániť sa. Prísun antioxidantov ako betakaroténu alebo lykopénu však pred spálením neuchráni.

Frau die ihre Wäsche im Garten aufhängt

Sú návšetvy solária (ne)vhodné?

Je dokázané, že solária spôsobujú rakovinu kože a preto sú v mnohých krajinách povolené len pre ľudí od 18 rokov. Zariadenia v soláriách využívajú predovšetkým UV-A žiarenie. Vďaka nemu sa koža síce opáli, ale za vysokú cenu. Je potvrdené, že UV-A žiarenie vedie k chronickému poškodeniu kože, jej predčasnému starnutiu a aj k zvýšenej tvorbe vrások. V princípe platí, že samotné opálenie nie je dostatočnou ochranou pred spálením. „Zdravé opálenie“ UV žiarením neexistuje. Použitie samoopaľovacích krémov je neškodnou a kozmeticky výhodnou alternatívou k UV opaľovaniu, no žiaľ pred spálením tiež neochráni.

Odpovedal Dr. Udo Längle, odborný lekár dermatológie v Dornbirne.

 

Hore
OKViac informácií