Menu

Ako správne upratovať a zároveň ušetriť čas

Dôkladné upratovanie síce nie je zábavné, ale v upratanom byte sa človek cíti lepšie.

Home » Inšpirácia » Bývanie » Ako správne upratovať a zároveň ušetriť čas - 11.2020

Či už na Vianoce alebo na jar: žiaľ, byt sa sám od seba neuprace. S dobrou organizáciou a s pomocou našich tipov však upratovanie zvládnete rýchlo.

Vraj existujú ľudia, ktorí sa pri upratovaní bavia, majú pri ňom dobrú náladu a upracú svoj byt až do posledného detailu za krátky čas. Ak k nim nepatríte, ale budete upratovať v správnom poradí, tak budete hotoví rýchlejšie a docielite dlhodobý efekt žiarivej čistoty. Potom vám ostane viac času na skutočne dôležité veci. Napríklad na hru s deťmi.

Tip: človeka baví všetko viac, keď si k tomu pustí obľúbenú hudbu! A s pomocou niekoľkých kvapiek vonného oleja vo vonnej lampe alebo vo vode na umývanie to pôjde ešte ľahšie.

 

Správne upratovanie? Tipy na čistý byt

  1. Vytriedenie nepotrebných vecí

Ak budete pracovať systematicky, budete rýchlejšie hotoví a práca bude efektívnejšia. Začnite rovno pri upratovaní a vyhoďte všetko, čo by vám mohlo stáť v ceste. Pretože upratovať sa dá iba tam, kde sú voľné plochy. Predtým, ako začnete, by ste mali vytriediť a odstrániť všetky nepotrebné veci. Keď si predstavíte, koľko voľného miesta tým získate pre čerstvé kvety a dekorácie, tak sa vám bude vypratávať ľahšie.

  1. Správne poradie: zhora dolu

Postupujte zhora dolu: začnite povrchmi stolov a políc a utierajte iba v jednom smere, aby ste prach veľmi nerozptýlili. Tento postup je vhodný aj preto, lebo určite nechcete, aby vám čistič skla kvapkal na už vyčistené podlahy. Upratujte izbu za izbou, odporúčame používať čističe, ktoré sú vhodné pre rôzne povrchy. V princípe vám budú úplne stačiť štyri čistiace prostriedky: octový, viacúčelový, mechanický čistiaci prostriedok a WC čistič. Pri obzvlášť neústupných fľakoch na zrkadle a oknách siahnite aj po čističi na sklo. Ak nemáte čas, nahraďte vysávač mopom a na rýchle odstránenie nečistôt poslúžia  viacúčelové vlhčené utierky.

Tip: hubky do kuchyne a kúpeľne, utierky z mikrovlákien na sklené a oceľové plochy či zrkadlo majte radšej v zásobe, aby ste ich v prípade potreby mali k dispozícii. Pozor: veľmi lesklé plochy čistite radšej utierkami z mikrovlákien, pretože obyčajná látka by mohla zanechať škrabance.

  1. Rozlišovanie povrchov

Byt môžete upratovať aj podľa typov povrchov: napríklad umyte najskôr všetky kachličky, potom sklenené povrchy a napokon podlahy. Tak sa budete každému povrchu venovať iba raz, čo by mohlo podporiť vašu motiváciu. Aby sa nečistoty a zárodky neprenášali z izby do izby, radšej používajte väčšie množstvo rôznych hubiek a utierok (rozlíšiť ich môžete napríklad podľa farieb).

Tip: ak je niečo príliš znečistené, niekedy pomôže len drhnutie. Obzvlášť agresívne hygienické čistiace prostriedky používajte radšej iba cielene, ochránite tým svoje zdravie a tiež životné prostredie.

  1. „Speed cleaning“- pre tých, ktorí nemajú radi upratovanie

Ak neobľubujete niekoľkohodinové upratovanie, predstavuje „speed cleaning“ riešenie. To znamená: každý deň sa niekoľko minút venujte určitým úlohám, aby ste dlhodobo udržali váš byt čistý. Stratiť denne nejaký čas navyše upratovaním znie z dlhodobého hľadiska možno náročne, je to však len vecou rutiny – zistíte, že to nie je nič náročné a skutočne to funguje. Nezabúdajte však, že niekoľko minút denne nestačí na to, aby ste mali dôkladne vyupratovaný celý byt. Preto je potrebné raz za mesiac poriadne upratať. Či už uprednostníte intenzívnu verziu alebo každodenné čiastkové upratovanie, nehrá v konečnom dôsledku žiadnu rolu. Dôležité je iba to, že si vytvoríte rutinu. Potom to z dlhodobého hľadiska nebude len ľahšie, ale aj garantovane efektívnejšie!

Hore
OKViac informácií