Menu

Aplikácie pre udržateľný život

Aplikácie ľudí nielen bavia. Môžu aj pomôcť ochraňovať životné prostredie.

Home » Život » Aplikácie pre udržateľný život - 02.2020

Šetriť energiu, jesť menej mäsa či nechať auto v garáži. Znie to síce jednoducho, avšak v praxi to to býva oveľa ťažšie než sme si mysleli. Často nám pritom stojí v ceste naše horšie ja alebo sila zvyku. Jestvuje však veľa aplikácií, ktoré nám pomáhajú zmeniť naše správanie v prospech udržateľného života.

 

Mobilita

BlaBlaCar – spolujazda autom

 

Kto sám cestuje na štyroch kolesách, zanecháva na našej Zemi obzvlášť širokú uhlíkovú stopu. Ľudia uvedomelí v oblasti životného prostredia preto organizujú cestovné spoločenstvá. S touto aplikáciou možno na niekoľko kliknutí nájsť príležitosť pridať sa k niekomu alebo nájsť spolucestujúcich na cesty v rámci Európy. To, samozrejme, neosoží len planéte, ale šetrí aj peniaze – a s trochou šťastia pritom možno dokonca i spoznať milých ľudí.

 

 

Bike Citizens

Táto aplikácia uľahčuje obyvateľom miest zaobísť sa bez svojich áut. Je koncipovaná špeciálne pre cyklistov v mestskom prostredí a prispôsobí vedenie trasy zvolenému typu bicykla ako aj osobným požiadavkám. Možno si tak napríklad vybrať medzi pozvoľnou, rýchlou alebo pohodlnou cestou. Bike Citizens je k dispozícii pre viac než 450 miest v Európe, Austrálii a USA. Ak si už raz stiahnete mapové podklady, nepotrebujete viac internet na navigáciu. Šetrí to batériu i roamingové poplatky.

 

 

 

Výživa

Quit Meat

Globálny konzum mäsa patrí k najväčším zabijakom klímy. Kto by chcel znížiť svoju spotrebu – alebo ju dokonca úplne stopnúť – môže s touto aplikáciou dokumentovať osobnú spotrebu zvieracích produktov. Ak sa človek vzdá rezňov a pod., aplikácia vyráta ako veľmi tým znížil svoju uhlíkovú stopu. Okrem toho sú v nej recepty na jedlá bez mäsitých a mliečnych produktov, zaujímavé a zábavné články o zvieratách ako aj skener na čiarové kódy, ktorý prezradí, či je produkt vegánsky.

 

 

 

Zelená výzva

Go Green Challenge

Už samotné logo naznačuje: táto aplikácia chce urobiť svet trochu viac zeleným. Ak si ju stiahnete do mobilu, budete dostávať malé týždenné a denné úlohy, prostredníctvom ktorých môžete hravým spôsobom pre životné prostredie urobiť niečo prospešné. Napríklad: „Ak dnes uvidíš na verejnosti povaľovať sa odpadky, odstráň ich určeným spôsobom.“ Alebo: „Celý týždeň nevyhadzuj žiadne potraviny. Nepočíta sa, ak necháš v chladničke plesnivé potraviny.“ Nazbierané body zobrazuje priebehová krivka. Okrem toho obsahuje tipy a informácie na tému ochrana životného prostredia.

 

 

Vyhľadávanie na internete

Ecosia – Stromy & Súkromie

Prehliadač, ktorý „vysádza stromy“, je k dispozícii aj ako aplikácia pre smartfóny a tablety. Zakladá sa na Chrome a je rovnako rýchla a bezpečná. Zisky z vyhľadávania sa používajú na financovanie zalesňovacích programov na celom svete a na podporu ľudí priamo na mieste. Okrem toho Ecosia prevádzkuje vlastné solárne zariadenie, neukladá žiadne vyhľadávané pojmy, zverejňuje mesačné finančné správy a vzala na seba právne záväznú povinnosť, že podniku nikdy nemožno odobrať zisky.

 

 

 

Dom & záhrada

Energieverbrauchs-Analysator

Smartfónová aplikácia vývojára Christopha Zenza, bezplatne dostupná pre android, pomáha pri vyhodnocovaní spotreby energií. Dokumentuje spotrebu elektriny, vody či plynu vrátane grafického zobrazenia. Pre zadávanie údajov a tvorbu štatistík sú k dispozícii štyri ikony „Meradlá“, „Hodnoty“, „Trend“ ako aj „Štatistika“, dá sa vyrátať denná, týždenná, mesačná alebo ročná spotreba.

 

 

 

Gardroid

ŽivotAk si chce byť človek istý, že mrkva, paradajky a zemiaky, ktoré konzumuje, sú 100-percentne bio, sadí si ich sám. Všetkých, ktorí si chcú založiť vlastnú zeleninovú záhradku, zásobuje Gardroid vzácnymi informáciami ako sú vhodné obdobia výsadby a zberu, tipy z oblasti starostlivosti a oveľa viac. Okrem toho možno s aplikáciou sledovať napredovanie vlastných rastlín a založiť si individuálny kalendár zberu.

Hore
OKViac informácií