Menu

Babymoon: Posledná dovolenka vo dvojici

Pred príchodom dieťaťa si ešte raz vychutnajte čas vo dvojici!

Home » Rodina » Babymoon: Posledná dovolenka vo dvojici - 11.2019

Keď sa spýtate mladých rodičov, čo im najviac chýba, najčastejšie odpovedia: spánok. Hneď za ním nasleduje čas vo dvojici. Čoraz viac párov si preto ešte raz vedome naplní „konto lásky“, skôr než príde bábätko. Tento trend sa nazýva „babymoon“, podľa anglického slova „honeymoon“, pomenúvajúceho medové týždne.

Napríklad v Rakúsku už veľa wellness hotelov zaraďuje špeciálne ponuky na romantický oddych vo dvojici pred dňom D. „Je pekné, keď nastávajúci rodičia môžu svoj vzťah ešte raz posilniť predtým, ako po narodení dieťaťa  zažijú silný nápor,“ tvrdí viedenský gynekológ Christian Matthai. Najvhodnejšie obdobie je na to podľa jeho skúseností medzi 16. a 36. týždňom tehotenstva. „Predtým býva často nevoľnosť a únava, neskôr by už wellness dovolenka mohla byť príliš vyčerpávajúca.“

Špeciálne programy pre rodičov v kúpeľoch

Čo presne sa ponúka pri „babymoon“, závisí od jednotlivých hotelov. Najčastejšie býva v popredí romantické trávenie párových masáží vo dvojici, večera pri sviečkach alebo rozmaznávacie kúpele. Niektoré hotely sa okrem toho veľmi cielene zameriavajú na želania tehotných žien. Môžu sa porozprávať s dulou, môžu si nechať urobiť sadrový odtlačok bruška alebo sa nechať rozmaznávať v kúpeľoch. Aj procedúry sú prispôsobené tehotenstvu.

Obzvlášť zaťažované oblasti tela ako chrbát, šija, chodidlá či nohy dostávajú za odmenu masáž. Namáhané väzivo brucha sa ošetruje olejmi a pílingami, aby sa predišlo tehotenským striám. Proti ťažkým, unaveným a opuchnutým nohám pomôže uvoľňujúca masáž. Špeciálne metódy ošetrovania tváre zohľadňujú hormonálne zmeny a pomáhajú uvoľniť sa. Meditácie za zvukov tibetských misiek dávajú pocit bezpečia a umožňujú byť len jeden s druhým a s nenarodeným dieťaťom.

Uvoľnenie vždy pomôže

Je veľmi individuálne, čo páru alebo tehotnej žene prospieva. Dôležité je len, aby babymoon hotely vnímali zmenené potreby – či už je to pri wellness procedúrach, pri jedle alebo ak ide o strach či neistotu. Pritom je počas tehotenstva obzvlášť dôležité vedieť sa uvoľniť. Tak emocionálny, ako aj telesný stres môže negatívne pôsobiť na nenarodené dieťa – potvrdzujú to i štúdie. Vyrovnanosť, rovnováha, istota, láska a pocit bezpečia sú preto v tomto výnimočnom období obzvlášť dôležité. „Každý okamih uvoľnenia je vzácny,“ je presvedčený Matthai. V konečnom dôsledku môže spoločná wellness dovolenka pôsobiť nielen krátkodobo, ale byť aj podnetom k tomu, aby si páry i doma opäť vedome našli čas na masáž či spoločný kúpeľ.

Bezstarostné babymoon

  • Dobrá príprava: prediskutujte cestu so ženským lekárom a prípadne si v mieste pobytu vyhľadajte kontakt na pohotovosť. Uzatvorte poistenie odstúpenia od zmluvy.
  • Pobaľte sa predvídavo: zoberte si so sebou tehotenskú knižku, osvedčené pomôcky na zaspávanie, ako tehotenský vankúš pre lepšiu polohu v ľahu a obľúbené kozmetické produkty.
  • Krátka cesta: dovolenkujte ideálne na Slovensku alebo v niektorej susednej krajine. Je to menej namáhavé.
  • Na mieste: dávajte si pozor na stravu a so športom to nepreháňajte.

Špeciálne ponuky v rakúskych hoteloch

  • Hotel Prägant: Špeciálne služby ako rozhovor s dulou, maľovanie na bruško alebo fotografovanie s bruškom.
  • Alpenhaus Gastein: Relax pri masáži za zvukov tibetských misiek, vyhotovenie modelu tehotenského bruška zo sadry.
  • Hotel Winzer: Od párovej masáže až po čokoládové fondue pre nastávajúcich rodičov.
  • Hotel Gams: Čokoládový píling a privátny parný kúpeľ pre páry.
  • Hotel Theresa: Špeciálne procedúry ako lymfodrenáž.
Hore
OKViac informácií