Menu

Všetko o liečivom bahne

V spojení so zemou.

Home » Krása » Všetko o liečivom bahne - 12.2016

Minerálne a liečivé bahno sú najmladšími miláčikmi v odvetví krásy.

Blato a bahno pre telo a vlasy. Kto by si bol pomyslel, že to táto neočarujúca kombinácia raz dotiahne do rebríčka hitov v priemysle krásy? Momentálne sa ťažko nájde nejaký ďalší beauty výrobok, ktorý je ospevovaný do nebies viac ako minerálne a liečivé bahno. Oba druhy zeminy práve oslavujú svoj veľkolepý comeback. Množia sa na beauty blogoch rovnako ako aj na regáloch s výrobkami krásy. A úplne právom. Pôsobia dezinfikujúco, proti zápalom a zmatňujúco, viažu na seba baktérie a maz, a majú výborné anti aging vlastnosti. V ich najčistejšej podobe môžeme tieto poklady zeme použiť na vonkajšie, ako aj vnútorné použitie. Pomáhajú pri kožných problémoch, prenikajú hlboko do pórov, pôsobia proti mastným vlasom, detoxikujú telo a podporujú látkovú premenu. A to je len malý výber z účinkov minerálneho a liečivého bahna. Mnohé značky využívajú medzičasom pozitívne vlastnosti bahna vo svoj prospech. Prírodné látky rozomletého bahna sa stále častejšie pridávajú do vlasových a beauty výrobkov. Minerálne bahno je často základom do masiek na tvár či peelingov. V dekoratívnej kozmetike sa využíva pri krycích tyčinkách alebo púdroch. A vo vlasovej kozmetike je minerálne bahno priam nový zázračný prostriedok, predovšetkým, keď ide o mastné dorasty a suché končeky. alverde ponúka aj celú sériu výrobkov s liečivým bahnom pre mladistvú pleť.

Dobrý tón

Minerálne bahno pochádza z vrstiev pôdy, ktoré vznikli v poslednej dobe ľadovej. Tieto vrstvy zeme, nazývané aj spraš, sa nachádzajú v hĺbke približne 10 až 30 metrov pod zemou, a sú bohaté na rôzne minerálne látky a stopové prvky. Zemina sa získava z extrémnej hĺbky a pre kozmetické účely sa následne sterilizuje umelým teplom alebo teplom slnka. Všetko to, čo je vo vnútri, sú zázračné prostriedky pre pleť, nechty, zuby a vlasy: v tomto jemnom prášku sa ukrývajú kremík, vápnik, železo, draslík, magnézium a sodík, ako aj meď, mangán, nikel, selén a zinok. Minerálne bahno má rôzne farby: hnedú, žltú, zelenú, bielu a ružovú. Za zafarbenie môže predovšetkým rôzna koncentrácia oxidov magnézia a železa. Preto sa trochu líši aj spôsob účinkovania. Biele minerálne bahno je bez obsahu železa, je veľmi jemnozrnné, a je tým najčistejším, prirodzene sa vyskytujúcim bahnom. Nazýva sa aj porcelánové bahno a vďaka jeho jemnosti je mimoriadne vhodný pre zrelú a citlivú pleť. Zelené minerálne bahno získalo svoju farbu vďaka zlúčeninám medi. Redukuje nadbytočný tuk na pokožke, absorbuje kyselinové substancie, posilňuje prirodzenú ochrannú vrstvu a podporuje proces regenerácie pokožky. Jeho vlastnosti sú veľmi podobné liečivému bahnu. Liečivé bahno je skrz-naskrz prírodný produkt bez akýchkoľvek prídavných látok, a pozostáva výlučne zo spraše z doby ľadovej. Liečivé bahno, ktoré sa môže užívať aj vnútorne, je chránený názov a je niečo iné ako minerálne bahno. Minerálne bahno sa môže nazývať liečivé len vtedy, ak úspešne prešlo prísnou kontrolou zákona o liekoch a bolo uznané za liek. Preto platia pre liečivé bahno aj všeobecné predpisy pre lieky. Všetky ďalšie druhy minerálneho bahna patria podľa zákona k výživovým doplnkom alebo prírodným kozmetickým výrobkom.

Heilend. Schon die alten Ägypter nutzen Erde für antiseptisch wirkende Schlammbäder. Jetzt wird das Schönheitsritual immer beliebter.

Liečivé. Už starovekí Egypťania používali bahno do antisepticky pôsobiacich bahenných kúpeľov. Dnes je tento rituál krásy čoraz obľúbenejší.

Starý recept

Už od nepamäti sa zemina používala v tých najrôznejších kultúrnych kruhoch na liečivé účely. A ako to už býva, keď ide o vykopané tajomstvo krásy, boli to starovekí Egypťania, ktorí o tom vedeli. Do antisepticky pôsobiacich bahenných kúpeľov používali minerálne bahno z určitých miest pobrežia Nílu. Hippokrates odporúčal minerálne bahno na vnútorné užívanie. Aj Hildegarda von Bingen, či najznámejší doktor v stredoveku, Paracelsus, využívali pre svoje potreby poznatky o liečivej sile zeminy. Farár Sebastian Kneipp, skúsený medik, využíval kúry s minerálnym bahnom na rôzny spôsob. Červené a zelené minerálne bahno sa navyše už stáročia používalo v južných krajinách do masky na tvár. Vnútorné použitie najmä hnedého liečivého bahna sa datuje od minulého storočia.

ganzheitlich. Auch wenn es nicht so ausschaut, mit Heil- und Tonerde kann man den Körper reinigen. Außen wie innen.

Celistvé. Aj keď to tak nevyzerá, s liečivým bahnom môžeme očistiť celé telo. Zvonku aj zvnútra.

Vnútri aj vonku

Minerálne bahno pomáha pokožke, aby si vedela sama pomôcť. Vďaka najmenším časticiam vzniká maximálna možná plocha. Čiastočky bahna nasávajú ako špongia maz, špinu, baktérie a dokonca i tie najmenšie nečistoty, a viažu ich na seba. Ich účinok je zodpovedajúco zmatňujúci a očisťujúci. Liečivé bahno sa môže používať pri pomliaždeninách, vytknutiach, ekzémoch, akné a chronických zápaloch pokožky. Minerálne bahno má, pri vonkajšom použití, chladivý efekt, sťahuje cievy a podporuje prekrvenie. Minerálne bahno sa najčastejšie vyskytuje v maskách na tvár, peelingoch alebo v pleťových vodách. Vďaka jeho nasávaciemu efektu sa pokožka viditeľne hĺbkovo očistí, vyrovná a napne. Masky okrem toho pôsobia protizápalovo a počas aplikácie ohrievajú tkanivá. To opäť podporuje látkovú premenu a tkanivám dodáva kyslík a výživné látky. Biele a zelené minerálne bahno je výnimočne jemné a preto je vhodné pre pokožku bábätiek, ako aj pre zrelú pleť. Pri úpaloch alebo podráždenej pokožke upokojí postihnuté miesta. Minerálne bahno sa môže používať aj ako prísada do kúpeľov na hĺbkové čistenie pórov. Na vnútorné užívanie sa používa výlučne liečivé bahno, ktoré je schopné viazať kyseliny a toxické látky, čo je veľmi nápomocné napríklad pri pálení záhy a ďalších žalúdočných a črevných ťažkostiach. Aj pri pôste a prečistení sa využíva liečivé bahno.

Vďačný materiál

Minerálne bahno dokáže dať a vziať. Vďaka jeho dutinám pôsobí ako špongia a dokáže nasať vodu, ako aj vo vode nerozpustné látky, a tieto na seba naviazať. Ak sa minerálne bahno nahreje len minimálne, odovzdá hneď veľkú časť nahromadenej vody vlasom v podobe hydratácie.
Pokožku na hlave a vlasy dostanú do rovnováhy najmä tri rôzne druhy minerálneho bahna:

 • Zelené minerálne bahno čistí a detoxikuje vlasové korienky a odoberá tuk.
 • Modré minerálne bahno intenzívne hydratuje.
 • Biele minerálne bahno vlasy znovu remineralizuje a zároveň im dodáva silu, ohybnosť a životnosť. Súhra týchto troch bahien sa ihneď postará o mastné vlasové korienky a končeky hydratuje.

produkty obsahujúce bahno

BUCH TIPP alverde umývací čistiaci krém

Vegánsky umývací krém s extraktom z hroznových jadierok a liečivého bahna čistí pokožku a odstraňuje nečistoty. Jemná prírodná kozmetika odstraňuje prebytočný maz a zabezpečuje rovnováhu pokožky. Maska zabezpečuje hĺbkové čistenie bez toho, aby sa pokožka vysušovala.

 

 

BUCH TIPP Balea čistiaca maska

Čistiaca maska, ktorá čistí póry intenzívne rozmaznáva a ošetruje pokožku. Nečistoty a odumreté časti pokožky sú vďaka zinku jemne odstránené. Biele, na minerály bohaté bahno, ktoré sa v maske nachádza absorbuje prebytočný maz, a kyselina hyalurónová spolu s mliečnymi proteínmi zabezpečujú dostatok vlhkosti.

 

BUCH TIPP alverde čistiace fluidum

Vegánske zloženie s prírodne čistým bahnom a aktívnymi látkami účinne pôsobí proti nečistotám a uhrom. Prírodná kozmetika s bio zinkovým komplexom a extraktom z hroznových jadierok účinkuje antibakteriálne a zjemňuje póry. Pokožka je upokojená a vďaka mandľovému oleju získa jemný pocit.

 

Recept: Zubná pasta z liečivého bahna

Dobré pre zuby

Aby ste dostali ďasná pod kontrolu, môžete si namiešať vlastnú liečivú zubnú pastu.

Recept:

 • 40 g liečivého bahna
 • 100 ml destilovanej vody alebo šalviového čaju
 • 3-5 kvapiek éterického oleja (mäta, eukalyptus)

Všetko spolu zmiešajte, až kým sa nevytvorí krémová masa. Zavrite oči a do toho.

junge Frau putzt sich die Zähne

Čisté. Zubná pasta s liečivým bahnom je výnimočne dobrá na zuby.

Recept: Maska z minerálneho bahna a harmančeka

Anti-ageing efekt

Recept:

 • 2 PL bieleho minerálneho bahna
 • 1 PL kukuričnej múky
 • 1 PL oleja z pšeničných klíčkov
 • 1 PL oleja z marhuľových jadier

Aj v tomto prípade všetky suroviny zmiešajte s vodou, až kým nevznikne krémová konzistencia. Nechajte účinkovať 15 až 20 minút a následne zmyte vlažnou vodou.

Verjüngend. Eine Tonerde-Maske ist besonders für reife Haut eine gute Pflegemaßnahme.

Omladzujúca. Bahenná maska výborne ošetrí najmä zrelú pleť.

Recept: Bahenný peeling

Problematická pokožka

Recept:

 • 2 PL liečivého bahna
 • 5 PL harmančekového čaju

Aj pri tomto recepte vymiešajte suroviny do krémovej masy. Potom naneste bahennú kašu na tvár. Nechajte krátko prischnúť a potom masku zmyte jemnými pohybmi a vlažnou vodou.

junge Frau liegt am Rücken und hat die Augen geschlossen

Čistá. Pri nečistotách pomôže bahenný peeling.

Hore
OKViac informácií