Active Beauty
Beh: Spoločne nás baví viac

Beh: Spoločne nás baví viac

Spoločne utiecť vnútornému slabochovi: šport v skupine je zábavnejší a často spája členov ešte viac ako len samotná túžba po cvičení.

Človek si neustále dáva predsavzatie, že bude svoj čas tráviť zmysluplnejšie. Namiesto sedenia doma na gauči sa chce trochu hýbať – a najlepšie hneď. Ale ľahšie sa povie ako urobí, pretože okrem motivácie treba nájsť ešte niečo iné, a síce správnych tréningových partnerov. Behať spoločne bok po boku pomáha nielen zvyšovať úroveň cvičenia, ale súčasne pomáha rozširovať svoj vlastný horizont. Keď sa človek môže porozprávať o svojich záľubách s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi, čas plynie dvakrát rýchlejšie, o to lepšie, ak je v hre šport, pri ktorom sa dá spotiť.

Spoločné behanie posilňuje

Stretnutí bežcov je už toľko, že sa z nich vytvorili rôzne prúdy. Ľudia sa nestretávajú len preto, že chcú spoločne behať, ale aj preto, lebo sa chcú podeliť aj o iné záujmy – od ochrany životného prostredia až po náhľad na život. Výhody sú vo všetkých skupinách rovnaké: ľudia znovu objavia motiváciu, ktorú dlho hľadali, navzájom sa podporia a v tom najlepšom prípade v sebe prebudia istú ctižiadosť. Mnohým pomáhajú aj presne stanovené časy tréningov. Tréningy sa stanú pevnými bodmi v plánovacom kalendári. Aj téma bezpečnosti je podstatnou výhodou stretnutí bežcov, najmä keď je ešte zavčas ráno tma. Mnohým však ide aj o niečo viac.

Plogging: zbieranie odpadu počas behu

Zwei Läuferinnen, die Müll in der Natur einsammeln.V roku 2016 vznikol vo Švédsku z myšlienky spojiť šport s ochranou životného prostredia nový šport, tzv. plogging. Názov vznikol zo švédskeho slova „plocka upp“ (dvíhať) a slova jogging. Cez sociálne siete sa tento trend rýchlo rozšíril za hranice Švédska. Okrem pocitu, že robíte niečo dobré pre seba, pomáha predovšetkým vedomie, že pomáhate aj životnému prostrediu – v bežeckých topánkach.

Keďže sa počas ploggingu robia krátke prestávky určené na zbieranie odpadu, je tento tréning vhodný pre začínajúcich bežcov. Prostredníctvom pestrých pohybov pri zbieraní sa precvičuje aj koordinácia a stabilita. Benefitom je, že pre ostatných sa človek stane žiariacim vzorom – v dvojakom ohľade.

Keď sa Elizabeth Toth v roku 2017 na mierovej konferencii v Malajzii dozvedela o globálnej upratovacej akcii World Cleanup Day, vedela, že chce toto podujatie priniesť aj do Rakúska. Začiatkom roka 2018 založila Green Heroes Austria. K spoločným ploggingovým stretnutiam sa môže pridať každý. Každý sa rozhodne, či chce bežať po krátkej trati alebo si športovo vychutná celú. „Na našej prvej ploggingovej akcii mal najmladší účastník 9 rokov a najstaršie dámy mali 60“, rozpráva Elizabeth Toth. „Prihlásil sa aj jeden účastník na invalidnom vozíku. U nás je každý vítaný, každý sa môže pridať.“

Nasledujúca medzinárodná ploggingová akcia sa koná 27. apríla. Od jari do jesene sa minimálne raz za mesiac konajú upratovacie akcie.

Urobiť dobre sebe i prírode: v ploggingu sa spája beh a zber odpadu.

Sústredená ženská sila

„Viac dievčat a žien oduševniť za športový beh“ – to je cieľ Ilse Dippmann, iniciátorky a organizátorky rakúskeho ženského behu ASICS Rakúsky beh žien®. Už v roku 1997 sa uskutočnil prvý spoločný tréning ženského behu. Tento rok sa beh koná 26. mája, zostáva teda ešte dosť času na spoločné tréningy.

„Stretnutia bežcov každopádne podporujú motiváciu“, tvrdí pani Dippmann. „Vďaka tomu, že sa tréningy ženského behu konajú vždy v rovnaké dni, v rovnakom čase, netreba nad tým premýšľať, stačí len vyhnať zo seba slabocha.“

Čo mnohých odrádza od účasti na bežeckých stretnutiach, je strach, že budú v skupine príliš pomalí alebo príliš rýchli. V bežeckých skupinách rakúskeho ženského behu táto dilema neexistuje. Sú tu vítané dievčatá a ženy všetkých výkonnostných úrovní. Existujú vlastné skupiny bežeckých začiatočníkov a rovnako aj špeciálne tréningy pre pokročilých, ktoré prebiehajú vždy pod vedením vyškolených a skúsených bežeckých inštruktoriek.

Vstup je možný kedykoľvek zdarma bez predchádzajúceho prihlasovania sa. Ak by skupina nebola vhodná, jednoducho sa dá prejsť do inej skupiny.

A čo robí Ilse Dippmann, keď jej samotnej chýba motivácia? „Mne pomáha, keď sa prihlásim do bežeckej súťaže“, hovorí. „V tomto roku to bol New York City Marathon.“ Hnacou silou nie je len súťaženie. Podľa Dippmannovej pomáhajú aj iné ciele.

„Bežecké začiatočníčky si na začiatku môžu predsavziať, že osem týždňov pôjdu behať dvakrát do týždňa. Všímať si z týždňa na týždeň svoj vlastný pokrok je dodatočným povzbudením.“

Výkon vďaka sile rastlín

Skutočnosť, že zrieknutie sa živočíšnych potravín a špičkové športové výkony sa nevylučujú, je známa, odkedy mnohí športovci verejne básnia o svojom vegánskom stravovaní. Aj v Rakúsku si niektorí zaumienili, že rozšíria výhody vegánskej stravy v bežnom živote a pri športe. „Team Vegan.at“ je športová sekcia spolku Vegane Gesellschaft Österreich a prvý športový spolok v krajine v tejto oblasti. Bol založený na konci roka 2012, aby podporoval športovcov stravujúcich sa vegánskym spôsobom, aby ponúkal spoločnú platformu a aby prostredníctvom športovcov a ich výkonov na športových podujatiach verejne šíril prednosti vegánskeho spôsobu života.

Všetko sa začalo na jednom veggie bežeckom stretnutí vo Viedni. Odvtedy pribudli členovia z celého Rakúska, ojedinele aj za hranicami. Okrem behu spolok ponúka aj mnohé iné druhy športu ako sú cyklistika, silový šport, box alebo squash.

Keďže je sekcia Team Vegan.at aj členom zväzov pre ľahkú atletiku, triatlon a silový trojboj, športovci sa môžu zúčastňovať na spolkových, štátnych, európskych a svetových majstrovstvách.

Tímový šport totiž poskytuje väčšie potešenie. A keď sa navyše nájde niekto na rovnakej vlne, slaboch ukrytý v nás nemá žiadnu šancu.

S touto výbavou už viac spoločnému behu nestojí nič v ceste

Bežecká obuv: Bez správnej bežeckej obuvi to samozrejme nejde. Model nemusí byť bezpodmienečne drahý, mal by byť ale optimálne vhodný pre chodidlo. Najlepšie je vyhľadať športový obchod a nechať si poradiť. Mnoho obchodov už ponúka bezplatné meranie chodidla a analýzu štýlu chôdze. Vo väčšine prípadov by mala byť bežecká obuv o pol čísla až o jedno číslo väčšia ako normálna obuv, aby malo chodidlo dostatok miesta a do ničoho nenarážalo.

Správne oblečenie: Samozrejme, že na začiatku možno siahnuť po starých bežeckých nohaviciach, avšak kúpa nového oblečenia nepodporuje len motiváciu, ale má aj svoj význam. Funkčná spodná bielizeň a funkčné bežecké tričko a nohavice patria k vhodnej výbave bežca. Mali by byť priedušné, aby optimálne odvádzali pot. Pre chladné a upršané dni sa ešte dodatočne odporúča bunda odolná proti vetru a vode. Bežecké ponožky sa starajú o to, aby bežecká obuv dobre držala a nič sa neodieralo.

Tip

Ak je vonku tma, treba nosiť reflexné oblečenie, prípadne mať na hlave čelovku.

Hodinky na meranie tepu: Práve u začínajúcich bežcov nie je jednoduché niekedy rozpoznať, či sa neprecenili. Pomocou hodiniek na meranie tepu je jednoduchšie rozvrhnúť tréning a vyhnúť sa preťaženiam.

Taštička na opasok alebo športový náramok: Vďaka taštičke na opasku alebo športovému náramku nemusíte nosiť ruksak a najdôležitejšie veci máte stále so sebou. Na mobil, kľúče a slúchadlá sa tak nájde dostatok miesta.

Nadchádzajúce bežecké podujatia: Cieľ pred očami

07.04.2019 ČSOB Bratislava Marathon (Bratislava)

14.04.2019 Národný beh Devín – Bratislava (Bratislava)

27.04.2019 KOŠICE RUNWAY RUN (Košice)

26.05.2019 ASICS Rakúsky beh žien® (Wien)

30.06.2019 BRATISLAVA POLMARATÓN 2019 (Bratislava)

17.-18.08.2019 OD TATIER K DUNAJU (Jasná, Nízke Tatry – Bratislava)

14.09.2019 dm ženský beh (Bratislava)