Active Beauty
Čas iba pre mňa! Venujme sa sami sebe

Čas iba pre mňa! Venujme sa sami sebe

Zohnať darčeky, naplniť deťom adventné kalendáre, naplánovať si slávnostné menu a rodinné návštevy počas sviatkov: na domáci wellness je často práve v tomto období málo priestoru. Je najvyšší čas občas si dožičiť čas pre seba!

Vonku je sychravo a hrozí, že sa to čoskoro odrazí aj na našom duševnom rozpoložení. Tu pomôže už iba jediné: nájsť si čas iba pre seba! Dožičte si domáci wellness ďaleko od tohto zhonu! V časoch korony sa i tak odporúča zostať doma.

Ako si však napriek tomu, že máme málo času, nájsť chvíľu pre seba a oddýchnuť si? Najlepšie tak, že si vo svojom každodennom živote vyčleníme určité časové úseky. Všímajte si najprv, aká je vaša denná rutina. Ako si určujete priority? Zaznačte si chvíle, ktoré vás zbytočne oberajú o čas a buďte pri tom k sebe úprimní: koľko času v skutočnosti trávite na Instagrame alebo podobne? Takýmto spôsobom zistíte, že toho času možno ani nemáte tak málo, ako ste si mysleli. Už len táto myšlienka vám pomôže o niečo viac sa v tomto čase uvoľniť.

Ako si užiť čas pre seba: 6 tipov na domáci wellness

Večera pre jedného

Prečo by ste mali variť niečo neobvyklé vždy iba pre hostí? Vyčarujte si pre seba obľúbené menu, ktoré vám pripomína niečo špeciálne alebo si doprajte slávnostné raňajky. Pôžitok je hlavným faktorom uvoľnenia. Ale povedzme si pravdu: ak na to nemáte čas alebo neradi varíte, celkom postačí chlieb s pažítkou. Hlavne si doprajte na jedlo dostatok času. Vychutnajte si jednotlivé príchute. Nemusíte pritom variť zložité jedlá. Keď si vychutnávate niečo dobré, telo automaticky uvoľňuje hormóny šťastia. Je jedno, či ide o menu náročné na prípravu alebo zohriatu tekvicovú polievku zo včera.

Rozmaznávajte sa

Dotyky majú veľa pozitívnych vedľajších účinkov, ktoré vyvoláva hormón šťastia oxytocín. Keď sa stimulujú nervové dráhy hladením pokožky, vysielajú sa zodpovedajúce signály ďalej do mozgu. Oxytocín pôsobí v našom tele dlhodobo: spomaľuje dýchanie a tep a pomáha nám upokojiť sa.

Termín na masáž u odborníka je luxus a na masáž pre páry vám chýba partner? Žiadny problém. Pri relaxačnej masáži nie je ďalšia osoba nevyhnutná. V oblasti šije alebo na rukách a nohách sa dokážeme veľmi dobre masírovať aj sami. Najlepšie je používať pri tom špeciálne masážne oleje, lebo ich vôňa nám pomôže ešte viac sa uvoľniť. Počas decembra sa postará o vianočné kúzlo éterický olej, napr. jedľový alebo škoricový.

Tip: telová hubka s masážnym účinkom alebo masážna kefa vám spríjemní relax v sprche či vo vani.

Urobte niečo pre svoje chodidlá

Chceli by ste namiesto kúpeľa vyskúšať niečo nové? Čo by ste povedali na medovo-mliečny kúpeľ chodidiel? Potrebujete na to štvrť litra mlieka, do ktorého pridáte 3 čajové lyžičky medu a vlažnú vodu. Po 15 minútach bude pokožka vašich nôh príjemne jemná a vláčna a pripravená na ďalší náročný deň vo vysokých podpätkoch.

Je čas dopriať pleti oddych

Na vyčistenie a oživenie pleti sa skvele hodí parný kúpeľ. Nasypte šálku sušených byliniek do misky a zalejte ich dvoma litrami vriacej vody. Potom si prehoďte uterák cez hlavu a nahnite sa nad misku. Po niekoľkých minútach si umyte tvár vlažnou vodou.

Zbavte sa stresu

Kto tvrdí, že relax musí byť pasívny? Pustite si svoje obľúbené vianočné koledy a bez zábran si pri nich zatancujte. Tanečné pohyby dokážu obnoviť duševnú rovnováhu rovnako ako vytrvalostné športy. Mimochodom, ak budete trénovať vonku, funguje to ešte lepšie.

Vypnite

Trochu času by sa našlo, ale padne vám zaťažko nemyslieť na starosti a povinnosti? Potom by vám okrem meditácie mohol pomôcť aj autogénny tréning. Táto technika, ktorú vyvinul psychiater Johannes Heinrich Schultz začiatkom 20. storočia, vychádza z hypnózy. Základom sú frázy ako „Moja ruka je ťažká“ alebo „Srdce bije pokojne“, ktoré niekoľkokrát opakujete. Postupne zistíte, ako reaguje vaše telo a zbavujete sa stresu. Dajú sa tak zmierniť aj tenzné bolesti hlavy.

Tip: vo vašej dm predajni nájdete masážne oleje, sviečky a vonné oleje, ktoré rozvoňajú vašu obývačku, blahodarné čaje a ešte oveľa viac produktov, ktoré prispejú k vašej pohode!