Menu

Čas na výlet pre mamy

Dovolenka iba pre mňa!

Home » Inšpirácia » Cestovanie a cestovné tipy » Čas na výlet pre mamy - 05.2018

Mamou je človek celý život. Tento stav nemožno vypnúť stlačením zázračného tlačidla. Čas od času však mamy potrebujú na chvíľu vypnúť. Vtedy je dobré dopriať si pár dní pre seba – ďaleko od rodiny a štyroch stien svojej domácnosti. Takáto krátka zmena prostredia vás môže nabiť obrovským množstvom energie.

To si myslí aj 31-ročná blogerka Sabrina z Linzu, mama dvojročného synčeka. Na svojom blogu píše o svojich skúsenostiach a dáva mamám rady z prvej ruky. „Pre mňa je dovolenka od materských povinností dôležitá na doplnenie energie a na to, aby som sa skrátka pár dní mohla zaujímať len o svoje vlastné pocity a potreby,“ hovorí. Niekoľkodňový výlet skutočne pomáha. Na to, aby sme sa dokázali skutočne uvoľniť, totiž potrebujeme nejaký čas. „Zatiaľ však svojho synčeka nedokážem opustiť na viac ako tri dni,“ priznáva mladá mamička.

Odcestujte bez zlého svedomia

Odísť sama bez pocitu zlého svedomia nie je vždy jednoduché. V myšlienkach sa stále automaticky vraciate k dieťaťu. Túto situáciu pozná aj blogerka Sabrina. „Vtedy sa sústredím na daný moment a na to, že s babičkou sa môj syn počas mojej neprítomnosti bude mať skvele,“ hovorí. Jej tip pre ostatné mamy, ktoré by si chceli dopriať čas pre seba: „Mne pomohlo odcestovať najprv len na jednu noc. Mohla som pozorovať, ako sa budem cítiť a najmä, ako to zvládne môj syn.“ Mal sa dobre.

„To mi dodalo odvahu odísť aj na dlhšie,“ hovorí Sabrina. „Človek do toho skrátka musí najprv ísť trochu po hlave. V konečnom dôsledku je však rád a hrdý na to, že tak urobil.“ Aj 31-ročná mamička Julia Caroline pravidelne cestuje bez svojej deväťročnej dcéry. Jej dôvody: „V každodennom zhone často zabúdame na vlastné potreby. Odrazu si uvedomíme, že už nevládzeme. Sme v stave, v akom sme sa nikdy nechceli ocitnúť. Preto je veľmi dôležité starať sa aj o seba.“ Mamám radí: „Počúvajte svoje vnútro. Na to, aby ste si dopriali odpočinok, nemusíte byť na pokraji síl.

Urobte to vtedy, keď na to máte chuť

Existuje veľa možností pre mamy, ktoré chcú na chvíľu vypnúť: od prehliadok miest až po niekoľkodenné turistické výlety, od joga pobytov až po leňošenie na pláži. Blogerka Sabrina rada navštevuje iné mestá, kde sa stretáva s priateľmi, prechádza uličkami, dopraje si pokojné raňajky, pozoruje ľudí a sníva s otvorenými očami. Najradšej bez akéhokoľvek plánu. „Vždy robím úplne prirodzene to, na čo mám práve chuť. Čo si doprajem: V každom meste si kúpim výnimočné šaty, ktoré mi potom doma pripomínajú tie pekné chvíle.“

Julia Caroline uprednostňuje dobrodružné cesty: Vyráža s plecniakom na chrbte v ústrety neznámym kultúram a ľuďom. Keď jej dcéra mala štyri roky, cestovala Julia sama mesiac po Thajsku. Jej dcérka si medzitým užila s babičkou dovolenku v Taliansku a zvyšok času strávila so svojím otcom. „Tie štyri týždne už pre mňa boli priveľa, dcérka mi občas veľmi chýbala. Poučila som sa z toho a už nikdy som neodišla tak ďaleko a na taký dlhý čas,“ spomína.

„Výhodou je, že po návrate domov si čas so svojím dieťaťom dokážete omnoho viac užiť a stráviť ho plnohodnotnejšie.“ Keď jej dcéra mala päť rokov, vydala sa 31-ročná Julia vlakom do Istanbulu. Táto desaťdňová cesta je pre ňu dodnes nezabudnuteľnou skúsenosťou. „Je pre mňa pútavé spoznávať iné spôsoby života. Nemusí byť vždy všetko tak, ako to poznáme my.“ Tento rok po ukončení štúdia by si chcela splniť jeden výnimočný sen: docestovať Transsibírskou magistrálou z Feldkirchu až do Pekingu.“

Tip na čítanie: Cestovať sama vám naozaj prospeje. Prečítajte si viac.

Sama v centre pozornosti

Aj wellness víkend je nepochybne jednou z možností, ako sa dokonale uvoľniť a nechať sa rozmaznávať. 36-ročná Christina z Linzu, mama takmer trojročného syna, si takýto relax dopraje viackrát za rok. Počas týchto niekoľkých vzácnych dní sa venujem len sama sebe, aby som načerpala energiu a konečne si dopriala dostatok spánku.

„Najlepšie si oddýchnem v saune, pri ležaní a s knižkou. Čas od času si doprajem masáž a vychutnám si pokojnú večeru.“ Tieto krátke dovolenky najradšej trávi s kamarátkami. Konečne sa porozprávajú bez neustáleho prerušovania. Tri až štyrikrát ročne si dopraje výlet bez detí aj so svojím partnerom. Väčšinou volia kombináciu wellness a turistiky. „Tieto výlety považujem v každodennom stereotype za extrémne dôležité pre náš vzťah.“

Odložte zodpovednosť

Dvojnásobná matka Daniela zo Salzburgu, 43 rokov, sa minulý rok rozhodla pre úplne inú formu cestovania. V rámci osemdňovej skupinovej študijnej cesty navštívila Albánsko. Chcela si dopriať čas pre seba, objavovať neznáme kúty sveta a na chvíľu sa oslobodiť od pocitu zodpovednosti. Mamy totiž zvyčajne nesú najväčšie bremeno zodpovednosti za blaho rodiny, čo im spôsobuje značnú emocionálnu záťaž.

„Čo som si na tejto ceste najviac užila: Niekoľko dní som skrátka len plnila pokyny a počúvala príbehy o krajine. Mamy neustále niečo organizujú, myslia na tisíc vecí zároveň a nesmú na nič zabudnúť. Počas tejto skupinovej cesty stačilo byť v správny čas na dohodnutom mieste.“ Daniela radí ostatným rodičom: „Ani jeden z partnerov by nemal mať pocit, že si celé roky musí odopierať niečo, čo je pre neho dôležité. Obaja by si navzájom mali dopriať možnosť vypnúť a venovať sa svojim koníčkom. Prospeje to nielen rodičom, ale aj deťom a celej rodine.“

Kontrolný zoznam pred dovolenkou bez detí

Prvý krok: vyjadriť sa
Čo je s tým spojené: Uvedomiť si, že je čas na odpočinok. Nemusí to byť až v momente, keď melieme z posledného. Dôležité je zveriť sa partnerovi a získať jeho pochopenie a podporu.

Druhý krok: inšpirovať sa
Prechádzame k plánovaniu cesty: Čítajte, hľadajte na blogoch, navštívte cestovnú kanceláriu, alebo sa poraďte s kamarátkami. Po čom túžim? Čo mi robí dobre? Čo rada robím? Čo som vždy chcela vidieť alebo zažiť?

Tretí krok: organizácia
Priznajme si to. Táto fáza nie je žiadna hračka. Väčšina žien cestujúcich osamote využíva pomoc starých mám a otcov, priateľa, manžela alebo bývalého partnera. Zlé svedomie je to posledné, čo na ceste potrebujete: Deti nie sú „odsunuté“, ale užívajú si čas so svojimi milovanými, ktorých dobre poznajú.

A konečne to najdôležitejšie: Oddych
Mamy majú na dovolenku zvyčajne obmedzený čas. Preto je potrebné si ju vychutnávať plnými dúškami. Vďaka tomu posilníte schopnosť vnímať samú seba, svoju sebaúctu a vlastnú ženskosť. Budete vedieť, že vaše deti sú v najlepších rukách. A keď vás za nimi skutočne bude bolieť srdce, pomôže telefonát alebo video hovor.

Cestovateľské tipy pre mamy

Perfektný mestský výlet: Verona
Toto talianske mesto je pohodlne a rýchlo dostupné autom aj vlakom a ponúka ženám všetko, čo k dokonalému odpočinku potrebujú: krásne historické centrum, pestrý kultúrny program, taliansku kuchyňu a malé obchodíky s originálnymi módnymi kúskami. Tip: Vychutnajte si šálku kávy v Caffè & Parole, Piazza Duoma 1A, odbočte z turistickej trasy do Pasta-Laden Casa del Raviolo, Via Carducci 27B, nakúpte čerstvé tagliatelle alebo tortellini a potešte nimi svojich blízkych doma.
Bližšie informácie o Verone.

Dokonalá wellness oáza: Termálne kúpele
Pokoj – nič viac, nič menej: Prednedávnom bola v dolnorakúskych termálnych kúpeľoch Therme Laa otvorená nová zóna „Silent Spa“. Počas Premium Day Spa si vychutnáte pôžitok z dokonalého pokoja. Okúzli vás dokonalá súhra architektúry, kúzla a atmosféry. Čaká na vás termálna voda, tlmené svetlo a jemné vône. Okrem sáun si môžete odpočinúť vo výrivkách, spa suitách, parnom kúpeli alebo v pokojnom kútiku na ležadlách. K dispozícii je aj miestnosť na cvičenie a reštaurácia s barom.
Bližšie informácie o termálnych kúpeľoch Therme Laa.

Perfektná exotická destinácia: Thajsko
Thajsko už dávno objavili davy turistov. Ale kto raz túto krajinu usmievavých ľudí navštívi, rád sa do nej vracia. Aj osamelá žena tu môže bezpečne a bez obáv cestovať krajinou, obdivovať chrámy a ochutnávať pestrú exotickú kuchyňu. Letecké spojenie z Európy je skvelé a dobrý pomer cena-výkon nezaťaží rodinný rozpočet. Ak túžite po dokonalom pokoji, môžete si dopriať relax v kláštore, zúčastniť sa niekoľkodenného joga pobytu alebo sa na pár dní utiahnuť na opustený ostrov, napríklad na Koh Bu Bu v blízkosti Koh Lanta.
Bližšie informácie o Thajsku.

Dokonalá plážová dovolenka: Grécko
Grécko má toľko ostrovov, že ich nemožno všetky navštíviť ani za celý život. Tým sa však netrápte. Vyberte si skrátka ten, ktorý najlepšie spĺňa vaše aktuálne túžby. Tip: Súostrovie Dodekanézy je najslnečnejším kútom Zeme. Tvoria ho veľké ostrovy, ako Rhodos, Kos alebo Karpathos. Nájdete tu však aj menšie. Za návštevu stojí napríklad Tilos, ktorý je dostupný loďou z Pirea, Rhodosu a Kosu. Ostrov je lemovaný plážami a porastený bylinkami a kvetmi. Malebné dedinky mu dodávajú nezameniteľné kúzlo.
Bližšie informácie o Grécku.

Zhrnutie: Čas na odpočinok pre mamy

  • Aby ste na cesty vyrazili bez pocitu zlého svedomia, skúste začať krátkym výletom. Uvidíte, ako sa budete cítiť vy aj vaše deti.
  • Počas dovolenky sa uvoľnite a nemyslite na to, čo sa deje doma. Naslúchajte svojmu vnútru a doprajte si to, na čo máte práve chuť.
  • Všetko je možné: Dobrodružná cesta, prehliadka mesta alebo wellness. Záleží len na vašich potrebách.
  • A po návrate: Čas s rodinou si budete prežívať omnoho intenzívnejšie.
Hore
OKViac informácií