Menu

Cesta zo závislosti

Závislosť od mobilu, nakupovania, alkoholu alebo nikotínu? Každá sa dá liečiť.

Home » Život » Cesta zo závislosti - 06.2019

Či už ide o závislosť od mobilu, nakupovania, alkoholu alebo nikotínu, spoločné majú jedno: veľa ľudí je na niečom závislých, no každá závislosť sa dá liečiť.

Niekto nedokáže odlepiť prsty od smartfónu, iný musí každý deň zájsť do fitka. Závislosť má mnoho podôb. Už dávno nemyslíme len drogy, alkohol a fajčenie, keď hovoríme, že ľudia sú na niečom závislí. Možno byť závislý na mobile a internete, na športe, na sexe, na práci, na hazardných hrách, na nakupovaní, na jedle alebo na diétach. A dokonca aj v tomto zozname by sa ešte dalo pokračovať. „Každý spôsob správania sa ľudí, od nakupovania až po zbieranie, od milovania až po chválenie, sa môže zvrhnúť na závislosť,“ píše lekár a psychoterapeut Reinhard Haller vo svojej knihe Nikdy viac závislý.

Je presvedčený o tom, že 90 percent ľudí je nejakým spôsobom závislých. Lebo závislé správanie je prastaré a nanajvýš ľudské. Veď každý človek má potrebu rozptýliť sa, uvoľniť, upokojiť alebo sa vydať do sveta ilúzie.

Keď sa z viac stane priveľa

Man ShoppingSamozrejme, že nie všetko, čo niekto často alebo rád robí, je hneď závislosť. Mnoho ľudí má návyky alebo záľuby. Dva- až trikrát týždenne si idú zašportovať alebo každý druhý piatok v mesiaci si dajú s kolegami po práci pivo. V prípade závislosti však takéto niečo už nestačí.

Zväčša to začína tým, že človek robí niečo, pri čom sa cíti dobre. Opakujte to, aby znova pocítil ten istý pocit. Tak neustále ďalej narastá túžba po určitom stave. A odrazu je človek závislý. „Závislý potrebuje stále viac toho, čo ho uspokojuje alebo opája,“ vraví Haller. Je jedno, či sú to spôsoby správania alebo látky, ktoré pôsobia na psyché.

Pokračuje to tak dlho, kým odrazu nemyslíte na nič iné. Závislý začína podriaďovať svoj život závislosti, klame kvôli nej a pred okolím ju zahmlieva. Stráca kontrolu sám nad sebou a už sa viac nedokáže slobodne rozhodovať. Lebo je na niečo naviazaný, na niečo, čo potrebuje a čo mu zároveň škodí. „Závislosť je stratégia riešenia problémov,“ zhrnul Dominik Batthyány, vedúci Inštitútu pre závislosti v správaní na Súkromnej univerzite Sigmunda Freuda vo Viedni. „Človek má najprv pocit, že mu niečo prospieva a pomáha. Neskôr ho to robí slabším než bol predtým.“

 

Závislosť je aj hľadanie rýchlych riešení

Závislým sa človek nestane len tak. Zväčša ide o stret viacerých príčin. Okrem iného môžu zohrávať rolu gény, skúsenosti z detstva, osobný životný príbeh, sociálne záťaže, rany osudu či choroby. Závislosť často vzniká u ľudí, ktorí v rodičovskom dome nadobudli emocionálne nedobré skúsenosti alebo vyrastali príliš ochraňovaní a pod prehnanou starostlivosťou. Kto sa doma necíti bezpečne alebo nedokáže svoje problémy riešiť samostatne, je viac náchylný.

Závislí ľudia podľa Hallera referujú okrem toho, že majú ťažkosti s nadriadenými alebo nešťastnú lásku, že sa cítia znudene alebo vnútorne prázdni, spochybňujú svoju vlastnú hodnotu alebo bojujú s najrôznejšími strachmi.

Je pochopiteľné, že ľudia inklinujú k tomu, aby sa k niečomu utiekali a týmto spôsobom sa pokúsili zvládnuť negatívne pocity. Život sa tak zdá na chvíľu znesiteľnejší. „Závislý teda skúša v opojení nájsť niečo, čo (márne) hľadá v realite,“ popisuje Haller.

Buďte k sebe úprimný

Často si ani závislý, ani jeho rodina či priatelia dlho nevšimnú, čo sa deje. Presne to by bol ale prvý krok na ceste k oslobodeniu sa od závislosti. Človek musí byť k sebe samému radikálne úprimný, aj keď to môže bolieť. Vyžaduje si to jasné „áno, som závislý“, aby bolo možné niečo zmeniť z dlhodobého hľadiska. „Človek musí liečenie skutočne chcieť,“ vraví Batthyány.

Ak si už človek závislosť priznal, mal by svoju situáciu zhodnotiť úplne triezvo: Koľko moja závislosť stojí? Čo mi dáva? Aký závislý som v skutočnosti? Do akej miery závislosť dominuje v mojom živote? Čo ma k nej priviedlo? Pomáha tiež pýtať sa: Prečo to už nechcem? „Odpoveď na túto otázku je veľmi individuálna. Každý musí hľadať sám za seba niečo, prečo chce vykročiť na cestu zo závislosti,“ vraví Batthyány.

 

 

 

 

Presmerujte svoju energiu

Celé je to ťažké, ale zároveň to aj odoberie veľa tlaku. Energiu, ktorú ste potrebovali na udržiavanie závislosti, môžete využiť inak. Je to nevyhnutné. Lebo závislosť je podľa Hallera jediné ochorenie, u ktorého výlučne postihnutý rozhoduje o uzdravení alebo recidíve. „Len samotná osoba, závislé indivíduum, sa môže vyliečiť,“ konštatuje Haller. V žiadnom prípade to však nemá vyznievať ako nebezpečná vyhrážka, ale ako radostné posolstvo. Lebo ak sa už niekto rozhodne pre život bez závislosti, môže si privolať pomoc a krok za krokom nájsť nové perspektívy.

Hore
OKViac informácií