Menu

Pohladenie na duši

Okruh ostrovom.

Home » Inšpirácia » Cestovanie a cestovné tipy » Pohladenie na duši - 02.2018

Írsko je zahalené mračnami a často tam prší. Napriek tomu tento ostrov magicky priťahuje množstvo cestovateľov. Kto to chce pochopiť, musí sa tam vydať – a už nikdy nebude chcieť odísť.

Spýtajte sa niekedy svojich známych: Kto už navštívil Írsko? A kto sa sem vrátil aj druhý, tretí alebo dokonca štvrtý raz? Kladných odpovedí určite nebude málo. Tento zelený ostrov patrí k najobľúbenejším európskym turistickým destináciám. A to aj napriek tomu, že nie je preslávený slnečným počasím ani gastronomickými zážitkami. Do Írska mnohí chodia za psychickým odpočinkom: Drsná krajina s nekonečnou škálou zelených odtieňov je balzamom na dušu. Obloha sa zdá tak blízko, že sa takmer môžete dotýkať oblakov. Cesty sú úzke, kľukaté a lemované hustým krovím. Nikdy preto neviete, čo vás čaká za ďalšou zákrutou. Možno zlatistá piesočná pláž, malá osada alebo žiarivá dúha.

OBJAVTE LÁSKU K DAŽĎU

S dažďom je to v Írsku takto: Daždivých dní je tu veľa. Tým máme na mysli skutočne veľa. Tým sa však netrápte. Írsko je zahalené mračnami a často tam prší. Napriek tomu tento ostrov magicky priťahuje množstvo cestovateľov. Kto to chce pochopiť, musí sa tam vydať – a už nikdy nebude chcieť odísť.

Írska modlitba

»Nech v každom srdci prebýva viera, že po každom nečase vysvitne dúha.«

Kto sa zaľúbi do Írska, naučí sa milovať aj dážď. Alebo ho aspoň trpieť. V Írsku totiž príroda neustále ukazuje svoju silu: Drsné podmienky však majú svoje výhody. Zabezpečujú živnú pôdu pre rastliny. Často trvajú len krátko a striedajú sa so slnečným svitom. Raz za čas príroda ukazuje svoju moc vo veľkom štýle a vykúzli na obzore dúhu. Treba ju len nájsť a dopriať si dostatok času na obdivovanie tej prchavej krásy.

ÚTULNÉ ÚTOČISKO

ein irisches cottage

Dážď má určite svoju zásluhu na tom, že Írsko je preslávené svojou útulnosťou. Kam sa utiahnuť, keď opäť mrholí, popŕcha, prší alebo leje? Do príjemnej kaviarne, k šálke čierneho čaju s mliekom a čerstvo upečeným čajovým sušienkam. Alebo do najbližšieho pubu, ktorý nikdy nie je ďaleko.

Tradičné krčmy sú centrom spoločenského diania každej obce. Ľudia sa v nich stretávajú po práci, cez víkendy alebo kedykoľvek medzitým. Zídu sa tu naozaj všetci. Aj deťom je v spoločnosti rodičov vstup povolený. Sú miestom spoločenského života osamelých a ovdovených, ale sociálny status tu nehrá žiadnu rolu. Každý je vítaný. Ide predsa len o vychutnávanie si spoločných chvíľ, o vzťah človeka k človeku. O radosť zo života a zábavu. Tento typický írsky prístup k životu sa označuje ako „craic“. Nesmie chýbať ani hudba. Každý víkend sa tu stretnú skúsení muzikanti hrajúci na svojich gitarách a fidulách írske ľudové piesne s plným nasadením. Z ničoho nič sa na scéne objaví mladé dievča, ktoré silným hlasom prednesie pieseň v jazyku starých Galov. Ku klavíru sa posadí babička s energiou dvadsiatničky. V Írsku sa hudobné nadanie veľmi cení. Všetci sú ticho, pozorne počúvajú a na záver hudobníkov ocenia uznanlivým potleskom.

Írska modlitba

»Dopraj si čas oceniť tiché zázraky, ktoré v hlučnom svete nemá kto obdivovať.«

PO VLASTNEJ OSI

Cestovanie Írskom môže mať mnoho tvárí. Turisti si často prenajímajú autá a štartujú svoj veľký okruh z hlavného mesta Dublin na juhu krajiny, cez Cork a ďalej na západ k slávnemu Ring of Kerry, k útesu Cliffs of Moher a do študentského mesta Galway. To sú typické turistické miesta ostrova. Ak chcete Írsko spoznať autenticky, zvoľte radšej zákutia, ktoré ešte neobjavili masy turistov. Rada: Bralá Slieve League v grófstve Donegal sú až o 600 metrov vyššie ako turistami obľúbené Cliffs of Moher. Polostrov Sheep‘s Head je rovnako okúzľujúci ako omnoho navštevovanejšia panoramatická pobrežná cesta Ring of Kerry a je dostupný aj pešou túrou. Dublin je síce hlavným mestom Írska a stojí za návštevu, ale skutočným skvostom s nezameniteľnou írskou atmosférou je Belfast – metropola severu ostrova.

dm tip: Vhodným obdobím na výlet je máj a september – počasie je mierne a ceny priaznivé.

TOP 10 SEVERNÉHO ÍRSKA

Región severného Írska síce geograficky leží na ostrove Írsko, ale politicky prislúcha k Spojenému kráľovstvu Veľkej Británie a Severného Írska. Turisti sa Severnému Írsku dlhý čas vyhýbali. Dôvodom boli nepokoje medzi katolíkmi a protestantmi. Po uzavretí mierovej dohody v roku 1998 sa krajina začala opäť vzmáhať. Dnes už síce Severné Írsko nie je pre cestovateľov žiadnou neznámou, ale ešte vždy sa mu vyhýbajú veľké masy turistov. Medzinárodné vydavateľstvo cestopisnej literatúry Lonely Planet zaradilo Severné Írsko do rebríčka top 10 oblastí, ktoré stoja za návštevu v roku 2018. Svoj podiel má na tom aj rozvoj mesta Belfast s 330 000 obyvateľmi: Miesto, ktoré bolo v minulosti preslávené najmä občianskymi nepokojmi, sa dnes neúnavne rozvíja. Vyhlásené bary, štýlové kaviarne a reštaurácie a nová štvrť Titanic s interaktívnym múzeom histórie lode Titanic priťahujú čoraz viac návštevníkov. Práve v Belfaste totiž postavili túto kedysi najväčšiu loď sveta, ktorá v roku 1912 po zrážke s ľadovcom klesla na dno oceánu.

POZDĹŽ POBREŽIA CAUSEWAY

Severne od Belfastu sa nachádza pobrežie Causeway. Jeho krásy najlepšie objavíte cestou po 190 kilometrov dlhej komunikácii Causeway Coastal Route. K vrcholom tejto trasy patrí okrem iného stredoveký hrad Dunluce, ktorý bol postavený okolo roku 1500 a tróni na vyvýšenom pahorku na pobreží. Nekonečné výhľady na severoírske pobrežie a tyrkysovomodrý Atlantik vám ponúka most Carricka – Rede Rope Bridge. Most, ktorý pôvodne slúžil lovcom lososov, vedie v nepríjemne veľkej výške z pevniny na malý skalnatý ostrovček. Jedinečným miestom je aj oblasť Giant‘s Causeway, známa ako „Obrov chodník“: Viac ako 40 000 vzájomne prepojených šesťhranných bazaltových stĺpov zasahuje ďaleko do mora. Sú svedectvom sopečnej erupcie, ku ktorej tu došlo pred 60 miliónmi rokov. Všetky tieto zaujímavosti možno navštíviť aj v rámci niekoľkodennej cesty po pobreží po 51 kilometrovej ceste Causeway Coast Way. Nech vás už kroky v Írsku zavedú kamkoľvek, pršiplášť majte vždy so sebou. Doprajte si čas na rozhovory s ľuďmi, ktorých na svojej ceste stretnete. A vychutnajte si večery pred kozubom alebo v pube. Uvidíte, že tento zelený ostrov vám rýchlo prirastie k srdcu. Tak veľmi, že návrat naň bude len otázkou času.

ÍRSKY PLAYLIST

Hore
OKViac informácií