Active Beauty
Sólo na cestách

Sólo na cestách

Cestovať sama vám prospeje. Vášmu sebavedomiu, osobnosti a vlastnému Ja, ktoré inokedy takmer zaniká.

Obsah
Komfortná zóna
Po prvýkrát
Zhrnutie
Prečo cestujeme samé

Vlastne sme zvyknuté robiť veci samé. Len pokiaľ ide o cestovanie, máme zábrany. Ísť sama na dovolenku. To robí len niekto, kto nikoho nemá, či? Tento predsudok je stále hlboko vrytý. Pritom čím ďalej, tým viac ľudí prichádza na to, ako cestovanie osamote napĺňa. „Sám dnes neznamená osamelý, ale skôr sebaurčený, nezávislý a slobodný,“ vraví Marisa Mühlböck, sólo cestovateľka žijúca vo Viedni.

To potvrdzujú aj aktuálne štúdie. Cestovná agentúra GAdventures hovorí o 134-percentnom náraste od roku 2008. Najmä ženy cestujú častejšie samé. Pri jednom prieskume online platformy TripAdvisor 74 percent zúčastnených žien uviedlo, že už aspoň raz cestovali samé alebo to majú v pláne.

Nadšenkyňa do cestovania Mühlböck skúmala vo svojom študijnom projekte v spolupráci s Inštitútom pre budúcnosť dôvody žien, prečo cestujú samé. Popri snahe o nezávislosť a zmene rolí pohlaví pomenúva nové, multigrafické smerovanie života ako odôvodnenie, prečo na cesty vyráža stále viac žien bez doprovodu. „Z biografie sa stáva multigrafia, ktorú tvoria zlomy, okľuky a nové začiatky,“ vysvetľuje Mühlböck. To sa vraj odráža aj na cestovaní.

Možno niektoré ženy vycestovávajú samy preto, lebo sa chcú do niečoho vrhnúť, do malého dobrodružstva. A do cesty k sebe samej. Možno preto, lebo v bežnom živote im ostáva málo času na to, aby sa nad sebou zamysleli, aby reflektovali, započúvali sa do seba, aby boli celkom blízko k sebe samej.

Ak cestujete sama, potom viete, že človeku spraví dobre, ak sa niekedy vytratí. Nechá sa viesť vnútornými myšlienkami namiesto nikdy nekončiaceho prúdu rozhovorov, otázok, rozhodnutí a dialógov, ktorý nás neustále obklopuje. Cestovať sám, to znamená izolovať sa. A zároveň sa tak poriadne otvoriť, ako to robíme len zriedka. Izolácia utlmí bežný život: známe tváre, prostredie, na ktoré sme zvyknutí. Otvorenie sa novým veciam umožňuje nové veci: nové známosti, neznáme krajiny, čerstvé dojmy.

Pri sólo cestovaní človek prežíva všetky dojmy čisto a nefalšovane. Učí sa dôverovať svojmu vlastnému úsudku.

Von z komfortnej zóny

Ak cestujete samostatne, musíte opustiť vlastnú zónu komfortu. Stále a všade. Začína to už praktickými vecami, ako napríklad nájsť správnu cestu na vlastnú päsť. Keďže cestu späť k východziemu bodu musíte nájsť opäť vo vlastnej réžii, automaticky sa po novej krajine pohybujete vedomejšie. Takéto­ výzvy môžu pôsobiť odstrašujúco.

Ale sólo cestovatelia opisujú tento krok z komfortnej zóny často ako výhodu. Môžete si robiť, čo sa vám zapáči. Nemusíte sa s nikým na ničom dohadovať. Učíte sa stáť ešte viac na vlastných nohách a cvičíte si orientáciu, a to všade vo svete. Neustále ste ponorení v myšlienkach. Alebo sa zabávate s náhodnými známymi. A poriadne cítite, že pre seba niečo robíte.

Napríklad v rozhovoroch s ľuďmi, ktorých by ste inak nikdy nespoznali. Zrazu sa rozprávate s úplne cudzími ľuďmi a sami sa čudujete, ako jednoducho a dôverne rozhovor prebieha. Rozširujete si vlastný obzor a necháte na seba pôsobiť iné pohľady. To mení človeka zvnútra. Je viac sebavedomý.

Zrazu hravo vykĺznete z každej role, ktorá je vám doma už dlho pripísaná, rozvíjate sa ďalej, otvárate sa novým veciam a odkladáte niekedy až príliš tesný korzet vlastného Ja. Cítite, že cudzí ľudia vidia v človeku omnoho viac ako to, čo už samy dobre viete, a tieto nové vlastnosti prijímate, rozkvitáte, rozvíjate svoju osobnosť. Dokonca aj vlastný obraz o sebe zrazu mení svoju podobu.

Žiadny strach zo samoty

Je jedno, pre aký druh sólo cesty sa rozhodnete. Prvá sólo dovolenka stojí takmer vždy veľkú porciu prekonania sa. Pomáha, keď si začiatok čo najviac spríjemnite. Napríklad pekným hotelom na pláži alebo tým, že si objednáte jazykový kurz, aby ste našli spojenie s ľuďmi.

Apropo, nájsť takéto spojenie, nie je takmer nikdy problém. O tom by vám mohli sólo cestovatelia rozprávať. Strach pred samotou sa často vytratí na začiatku cesty. Na ľudí natrafíte takmer všade: v autobuse, na ubytovaní, na pláži, v reštaurácii, na trhu. Niekedy dokonca môžete mať príliš veľa stretnutí, ktoré vás oberú o čas na vaše vlastné prianie – stráviť čas sama so sebou. Avšak väčšinou človek vníma tieto početné stretnutia ako obohatenie, ktoré ponúka vzácny náhľad do životnej situácie a myšlienkových pochodov ostatných ľudí.

Po prvýkrát

Ak ste ešte nikdy necestovali samy, mali by ste sa vyzbrojiť. Prihodí sa vám veľa nádherných vecí. No môže nastať aj chvíľa, keď sa budete pýtať sama seba: prečo to vlastne robím? Môže sa dostaviť neistota, pocit zrazenia na zem, smútok, možno dokonca aj cnenie za domovom alebo túžba po najbližších. Toto všetko sú pocity, s ktorými sa musíte niekedy neočakávane vyrovnať.

Dobré na tom je slovo „musíte“. Nemáte inú voľbu, ako tieto pocity prijať a prekonať ich. Potom zas o kúsok porastiete. Ste trošku ucelenejšia. Trošku viac sama sebou.

Nie je to hanba, ak sa počas takýchto dní stiahnete do hotelovej izby a necháte celý svet za závesmi na okne. Možno si ale predsa trúfnete vyjsť von a necháte sa prekvapiť, čo vám deň ešte prinesie. Budete robiť to, čo v danú chvíľu uznáte za vhodné. Pretože pri sólo cestovaní sa učíte načúvať svojmu vnútru. Cestovať sama znamená aj neustále spoznávať svoje vlastné hranice bez toho, aby ste zistili, že ste cez ne prerástli.

Oslobodzujúci účinok

Všetko to pôsobí oslobodzujúco. A dodáva trochu hrdosti. Odoberá strach, že niečo nezvládneme alebo nevieme, strach predtým, čo ešte príde. Koniec koncov viete, že budete vždy na svojej ceste, aj keď na vlastnú päsť. Sólo cestovanie nie je nevyhnutnosť. Ale môže byť nesmiernym obohatením.

Mnoho sólo cestujúcich začalo preto, lebo v plánovaný termín cesty jednoducho nikto nemal čas, no oni sa napriek tomu nechceli nechať odradiť. Niektorí pritom ostali, aby boli aspoň sem-tam na cestách bez doprovodu, aby znovu raz vyšli zo svojho predpripraveného Ja. A aby si dopriali luxus, že majú niečo len sami pre seba. Najdôležitejším krokom je trochu si dôverovať. Potom sa môžete jednoducho vybrať na cestu.

Zhrnutie: Prečo sólo cestovanie prospieva

  • Ak cestujete sama, máte čas na uvedomenie si samej seba, započúvať sa do seba a nechať sa viesť vlastnými vnútornými myšlienkami.
  • Ak cestujete sama, musíte opustiť svoju zónu komfortu. To môže byť ťažké, ale aj oslobodzujúce. Môžete si robiť to, čo chcete.
  • Ak cestujete sama, meníte sa zvnútra smerom von, ste sebavedomejšia a rozvíjate svoju osobnosť.
  • Ak cestujete sama, spoznávate veľa nových ľudí, ktorí so svojím životným príbehom predstavujú obohatenie vašich vlastných obzorov.
  • Ak cestujete samy, musíte sa postaviť vašim pocitom. Môžu byť neočakávane pekné, rovnako ale aj cnenie za domovom alebo smútok. Ak si ich pripustíte, dokážete ich prekonať a rásť vďaka nim.
Prečo ženy cestujú samé

 

Životné fázy

Multigrafia mnohých žien je poznačená viacerými zlomami, okľukami a novými začiatkami. Práve kvôli týmto zlomom hľadá stále viac žien odstup, chcú sa nanovo zorientovať a dopriať si niečo dobré.

Postadolescencia (začiatok 20 do začiatku 30)
Motivácia: Emancipovať sa z rodičovského domu a objavovať svet.

Rush hour života (začiatok 30 do začiatku 50)
Motivácia: Cestovanie osamote ako spomalenie a odmena.

Druhý vrchol (začiatok 50 do začiatku 60)
Motivácia: Znovuzorientovanie sa a vychutnanie si nových slobôd.

(Ne-)Kľud (od konca 60)
Motivácia: Nájdenie identity a možnosť vypnúť a užívať si.