Menu

Cestovanie s malou ekologickou stopou

Tipy na trvalo udržateľné cestovanie.

Home » Inšpirácia » Cestovanie s malou ekologickou stopou - 07.2019

Cestovať trvalo udržateľne a uvedomelo hľadať dovolenkovú destináciu? Vďaka týmto tipom si dokážete naplánovať ekologickú letnú dovolenku.

Nad oblakmi musí byť sloboda bezhraničná“, takto spieval Reinhard Mey v 70. rokoch minulého storočia. „Všetok strach, všetky starosti“ boli pri pohľade z lietadla „bezvýznamné a malé“. Tento hit bol ódou na leteckú dopravu, ktorú mohli od začiatku 60. rokov minulého storočia využívať ľudia masovo. Predtým sa lety považovali za privilégium bohatých. Z Frankfurtu do New Yorku trval let 17 hodín – a stál celý majetok. Až po nástupe Boeingu 707 sa lety stali dostupnými aj pre menej zámožných.

O pol storočia neskôr boli lety ako cesta autobusom. A nemyslíme tým len cenu za letenky, ktoré sú u mnohých nízkonákladových leteckých spoločností čoraz lacnejšie, ako všetky ostatné dopravné prostriedky. Lety sú pritom len časťou problému. Odkedy sa vie, že celý turizmus spôsobuje približne 8 % celosvetových emisií oxidu uhličitého, zlé svedomie si zabalíte do kufra pri každej ceste.

Lietať udržateľne

Najmä lacné cesty s častými prestupmi alebo lety na krátke vzdialenosti majú medzičasom zlé meno, pretože práve pri štarte a pristávaní spotrebujú lietadlá najviac paliva a vyprodukujú najviac emisií. Kto sa napriek tomu nechce vzdať víkendových letov do rôznych miest, mal by sa zamerať aspoň na také letecké linky a cestovné spoločnosti, ktoré kladú dôraz na životné prostredie. Svoju pozornosť by ste mali pritom zamerať aj na vek flotily. Novšie lietadlá spotrebujú spravidla menej paliva. Zaujímavé údaje o faktore udržateľnosti v aerolinkách a zaujímavé tipy nájdete na stránke atmosfair.de.

Namiesto viacerých krátkych dovoleniek je napríklad vhodnejšie naplánovať si jednu dlhšiu. Pozitívny vedľajší efekt: lepšie sa zotavíte. A ten, kto odcestuje na viacero týždňov nepretržite, bude mať aj viac času na uvoľnený príchod a odchod a môže si premyslieť, či aspoň kúsok cesty nepôjde radšej vlakom alebo autobusom, alebo dokonca na bicykli. Takto aspoň uvidí viac z krajiny.

Okružné plavby nie sú ani v dnešnej dobe ideálnou alternatívou. Krajinný ekológ Christian Baumgartner, ktorý založil organizáciu „Response and Ability“ – globálne prepojenú sieť informácií o udržateľnosti  –, odhovára v novinách „Standard“ od takýchto ciest. Pretože napriek snahám jednotlivých lodných spoločností, stavať čistejšie lode, sa po svetových moriach plaví ešte stále veľa kolosov poháňaných naftou alebo ťažkým olejom. Baumgartner namiesto toho odporúča cestovanie po vnútrozemí autobusom alebo železnicou.

Cesty lietadlom, ktorých sa skutočne nemôžete alebo nechcete vzdať, by sa mali podľa Baumgartnera minimálne kompenzovať. Aj tu vám pomôže atmosfair.de. Nemecká organizácia vypočíta, koľko oxidu uhličitého vyprodukuje príslušný let, takže človek vie, koľko je potrebné kompenzovať. Pomocou týchto peňazí financuje atmosfair.de projekty na celom svete, pomocou ktorých sa dá ušetriť CO2. Cesta lietadlom z Viedne do Karibiku a späť vyprodukuje približne 4 000 kg CO2, čo predstavuje kompenzačnú čiastku vo výške cca 90 eur. Na porovnanie: Kto jazdí rok na vozidle strednej triedy a prejde pritom 12 000 km, dosiahne ledva polovicu tejto hodnoty.

Uvedomelé správanie aj v dovolenkovej destinácii

Photo Taken In Oregon, United States

 

Nielen počas cesty, ale aj vo zvolenej destinácii sú ekologické stopy, ktoré zanechávame, rôzne veľké. Celé to začína už pri prílete, na letisku alebo na železničnej stanici. Ten, kto ide do hotela autobusom namiesto taxíka, výrazne zníži svoju CO2 stopu. Ak pokračujete v ceste prenajatým autom, odporúčame elektrické alebo hybridné vozidlo, alebo aspoň relatívne nové vozidlo s ekologickým režimom. Ľudia, ktorí berú skutočne ohľad na životné prostredie a chcú urobiť niečo pre svoju kondíciu, si namiesto auta prenajmú bicykel s prívesom na batožinu. Ak ste si úmyselne zvolili ľahko dostupné ubytovanie – čo je tiež ekologické – a cestujete s ľahkou batožinou, môže to byť výborná alternatíva.

Ekologický nocľah

Už pri výbere ubytovania môžete citeľne odbremeniť ekosystém. Má to byť masový all-inclusive rezort, ktorý produkuje tony plastového odpadu, a v ktorom si navyše každý hosť denne päťkrát mení plážovú osušku len preto, že je mokrá? Alebo to môže byť ekologický alebo bio hotel, ktorý kladie vysoký dôraz na kritériá ako nízka spotreba energie, ekologické stavebné materiály, cielená recyklácia, používanie miestnych produktov alebo férové zaobchádzanie s miestnymi pracovníkmi?

Za „zelený turizmus“ sa udeľujú na celom svete certifikáty ako Biosphere Responsible Tourism, Green Globe alebo Green Key, v Európe sú to okrem iného Blaue Schwalbe, European Ecolabel, imbex fairstay alebo Nordic Swan. Ako turisti však môžete dávať pozor na mnohé detaily aj sami, napríklad na to, či je v celom dome celý deň zapnutá klimatizácia, či sú k dispozícii ochranné siete proti moskytom. Vďaka nim môžu zostať okná v noci otvorené, aby bolo v izbe chladno aj bez klimatizácie. Sú v rozľahlej záhrade plážového rezortu celý deň zapnuté závlahy, hoci je v susednej dedine akútny nedostatok vody? Hosť by si potom mal položiť otázku, koľko anglického trávnika skutočne potrebuje pre svoju dovolenku na pláži.

Spotrebu vody viete sčasti kontrolovať aj vy sami. Bezpodmienečne by ste sa mali vzdať nekonečného sprchovania a každodennej výmeny uterákov a hotelového posteľného prádla, najmä v regiónoch, ktoré už beztak bojujú o každú kvapku vody. Taktiež aj čistenia šatstva v hoteli. Táto služba neuškodí len vašej peňaženke, ale aj globálnej klíme, a to najmä vtedy, ak sa bielizeň každého hosťa perie samostatne.

Šetrenie prúdom

Nepotrebné upratovanie v izbe má za následok nezmyselnú spotrebu prúdu. Aj tu rozhodujete vy ako hosť: Z vývesky „Nerušiť, prosím“ sa stane ekologický nástroj. A pravdepodobne aj tak nedostatočne platené upratovačky sa potešia z niekoľkých minút prestávky na oddych. Ďalším praktickým trendom v hoteloch sú kartové systémy. Ak vytiahnete pri odchode z izby kartu zo slotu vedľa dverí, automaticky sa vypnú všetky elektrické zariadenia. Ubytovacie zariadenia, ktoré užívajú tieto systémy, pomáhajú sebe i hosťom pri šetrení prúdu.

Okrem toho môžete dávať pozor, aby ste na pláži alebo na výletoch vyprodukovali čo najmenej odpadu a v žiadnom prípade ho nenechali niekde ležať. Môžete dokonca pomôcť zredukovať ho: Miestne organizácie na ochranu životného prostredia pravidelne organizujú akcie na čistenie pláží, na ktorých sa môžu zúčastňovať aj turisti. Odpadu sa dá v neposlednom rade zabrániť aj tak, že budete mať pri sebe čo najmenej takých vecí, ktoré by počas dovolenky skončili ako odpad. Produkty, ktoré nemajú veľký obal, znovu naplniteľné fľaše alebo vrecká, ktoré sa dajú viackrát použiť, sú tak či tak trendové – a predstavujú dobrý začiatok.

Uprednostňovanie miestnych prevádzok

Kto by chcel ešte viac podporiť miestne hospodárstvo nejakého regiónu, môže sa ubytovať sa v malých, rodinných zariadeniach, ktoré sa riadia podľa možnosti princípmi férovosti a udržateľnosti. Pekné na takýchto pobytoch je, že človek prenikne ešte hlbšie do krajiny, ktorú navštívil, čo nie je pri odľahlých hotelových rezortoch možné.

Väčšinou sa dostanete bližšie aj k nedotknutej prírode – napríklad pri ubytovaní v hostinci malej rybárskej osady alebo pri agroturistike v horách. A kto vie, možno sa vám to zapáči tak, že svoju ďalšiu dovolenku strávite na farme neďaleko vlastného bydliska. Svoju CO2 stopu tým znížite na skutočné minimum a napriek tomu si užijete luxus čerstvých, regionálnych potravín, zdravého vzduchu a nových dojmov. Najmä ak sa podujmete na túru na najbližší vrchol a odtiaľ sa rozhliadnete po krajine.

Tam hore sa vám bude zdať sloboda rovnako bezhraničná ako v lietadle zo 70. rokov. A strach a starosti? Človeku s čistým svedomím budú aj tie pripadať o niečo menšie. Výberom dovolenkovej destinácie ste si ich určite nezväčšili.

Hore
OKViac informácií