Menu

Nové trendové mestá

Aj v Antverpách, Gdansku alebo v Grazi je čo objavovať.

Home » Inšpirácia » Novétrendové mestá - 04.2016

Sú menšie a menej známe ako ich veľkí súrodenci Londýn či Paríž. Práve preto sa oplatí podniknúť poznávaciu cestu do týchto inšpiratívnych miest, ktoré tvorcovia trendov už teraz navštevujú.

Antverpy: Móda, kam až oko dovidí

Menej pompézne ako Londýn, nie také namyslené ako Paríž: Antverpy sú európskym tajným mestom módy. Už v stredoveku sa v tomto belgickom prístavnom meste obchodovalo, tkalo a farbilo. No na metropolu módy boli Antverpy povýšené až v minulom storočí, po tom, čo kolektív návrhárov „Antwerp 6“ oslavoval začiatkom osemdesiatych rokov svoj rozkvet.

Ulica Stöber

výhľad nat Boutique "Dries van Noten" v Antwerpách

Zaneprázdnený. Móda je tu vždy a všade. Niet sa čo diviť, že je celé mesto v móde. Na obrázku: Dries van Noten, Nationalestraat 16.

Dnes sem prichádzajú dve tretiny návštevníkov kvôli nákupom. Od vintage obchodíkov cez trendy butiky až po belgické dizajnové značky, všetko je tu na jednom mieste. Typické sú predovšetkým nóbl secondhandy, ktoré predávajú značkový tovar za dobré ceny. A concept stores, v ktorých nájdete všetko od výmyslu sveta od džínsov až po bicykle. Devíza: hlavne nech je to originál. „Vyrastali tu zo zeme stále nové pop up obchodíky, ale sotva vznikli, hneď už boli aj preč,“ hovorí turistická sprievodkyňa Sofie Korres. Absolútne obľúbená ulička mnohých návštevníkov a obyvateľov je Kloosterstraat. Tu sa zoskupujú antikvariáty, starožitníctva a vintage obchodíky husto jeden vedľa druhého a nabádajú na dlhé prehrabávanie sa vo veciach – aj v nedeľu.

Metropola módy

Téma módy sa dostáva v Antverpách na výslnie zakaždým sama od seba. Napríklad v rozhovore medzi dvoma americkými návrhárkami kabeliek, ktoré tu hľadajú inšpiráciu. Alebo v Kostole sv. Andreja, v ktorom má socha Márie šaty od belgickej návrhárky Ann Demeulemeester. Dokonca aj pracovné oblečenie smetiarov vytvoril návrhár. Potom je tu ešte Akadémia módy. O štúdium na nej je obrovský záujem, dokonca dve tretiny študujúcich pochádzajú zo zahraničia. Mať zazobaných rodičov sa oplatí: látky pre svoje záverečné práce si musia študenti platiť sami. To môže znamenať aj niekoľko tisíc eur. Aspoňže je možné hľadať si sponzorov.

Robí táto módna strojenosť z Antverp povrchné mesto?

Naopak! Je jedno, s kým sa rozprávate, vždy narazíte na nezvyčajne veľa kreativity, otvorenosti, nápaditosti a zažitú sebarealizáciu. Kde je móda, je k umeniu blízko. A umenie si obyvatelia Antverp radi spájajú s kulinárstvom, napríklad v umeleckých kaviarňach.

Tipy na cestovanie v Antverpách

 • Osobná schopping tour
  Informácie získate jednoducho cez internet, rovnako jednoducho urobíte aj rezerváciu. Antverpy – módna mapa: mapa mesta s 50 nákupnými tipmi je zadarmo v turistických informáciách ako variant de luxe.
 • Módne a lifestylové prechádzky so sprievodcom
  Prehliadka „Šik a pohodlne“.
 • Módnosť: múzeum a Akadémia módy
  Múzeum módy predvádza každý polrok novú kolekciu, Akadémia módy každý jún módnu prehliadku svojich študentov.
 • Dries Van Notens Modepaleis
  Ulicu Nationalestraat korunuje módny palác návrhára Dries Van Noten, ktorý patrí k Antverpskej šestke“. Exoticky šik, vlastné navrhnuté látky. Drahé, no oplatí sa vidieť.
 • Zuid, renée van beurdens Boutique
  Nie je vyučená návrhárka, no už deväť rokov tvorí módu: ľahkú, na bežný deň, elegantnú dámsku módu z prírodných, vlastne navrhnutých látok.
 • Rosier 41
  Secondhand obchod s návrhármi ako Van Noten, Ann Demeulemeester, Maison Martin Margiela, Raf Simons. Ponúka takmer nové kúsky starších kolekcií. Vo výklade: výtvory od študentov Akadémie módy.
 • YOUR: mladý, trendy koncept butiku
  V YOUR nájdete všetko od nálepiek na bicykle cez fúzy pre prípad núdze, parfumy, bicykle, topánky a oblečenie až po kadernícke potreby. Kloosterstraat 90.
 • Starožitníctvo tety Brocante
  Jannine si so svojím shopom vybudovala dobre zásobený bazár. Kloosterstraat 53.
 • Günther Watté Chocolade Café
  Belgické pralinky. Tip na darček: Čokoláda na fondue alebo čokoládový krém.
Nákupná ulica v Antwerpách v noci.

Módny. V Antverpách si príde každý nákupný maniak na svoje.

4 ďalšie trendové mestá:Čítať ďalej

1. Thessaloniki: vzdorovať kríze

Kostol v Thessaloniki

Umelecky. Nízke ceny v Thessalonikách priťahujú nielen študentov, ale aj veľa umelcov.

Krízy podporujú kreativitu. Tak je to aj v druhom najväčšom gréckom meste Thessaloniki. Výhodné ceny v meste študentov priťahujú umelcov, mnohí sa na nich vypracovali sami. Napríklad Vassilia a Yiannis z umeleckého kolektívu Wood for the Soul, ktorí ručne vyrábajú nábytok z dreva. Alebo Aliki Tsirliagkou so svojou umeleckou galériou Nitra. Popri umení a dizajne sú Saloniki, ako s láskou hovoria domáci, aj centrom gurmánov, kde sa mieša stredomorská kuchyňa s orientálnou. Žije to aj vo štvrti trendov Ladadika. Miestom pokoja je staré mesto Ana Polis nad chaotickým centrom. Tip: kulinárske prehliadky po živej štvrti s trhmi.

2. Gdansk: Na severe veľa nového

Nákupná ulica s tradičnými budovami v Gdansku.

Plné kontrastov. V Gdansku stoja vedľa seba historické a schátrané budovy.

V poľskom meste na Baltskom mori vás inšpirujú ušľachtilé tradície, nostalgia a ošumelý šik. Na Dlhej ulici, najstaršej a najznámejšej, obdivuje človek farebné gotické domy s ťažkými drevenými bránami. Dlhej Bernsteinovskej tradícii vďačí malebná ulička za obchodíky s filigránskou žltozlatou živicou. Nostalgici nemôžu vynechať typické mliečne bary, prežitky z komunizmu s poľskou domácou stravou za málo peňazí. A ako huby po daždi vyrastajú v tomto meste študentov bary a kaviarne v shabby-chic štýle. Prehliadky mesta je možné si objednať.

3. Belfast: kde život vrie

Titanic štvrť v Belfaste v noci

Čulý. Belfast srší pohostinnosťou, predovšetkým v baroch a puboch, v ktorých to žije hlavne v noci.

Napriek bolestnej minulosti si ľudia z Belfastu vedeli život vždy vychutnať. Severoírske mesto občianskej vojny medzi katolíkmi a protestantmi je ešte tajným tipom a pritom sa hmýri históriou, kultúrou a pohostinnosťou. V baroch a puboch život buráca, v novej štvrti Titanicu sa dozviete všetko o pravdivom príbehu tohto zaoceánskeho obra, ktorý bol postavený v tunajšom prístave. Historická Cathedral Quarter sa rozvinula do stredobodu kultúrneho spolužitia: úzke uličky, pôvodné puby a reštaurácie, kultúrne projekty v starých priemyselných budovách a nové Metropolitan Arts Center.
Tip: na prehliadkach „Coiste Irish Political Tours“ vám bývalí politickí väzni vysvetlia históriu krajiny.

4. Graz: Hor´ sa k novým brehom

Ponton v Grazi

Kreatívny. V Grazi sa stretávajú kreatívci zo všetkých oblastí, od inovatívnych gastro konceptov až po podivný módny dizajn.

Obchod s burgermi na farmárskom trhu, najväčší rakúsky fair trade shop, obchod s okuliarmi od návrhárov, s bicyklami a zároveň kaviareň. V Grazi sa stretáva kreativita s hravosťou a spájajú sa do gastro konceptu. Štvrť trendov je kedysi upadnutá štvrť Lend na druhom brehu rieky Mur. Premena sa začala s výstavbou domu umenia a ostrova na rieke v Hlavnom európskom meste kultúry (2003). Nasledovali obchodíky, tvorivé dielne, kaviarne, reštaurácie. „City of Design“ podľa organizácie UNESCO je citeľné: u módnej návrhárky Leny Hoschek, v mini-koncept-obchodíku Tash Living, v dizajnovom obchode s nábytkom Mur s kultovými až retronávrhmi. Tip: šarmantná prechádzka cez štvrť trendov Lend „Lend is(s)t anders“ (po slovensky „Lend je in(ý)ak“), rezervácie v Graz Tourismus.

Ešte viac tipov na nakupovanie v Grazi

Shop TRASH LIVING v Grazi

Pestrý. V TRASH LIVING v Grazi nájde každý ten správny obľúbený kúsok medzi svoje štyri steny.

 • Kwirl
  Obchod pre stály dizajn, darčeky a suveníry v trendovej štvrti Lend. V ponuke sú ekologicky produkované talizmany, ako aj papierové vázy alebo prstene z 3D tlačiarne. Mariahilferstraße 11
 • Steier Shop
  Tu nájdete suveníry zo štajerského regiónu: knižky, rastliny, slnečnicový olej. Belgierstraße 1
 • Trh cisára Franza Jozefa
  Na najväčšom trhu v meste nájdete kávové zrná, slnečnicový olej, sezónnu zeleninu. Námestie cisára Jozefa
 • Výmenný program
  Továreň na výrobu bicyklov a kaviareň v jednom: tu sa vyrábajú nielen bicykle na mieru, ale pečú sa aj biologické koláče. Grazbachgasse 47

TO NAJDȎLEŽITEJŠIE PRI POTULKÁCH MESTAMI JE..?

Kultúra

alebo

Zábava
Nákupy

alebo

Zážitky
Maria Kapeller

S maskou na oči zabalenou v batožine sa táto cestovateľka najradšej pohybuje na potulkách svetom autobusom a vlakom, menej radšej lietadlom. Doma v Rakúsku šliape rada do pedálov alebo cvičí jogu, ak práve nepíše texty do médií a agentúr alebo pre svoj cestovateľský online magazín.

Hore
OKViac informácií