Menu

Perfektná lekárnička na cesty

Pomoc v núdzi.

Home » Život » Zdravie » Perfektná lekárnička na cesty - 08.2017

Kto už len myslí na problémy so zažívaním, spálenie, či bodnutia hmyzom, keď si práve plánuje cestu snov? V každom prípade dokáže správna prevencia pred chorobami a dobre vybavená lekárnička vo vážnych prípadoch zachrániť dovolenku. Ktoré lieky rozhodne patria do lekárničky, závisí aj od dovolenkového cieľa.

Ak cestujete do krajín s nedostatočnou základnou medicínskou starostlivosťou, mali by ste si so sebou zakaždým vziať aj lieky pre prípad núdze, napr. antibiotiká po porade so všeobecným lekárom alebo oddelením cudzokrajných chorôb, respektíve tropickej medicíny. Dôležitá je informácia, či je v danom letovisku potrebná prevencia pred maláriou. Aj v tomto vám najlepšie poradia na oddelení tropickej medicíny.

Cestovatelia, ktorí sú odkázaní na lieky, by sa nimi mali pred nástupom na cestu zásobiť. Na čo by ste mali ešte myslieť je to, že liečivá majú v iných krajinách často aj iný názov. So všetkými otázkami a starosťami sa môžete obrátiť na lekára alebo lekárnika.

Lieky, ktoré máte v lekárničke, by ste si mali zakúpiť na Slovensku a nie až v cieli dovolenky. V zahraničí je nebezpečenstvo falšovania liečiv často vysoké, okrem toho sú príbalové letáky v jazyku danej krajiny. Lieky dennej spotreby by ste mali počas cestovania rozdeliť čiastočne do príručnej batožiny a čiastočne do kufra.

Vezmite si so sebou len lieky, ktoré poznáte a dobre znášate, alebo ktorých možné vedľajšie účinky dobre poznáte. A určite si vezmite aj príbalové letáky. Presné zloženie vašej osobnej cestovnej lekárničky by ste mali prediskutovať s vaším lekárom.

Týka sa to najmä liekov na predpis, ktorých vedľajšie účinky pri užívaní ďalších liekov by vám mali byť jasné. Ak chcete staviť v medicíne na istotu, mali by ste si v každom prípade uzavrieť vhodné cestovné poistenie.

 

Čo patrí do každej lekárničky

Táto klasika by nemala chýbať v žiadnej cestovnej lekárničke:

 1. náplať, obväzy, pinzeta (žiadne injekcie a ihly!)
 2. teplomer
 3. ochranný prostriedok proti hmyzu
 4. ochranný prostriedok pred slnečným žiarením (faktor ochrany nad 25, s odmasťujúcim účinkom)
 5. lieky na cestovnú nevoľnosť
 6. náhrada tekutín alebo elektrolytov pri hnačke
 7. antibiotiká proti hnačke
 8. lieky na hnačku bez horúčky
 9. bakteriálne infekcie: širokospektrálne antibiotikum
 10. lieky na nevoľnosť, vracanie
 11. tabletky proti bolesti a horúčke
 12. masť na svrbivé vyrážky, štípance
 13. maste na rany: na dezinfekciu, antibiotická masť, pri spálení, príp. popáleninách
 14. krém na ochranu pred medúzami
 15. kvapky na zápal očí
 16. lieky na zápal uší
 17. zápal hrdla: tabletky na cmúľanie
 18. lieky na maláriu (pri ceste do oblastí s výskytom malárie)
 19. vlastné lieky, ktoré pravidelne užívate

Spoločníci na cesty s okamžitým účinkom

Prvá pomoc z prírody proti letným neduhom kaziacim zábavu: S nimi nám náladu nepokazia ani štípance, ani zápal močového mechúra, či ťažké nohy.

Infekcia močových ciest

BUCH TIPP dmBio brusnice sladené

Sušené brusnice od dmBio sú osladené nádychom jablkovej šťavy a majú bylinkovú a sladko-kyslú chuť. Sú vhodné ako chutný snack, prísada do müsli, dezertov alebo sladkých jedál. Vďaka znovuuzatvárateľnému obalu vhodé aj na cestu.

BUCH TIPP DAS gesunde PLUS brusnicové kapsule s vitamínom C

Kapsule s vitamínom C prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému a k regenerácii po telesnej činnosti. Výťažok z brusníc chráni bunky so svojím vysokým obsahom vitamínu C pred oxidatívnym stresom a zmierňuje pocit únavy.

 

Štípance od komárov

BUCH TIPP S-quitofree Babys & Kids ochranné mlieko proti hmyzu

Telové mlieko od S-quitofree chráni citlivú novorodeneckú a detskú pokožku so svojou prírodnou účinnou látkou pred uštipnutiami hmyzom a podráždením. Aloe vera, vitamín E a panthenol zásobujú pokožku hydratáciou a pôsobia upokojujúco. Jemné voňavé zloženie ochranného mlieka proti hmyzu sa rovnomerne a rýchlo vsiakne do pokožky bez zanechania stôp.

BUCH TIPP S-quitofree ochranný sprej proti hmyzu

Ochranný sprej proti hmyzu pôsobí jemne a spoľahlivo proti klieštom, komárom a ovadom. Ochladzuje pokožku a zanecháva sviežu citrónovú vôňu. Sprej neobsahuje umelé aromatické látky a farbivá a je takisto vhodný pre deti od 1. roku.

Ťažké nohy

BUCH TIPP Balea Urea krém na nohy

Krém na nohy s ureou, glycerínom, vitamínom B3 ako aj kyselinou mliečnou sa stará o veľmi suché chodidlá a zanecháva ich jemné a hydratované. Zloženie, ktoré obnovuje pokožku, hydratuje a predchádza jej vysušeniu. K tomu sa krémová štruktúra ľahko a rýchlo vstrebe v mieste nanesenia.

BUCH TIPP Balea Lovely balzam na nohy

Jemný balzam na nohy Balea Lovely príjemne ošetruje a hydratuje vaše nohy s aloe vera, alantoínom a sezamovým olejom. Ošetrenie nôh je rýchle a zanecháva ich revitalizované so sviežou vôňou grepu a mätového oleja.

Hore
OKViac informácií