Active Beauty
Cestujte s ohľadom na životné prostredie

Zodpovedná turistika

Cestujte s ohľadom na životné prostredie

 

Byť na cestách znamená zanechávať zakaždým nejaké stopy. Čím berieme na cestách viac ohľadu na šetrenie prírodných zdrojov,tým vďačnejšia je príroda a životné prostredie.

Celý svet je nám otvorený. Za stále menej peňazí máme stále viac možností na vycestovanie. Chceme si vychutnať nedotknutú prírodu, nezastavanú krajinu a autentickú každodennú kultúru. Pritom často zabúdame, že už naše vycestovanie trochu mení každé miesto, ktoré navštívime. Niekedy je preto zmysluplné zmeniť perspektívu a viackrát sa spýtať: Kam by sme mali vyraziť? Čo smieme zažiť? Ako môžeme pozitívne ovplyvniť svet našou cestou? Alebo aspoň ako ho zachovať taký, akým je?

Informovať sa

Organizácia spojených národov vyhlásila rok 2017 za „Rok trvalo udržateľného turizmu pre rozvoj“. Ak cestujete trvalo udržateľne, dávate navštevovanej krajine možnosť, že nebude kvôli turizmu trpieť. A životné prostredie dostáva šancu ostať podľa možnosti nedotknuté. To začína už dlho pred vycestovaním. Práve pri exotických, menej známych cestovných cieľoch by sme sa mali vopred informovať, aký prínos má turizmus pre domácich obyvateľov. A či nenarobí viac škody ako osohu.

V ideálnom prípade je v kontrolnom zozname aj informácia, aký dôraz sa kladie v danej krajine na udržanie životného prostredia. Nekontrolovateľný stavebný boom alebo znečistené more sú zlé znamenia. Ak si cestu neplánujete sami, ale si ju rezervujete cez sprostredkovateľa, môžete sa presne informovať, aby ste si boli vedomí: Máte informácie o opatreniach na ochranu životného prostredia? Je možnosť cestovať dopravnými prostriedkami, ktoré neškodia životnému prostrediu? Spolupracujete z väčšej časti s miestnymi poskytovateľmi služieb? Má organizátor ekologickú značku kvality?

Príchod

Úvahy pokračujú ohľadom druhu prepravy. Ako ďaleko sa chceme dostať? Musíme letieť cez Atlantik alebo stačí cesta vlakom do susednej krajiny? Čím bližšie je dovolenkový cieľ, tým menšia bude spotreba energie. A cesta autobusom alebo vlakom znamená pomerne menej škodlivých látok ako cesta autom či lietadlom. Podľa WWF (World Wide Fund for Nature) diaľkové lety predstavujú len okolo 6 percent všetkých ciest Rakúšanov, avšak sú zodpovedné za 20 percent skleníkových emisií z turistickej branže. Preto platí: Ak je vzdialenosť veľmi vysoká a dá sa prekonať iba lietadlom, mala by byť dĺžka dovolenky v rozumnom pomere k vzdialenosti.

WWF odporúča: Vyhnite sa letom nad 700 kilometrov. Od 700 kilometrov by mala dĺžka dovolenky trvať najmenej osem dní, od 2000 kilometrov aspoň dva týždne. Popri tom môžete emisie CO2 vznikajúce pri letoch kompenzovať. To znamená, že dobrovoľne zaplatíte sumu závislú od vzdialenosti, ktorá bude preinvestovaná do projektov na ochranu klímy.

Tip na čítanie: Pre ten najlepší oddych – Ako na dovolenke správne vypnúť.

Prenocovanie & stravovanie

Aj na samotnom mieste dovolenky môžete dbať na to, aby ste zanechali po sebe čo najnižšiu ekologickú záťaž. Niektoré hotely a hostely sú nositeľom ekologickej značky kvality. Iné dbajú aj bez tohto vyznamenania o materiály z regiónu, sušia posteľné prádlo na slnku, používajú dažďovú vodu na splachovanie toaliet či nevymieňajú uteráky každý deň. Trvalo udržateľný nocľah môže znamenať aj prespanie v miestnych hosteloch, vďaka čomu lepšie spoznáte krajinu a ľudí, a teda aj podporíte miestnych obyvateľov.

Zrieknutie sa klimatizácie na izbe pomáha rovnako ako aj vedomé zaobchádzanie s vodou. Bazén nie je nutnosťou, ak sa dá dovolenkovať na pláži. Autentickú kuchyňu si najlepšie vychutnáte v miestnych reštauráciách alebo lokáloch na uliciach. Zároveň spoznáte lepšie typickú kultúru stravovania a doprajete si rôzne potraviny, ktoré sa v regióne prirodzene nachádzajú a už tradične využívajú.

Objavovanie & nakupovanie

Ak chcete cestovať trvalo udržateľne, tak prírodu objavujete, ale neničíte ju. Turistika so sprievodcom alebo pozorovanie zvierat v národnom parku: áno. Výlety na bicykli krížom krážom alebo člnom po ochrannom pásme vodného zdroja: nie. To isté platí pre šport a action. Ak ponuky spotrebúvajú príliš veľa vody alebo energie, mali by ste si dvakrát rozmyslieť, či ich vezmete v úvahu. Najlepším príkladom sú golfové ihriská v suchých oblastiach. Krásne pestovaný trávnik potrebuje veľa vody, ktorá väčšinou chýba na inom, dôležitejšom mieste.

Aj pri kúpaní v mori treba brať ohľad. Morské korytnačky prichádzajú uložiť vajíčka vždy na tie isté miesta. Príliš veľa hluku alebo svetelný smog rušia ich prirodzený habitát. Pri kúpe suvenírov sa tiež uplatňuje ohľaduplnosť. Chránené mušle, exotické rastliny, šperky z čiernych koralov, darčeky zo slonoviny alebo veľrybích zubov a ani vyrezávané darčeky z chráneného tropického dreva nepatria v žiadnom prípade do batožiny.

Zvýšenie životnej kvality, zníženie vplyvov

Ako a kde sa pohybujeme, sa odzrkadľuje nielen na našom vlastnom živote, ale aj na žoivote všetkých ľudí, na ktorých v blízkych či ďalekých krajinách natrafíme. Podľa WWF je potrebná zmena myslenia na všetkých úrovniach. „Príroda už dávno nie je nekonečná divočina, ktorú je dovolené podrobiť si, je nám k dispozícii v ohraničenej miere,“ vraví Claudia Mohl, hovorkyňa pre média WWF Rakúsko. Organizácia sa zasadzuje o starostlivý a férový prístup k všetkému, čo konzumujeme. Pretože: „Stúpajúca kvalita života a klesajúci vplyv, ktorý zanechávame, sa navzájom nebijú.“ A to platí aj pri cestovaní.

Trvalo udržateľné cestovné ciele

 VALDIDENTRO, TALIANSKO

Drsné hory, biele ľadovce a alpínska fauna a flóra: talianska obec Valdidentro sa nachádza v národnom parku Stilfser Joch. Tu ľudia trávia dovolenku na bicykli alebo idú po vlastných. Niektoré postranné údolia sú v lete dokonca uzavreté pre dopravu, turisti sa tam však ľahko dostanú shuttlebusom. www.valdidentro.it

NÁRODNÝ PARK SLOVENSKÝ RAJ, SLOVENSKO

Slovenský raj patrí medzi najmladšie národné parky na Slovensku a nachádza sa vo východnej časti Slovenska. Tento národný park chráni jednu z najväčších ľadových jaskýň v Európe – Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Okrem tohto skvostu tu nájdete príťažlivú krajinu krasových planín, množstvo úzkych kaňonov a hlbokých roklín s vodopádmi a rôzne iné jaskyne. Pri ich zdolávaní si treba vypomôcť početnými rebríkmi a lávkami. Obľúbenými cieľmi pre turistov sú skalný výbežok Tomášovský výhľad alebo Kláštorisko s ruinami kartuziánskeho kláštora. V bezprostrednej blízkosti národného parku sa nachádzajú obce s historickými pamiatkami a turistické strediská s možnosťou ubytovania. www.slovenskyraj.sk

 PRÍRODNÝ PARK WEISSENSEE, RAKÚSKO

Je najvyššie položeným jazerom v Rakúsku s povoleným kúpaním a jeho voda je taká čistá, že by ste z neho mohli piť. Na korutánskom jazere Weissensee domáci odjakživa pestujú mierny turizmus. Mnohí vlastnia penzión, hostel alebo žijú z turizmu inou formou. Napriek tomu sa pokúšajú hospodáriť v súlade s prírodou, ako je len možné. Preto sa už pred desaťročiami rozhodli proti nábrežiu, na jazere sú motorové člny zakázané, vlhké lúky sa nehnoja a kúpanie vo voľnej prírode je tiež zakázané. Všetky penzióny a hotely majú aj tak vlastný prístup k jazeru. Ak prichádzate vlakom, môžete využiť shuttle servis. www.weissensee.com

Ďalšie tipy

Férové lietanie

Bio palivo do lietadiel? To by bolo pekné. Preto sa organizácia Atmosfair zasadzuje o aktívnu ochranu klímy. Cestujúci môžu zaplatiť poplatok na ochranu klímy, ktorým ­sa financujú projekty ako solárne zariadenia v Etiópii alebo bioplynové stanice v Keni či Nepále.

Nežná mobilita

Od Dolomitov až po Königssee: Pod pojmom Alpine Pearls sa zjednotilo 25 ekologických dovolenkových miest v Alpách­, aby spoločne chránili svoje prostredie. V stredobode záujmu je nežná mobilita, čiže cestovanie bez auta, aby sme prispeli k ochrane klímy.

Zhrnutie: Férové cestovanie funguje takto

Informujte sa: Cestujte tam, kde turizmus neškodí resp. prináša niečo pre domácich obyvateľov.
Doprava: Vyhnite sa diaľkovému cestovaniu a namiesto auta či lietadla využívajte autobusy alebo vlaky.
Ekologická stopa: Na mieste môžete po sebe zanechať malú stopu tak, že si vyberiete hotel s ekologickou značkou kvality alebo miestny penzión.
Ochrana prírody: Rešpektujte prírodu a jej obyvateľov v dovolenkovej krajine a v žiadnom prípade ju neznečisťujte a nečerpajte.