Menu

Skúsenosti sú poklad

Tipy na pohodové a pozorné cestovanie.

Home » Inšpirácia » Cestovanie » Skúsenosti sú poklad - 01.2016

Cestovanie obohacuje. A najmä vtedy, ak ideme na to pomaly. Náš svet je rýchly. Autá, smartfóny, televízory, nespočetné možnosti zábavy. Zvykli sme si zaostávať krok za tým, čo sa deje tu a teraz.

Ten pocit, že sa nič nehýbe dopredu. Pretože chceme všetko hneď. To sa prejaví aj na tom, ako cestujeme. Na cestách chceme často zažiť čo najviac, za čo najkratší čas. Pritom by sme mali na pár týždňov za rok úplne vypnúť. Slobodní, bez nátlaku, že musíme niečo zažiť, vidieť alebo si odfajknúť. Ale ako sa vlastne od toho oslobodíme?
genuss-reise-6-ab_2016-10

Jedna možnosť je, že k cestovaniu pristúpime ako v spomalenom zázname. Namiesto lietadla sa vyštveráme na palubu plachetnice. Namiesto túry po meste sa vyberte na niekoľkohodinovú prechádzku po okolí. Alebo sa posaďte do vlaku a nechajte myšlienky voľne bežať. Robte to, po čom inštinktívne túžite. Nič neplánujte, naopak, vyberte sa na objavovaciu túru. Nechajte sa unášať, vnímajte svet inými očami, buďte na cestách všímaví. Nájdite vlastné tempo, precíťte a pustite sa do nových stretnutí. Jednoducho vyjdite raz z cesty, odbočte do vedľajšej uličky a nechajte sa zviesť. Zvukmi, vôňami, výhľadmi, dojmami. „Jedna ulica je ako tunel, ktorý človeka pripúta k lineárnym miestam, lineárnym pojmom a k lineárnemu času,“ píše britský cestopisec Dan Kieran vo svojej knihe „Slow Travel“.

Ak vyjdete z cesty, môžu sa vám otvoriť nové horizonty. Ak ostanete dlhšie na jednom a tom istom mieste, môže to váš zážitok z cestovania takisto na trvalo ovplyvniť. Jeden týždeň, dva alebo tri. Jeden mesiac. Alebo štyri. Čím dlhšie ostanete, tým viac udomácnene sa budete cítiť. Vytvoríte si spojenie s miestnym životom, budete sa rozprávať s ľuďmi. Aj keď cestujete sami, nie ste sami. Máte veľa krásnych skúseností a možno aj pár zlých. Aj to patrí k tomu. Žiadne miesto na svete nie je bezchybný raj. Každé mesto, každá krajina má svoje slabé miesta. Ak sa k nim priblížite, budete mať reálnejší pohľad. A dojem, ktorý pretrvá, je omnoho viac ako len nejaká fasáda z dovolenkového katalógu.

Thomas Mann, spisovateľ

»Cestovanie je jediný možný spôsob, ako spomaliť čas.« 

Nové obzory

Ostať dlhšie znamená, že máte čas zžiť sa s prostredím. Alebo, že si privstanete a prejdete sa naboso po pláži. A nebudete sa naháňať od jednej pamiatky k druhej. Cestovateľ, ktorý odpočíva, sa vyhýba vyšlapaným chodníčkom. Nie preto, aby sa tým pýšil, ale preto, lebo po tom túži. „Zatiaľ čo tí, ktorí konzumujú svet v rýchlosti, sa musia obmedziť na to známe a účelné,“ zhrnul Dan Kieran tými správnymi slovami. Ostať dlhšie znamená aj zbierať menej pompézne dojmy. Zato však viac tých malých, ktoré ostanú dlho v spomienkach. Stratiť sa a pýtať sa domácich na cestu, naučiť sa pár fráz danej reči. Alebo robiť to, čo by ste robili aj doma. Kúpiť si na trhu čerstvé ovocie, ísť do kina alebo na koncert. Vtedy sa na cestách cítite, akoby ste už dorazili.genuss-reise-3-ab_2016-10

Pohodové cestovanie pripraví cestujúcim veľa hodnotných darčekov. Jedným z nich sú stretnutia s ostatnými ľuďmi. A síce nie s taxikármi či recepčnými. Pretože sa začínate zdržiavať na miestach, kde sú aj miestni. Napríklad sa môže stať, že sa vo vlaku zo severného Španielska do Madridu ocitnete v rozhovore s dôchodkyňou. A na druhý deň sa spolu prejdete po parku. Alebo, že sa v Kambodži ocitnete na novoročnej oslave. A deň na to budete pozvaní do vedľajšej dediny k priateľskej rodine na obed. Sú to malé skúsenosti, ktoré sa ako puzzle ciest spájajú do fantastického obrazu. A v spomienkach sú zrazu veľké. Zážitky, ktoré nevymeníte za žiadne peniaze.

Pretože sú autentické, nepredpokladateľné, medziľudské. Zlaté chrámy a biele pieskové pláže sú pastvou pre oči. Páčia sa, no nechytia vás za srdce. Stretnutia s druhými ľuďmi áno. Získate malilinký náhľad do cudzích životov. Uvidíte, aké rozdielne môžu byť kultúry a životy. A ako sa napriek tomu, my ľudia, na seba podobáme. Začnete s niečím, kúsok zo seba vydáte. Už nie ste konzument, ale súčasť niečoho. To vám dáva pocit, že ste naozaj domáci, a nielen hosť spoza plota. Pomalé cestovanie mení vaše vnútro. Máte pocit, že ste bohatší. A vezmete si domov so sebou omnoho viac ako len pekné fotky z dovolenky.

Hýbte sa

genuss-reise-2-ab_2016-10Kráčajte: Už Goethe vedel: „Len tam, kam si sa dostal po vlastných nohách, si skutočne bol.“ Najlepšie na tom je: kráčať môžete všade – pred vlastnými dverami alebo v Himalájach. Spí sa v stane alebo jednoduchých nocľahárňach.

Cestujte vlakom: Či už ide o cestu po Slovensku, Interrail cez Európu alebo o lístok na vlak do Japonska, ak cestujete vlakom, máte neustále dobré výhľady a vyhnete sa zápcham a dlhému čakaniu. Veľmi výhodné sú pasy platné v celej krajine, ktoré platia niekoľko týždňov či mesiacov.

Šliapte do pedálov: Cestujte pomaly a zároveň zbierajte mnohé dojmy. Ak objavujete svet na bicykli, robíte dobro pre životné prostredie, aj pre seba samú.

Plavte sa: Precestovať s nákladnou loďou krajinu, kontinent alebo rovno celý svet. Čo na to potrebujete: veľa času. A pravdepodobne aj dobý žalúdok. Úplne lacné to nie, ale za to nemáte veľa ďalších výdavkov.

Lao-c´, čínsky filozof

»Skutočný cestovateľ nemá stanovenú cestu, ani nechce dôjsť do cieľa.« 

Zostaňte

genuss-reise-5-ab_2016-10Pomôžte: Získajte náhľad do iných svetov, nadviažte kontakt s domácimi a pritom podajte pomocnú ruku. Koncept: štyri až päť hodín práce za ubytovanie a stravu. Inšpirácie nájdete tu.

Surfujte: Medzičasom sa to rozšírilo. Takmer všade vo svete môžete prenocovať u domácich a zadarmo. Zmyslom ale nie je ušetriť peniaze, ale stavať kultúrne mosty.

Rozprávajte sa: Spoznať domácich býva často zložité? Čo takto sa u nich hneď ubytovať? Nemusíte za to na oplátku nič robiť , len sa s nimi rozprávať v ich rodnom jazyku. Jazykové znalosti za stravu a ubytovanie.

Starajte sa: morské prasiatka, psy, mačky. Cestovatelia, ktorí majú radi zvieratá, varujú domácich miláčikov bez nároku na odmenu, zatiaľ čo sú ich majitelia na dovolenke. Plat: ubytovanie zdarma. Nízky mesačný príspevok.

Čítať ďalej: Tipy, ako dosiahnuť pohodu

10 tipov: Cestujte pohodovo a všímajte si


1. 
Zvoľ si pomalý dopravný prostriedok. Alebo choď peši.
2. Navštív miestny trh a kúp si ovocie, ktoré rastie len tu.
3. Nauč sa pár slov lokálneho jazyka. A dôveruj si, používaj ich.
4. Sprav si piknik v parku. Práve v ázijských krajinách ťa ľudia často oslovia, pretože si chcú precvičovať angličtinu.
5. Navštív miestne podujatie, napríklad nejakú vernisáž.
6. Rob to, čo by si robila aj doma: choď do kina, na koncert, pozri si futbalový zápas.
7. Skontaktuj sa s domácimi cez platformy ako Couchsurfing alebo Eatwith.
8. Vyhni sa kaviarňam a reštauráciám, ktoré sú v sprievodcovi. Radšej sa spýtaj domácich na ich obľúbený lokál.
9. Vycestuj metrom pár staníc smerom od mesta, vystúp a objavuj okolie. To ti dodá dojem života mimo turistického centra.
10. Dopraj si veľa času. Zostaň na jednom mieste. Nemaj výčitky svedomia, ak si dáš dlhšie pauzy alebo pozrieš len pár pamiatok.

Hore
OKViac informácií