Menu

Majú vaše cesty zmysel?

Dobročinné cestovanie okolo sveta.

Home » Inšpirácia » Sociálne » Majú vaše cestyzmysel? - 08.2016

Dovolenka robí dobre. A síce nám samým. Tomu niet čo vyčítať. Ale dovolenka môže robiť dobre aj ostatným. Deťom pod filipínskym slnkom. Ľuďom v núdzi v Anglicku. Alebo farmárom na Novom Zélande. Sila, ktorú pritom natankujete, má viac ako štyri hviezdičky.

Queenstown, Nový Zéland, 8 hodín ráno miestneho času. Na druhom konci sveta zvoní budík. Je čas ísť do práce. Vyplieť záhradu a dať do poriadku domácnosť hostiteľskej rodiny. Za to je bývanie zdarma. Našťastie, máme pri sebe kamarátku, a tak práca ubieha dvakrát rýchlejšie. Na obed je všetko vybavené. Zvyšok dňa je voľný, aby sme objavovali okolie. A na to sa krajina kivi vynikajúco hodí.

Manila, Filipíny, 12 hodín na obed miestneho času. Po troch hodinách jazdy vlakom sme dorazili do hlavného mesta. Do školy sa ide popri impozantných mrakodrapoch a nespočetných obchodných centrách. Tam deti čakajú na vyučovanie angličtiny. Nadšene počúvajú novú učiteľku. Školské vzdelanie nie je v tejto krajine vôbec samozrejmé.

Berkshire, Anglicko, 5 hodín poobede miestneho času. V Ravenswood Village práve robia večeru. Dospelým pritom pomáha desať dobrovoľníkov. Sú to dospelí s poruchami učenia. Mladí pomocníci vezmú na 35 hodín týždenne chudobných pod svoje krídla a venujú sa im. Za to sú počas voľných dní odmenení. Majú množstvo výletov a času na spoznávanie iných kultúr.

leben-coach-4-ab_2016-06

Animácie. Na dovolenke môžeme vnímať akciu rôznorodo. Existuje mnoho spôsobov, ako niekoho zabaviť.

Ako a prečo

Takto to môže vyzerať, keď pomáhate druhým ľuďom na najkrajších miestach sveta. Tu naráža cestovanie na sociálne cítenie. Povedané s veľkou radosťou: objavujete nové krajiny a pritom robíte niečo dobré pre seba aj ostatných. Nič proti dovolenke vo štvorhviezdičkovom hoteli na pláži. Ale čoraz viac pribúdajú ľudia, ktorí vidia prázdniny inak. Tí, ktorí chcú pochopiť životné pomery v nejakej cudzej krajine. Stretajú domácich, môžu si prehĺbiť jazykové vedomosti a spoznávajú kultúru. Títo ľudia majú k sebe bližšie. Vzniká tak veľké spoločenstvo, v ktorom sa navzájom uznávajú a podporujú. A to nielen na jednotlivých miestach, ale celosvetovo.

Pretože tu sa stretajú cesty mnohých indivíduí. Tak sa môže stať, že v malej, odľahlej anglickej dedinke robia na spoločných veciach Kórejčan, Španiel, Kolumbijčan a Rakúšan. Pomáhajú domácim chudobným zvládať bežné dni. Varia, učia a hrajú sa s deťmi. Podnikajú výlety. Práca nie je jednoduchá, ale od ľudí to dostanete naspäť. Dvojnásobne a trojnásobne viac. Z chudobných vychádza neuveriteľná vďačnosť a radosť.

A doma si uvedomíme, že tento čas v zahraničí nám dodal viac sily ako týždeň na pláži. Zároveň vnímame svet z iného uhla. Otvorenejší a s viacerými možnosťami. Spoznávame samých seba. Objavujeme schopnosti, o ktorých sme ani netušili. Stanovíme si nové ciele a nanovo sa vrhneme
do života.

S kým a kam

Je veľa organizácií, ktoré ponúkajú takúto šancu. Spájajú miestne organizácie s jednotlivými ľuďmi. Vytvárajú kontakty, podporujú pobyty alebo pomáhajú s ich plánovaním. Pretože aby ste našli vhodnú pozíciu, potrebujete čas a trpezlivosť. Niektoré organizácie pracujú v rámci Európy, iné celosvetovo. Pri jedných pracujete ako dobrovoľník, pri druhých dostávate aj plácu. Pri jedných môžete cestovať po okolí, pri druhých bývate v spoločenskom dome. Mnohé sú určené len mladým dospelým, ktorí stoja na začiatku svojho života. Ale jedno ponúkajú všetky: nezaplatiteľné skúsenosti.

Gemeinsam. est

Skúsenosť. V zahraničí čakajú na mladých nezaplatiteľné skúsenosti.

Help Exchange (HelpX) ponúka jednoduchý spôsob, ako spojiť cestovanie a prácu. Ak chcete objaviť čo najviac zákutí nejakej krajiny, tak ste tu na správnom mieste. Na domovskej stránke sa dá jednoducho založiť profil. Ak uhradíte poplatok, získate prístup k celej databáze. Tak získate kontakt na rodiny po celom svete. Od Európy cez Austráliu a Nový Zéland až po Kanadu.

Hosťovské rodiny ponúkajú ubytovanie zdarma a na revanš pomáhate v domácnosti alebo na farme.

Môžu to byť jednoduché činnosti. Varenie, upratovanie, práca v záhrade. Alebo aj cválanie na koňoch a starostlivosť o exotické zvieratá. To je už na jednotlivých farmách rozdielne. Cestujete po celej krajine a pritom nachádzate potrebné ubytovanie v rodinách. Spoznáte rôzne spôsoby života, zlepšíte si jazykové znalosti a budete sa osobnostne ďalej rozvíjať. Samozrejme, že si to vyžaduje premôcť sa, prísť do úplne cudzej rodiny. Ale po fáze spoznávania sa ostych rýchlo rozplynie. K veci treba pristupovať jednoducho otvorene. Odmenou sú životné skúsenosti.

Čo a za čo  Čítať ďalej

Zmysluplné cestovanie

Európska dobrovoľnícka služba (EDS) je jedným zo zahraničných programov podporovaných Európskou úniou pre ľudí medzi 18. a 30. rokom. Podáva im pomocnú ruku pri prvých krokoch, spája ich s európskymi organizáciami pomoci. Na domovskej stránke nájdete dlhý zoznam zariadení, o ktoré sa môžete uchádzať. Zahraničný pobyt môže trvať od šiestich do dvanástich mesiacov.

EDS sa pritom postará o ubytovanie, poistenie, vreckové a sčasti prispeje na cestovné náklady.

Gemeinsam. Anderen helfen heißt auch sich selber helfen.

Darovanie.Darovať niekomu svoj čas je mnohokrát vzácnejšie ako čokoľvek iné.

Navyše sú na mieste k dispozícii mentori a školenia. Pretože práca s ľuďmi v núdzi nie je vždy jednoduchá. Človek potrebuje trpezlivosť, flexibilitu a otvorenosť. Výhoda tohto spôsobu cestovania je spolužitie. Bývate vo veľkom dome spolu s ostatnými dobrovoľníkmi. Stretnete sa tak s ľuďmi z celého sveta.

Nové kultúry z dverí do dverí. Medzinárodné známosti na chodbe. V cudzej krajine sa kontakty nenachádzajú vždy tak ľahko. V skupine môžete aj lepšie objavovať krajinu. A s vreckovým, ktoré dostanete, číha dobrodružstvo za rohom.

Prečo a preč

AIESEC je so svojimi 70 000 aktívnymi členmi pravdepodobne jednou z najväčších platforiem pre medzinárodné projekty. Pritom chce podporiť mladých ľudí v ich rozvoji. Dôležitým faktorom je spoznávanie sveta. Keď mladí ľudia vidia svet a porozumejú mu, môžu sa aj oni podieľať na jeho vytváraní. Tak sa rozvíjajú vedúci pracovníci zajtrajška. A zatiaľ čo si uvedomia samých seba a svoje osobné ciele, sú pozitívnym sociálnym prínosom pre druhých ľudí. Táto nezisková organizácia pôsobí v 126 krajinách a tvoria ju študenti a absolventi 2 400 univerzít. Vstup do nej v žiadnom prípade nie je zdarma. Členstvo stojí 200 eur, ak sa chcete podieľať na projektoch. Čiže aby ste mohli konať dobro, musíte zaplatiť. Čo niektorých možno odstraší.

leben-coach-7-ab_2016-06

Spoločne. Pomôcť iným znamená pomôcť aj sebe.

Za to však cestujete do krajín, ktoré by ste inak nenavštívili. Spoznáte ľudí, na ktorých by ste inak nenatrafili. A dostanete sa na miesta, ktoré by ste inak nevideli. Napríklad slumy na Filipínach. Zažiť krajinu tretieho sveta a nielen o nej čítať v novinách – to je veľký rozdiel. Nazrieť kúsok za oponu, mimo turistických chodníčkov. Tam, kde sa deti hrajú v odpadkoch. Kde rodina býva na desiatich štvorcových metroch. Tam zbadáte svet z druhej strany. Zistíte, čo znamená žiť mimo Európy. Ste v priamom kontakte s domácimi a zažívate ich životné pomery na vlastnej koži. Opäť sa naučíte vážiť si vlastný život. Skúsenosti, ktoré by ste ako normálny turista nezískali. Také niečo na hotelovej pláži nezažijete. Na to musíte hlbšie preniknúť do krajiny. Vymieňať si názory s obyvateľmi a dôkladne sa zoznámiť s danou kultúrou. Na náklady navyše sú tu organizácie. A všetko dostanete viacnásobne naspäť. Či už je to vďaka v očiach ohrozeného muža. Alebo povesti austrálskych pôvodných obyvateľov. Alebo žiarivý úsmev filipínskeho dievčatka, ktoré smie ísť prvýkrát do školy. A vďaka tomu sa vyzbrojíte na budúcnosť.

Dovolenka je únikom zo všedných dní. Cestovanie, to sú cesty do neznámych oblastí. Sociálne cestovanie je kúsok života na inom mieste. Človek nie je turista. S ostatnými žije a pomáha im.

Prehľad organizácií

  • WWOOF (World-Wide Opportunities on Organic Farns): To znamená, že táto organizácia ponúka možnosť pracovať na bio farmách po celom svete. Chcú tak zblížiť ľudí, ktorí majú radi prírodu. Nápad spočíva vo výmene bez používania peňazí. Vy samy ponúknete svoju pracovnú silu a na oplátku dostanete ubytovanie. Navyše vás zapoja do bežného dňa na farme. WWOOFerov nájdete všade na svete. Od Rakúska cez Ameriku až po Nový Zéland. Postačí len trvalo udržateľná farma a ľudia so záujmom o prírodu.
Voluntariat. Auch 17-jährige bekommen die Chance, mit TravelWorks als Voluntär die Welt zu entdecken.

Dobrovoľníctvo. Aj 17-roční majú šancu objavovať svet ako dobrovoľníci.

  • AIESEC je so svojimi 70 000 aktívnymi členmi pravdepodobne jednou z najväčších platforiem pre medzinárodné projekty.
  • Ak sa zaregistrujete cez Help Exchnge (HelpX), získate prístup k celej databáze. Tak získate kontakt na rodiny po celom svete.
leben-coach-travel-work-11-ab_2016-06

Katharina Bertsch. Bola 1 rok v Rumunsku v detskom domove.

Andrea Fehringer & Thomas Köpf

ANDREA FEHRINGER & THOMAS KÖPF sú novinári a spisovatelia prednášajúci na Viedenskej univerzite. Napísali spolu 36 kníh, aj ako anonymní pisatelia. Usporadúvajú kurzy písania, a tak sprevádzajú iných na ich ceste k vlastnej knihe.

Hore
OKViac informácií