Menu

Cítiš to? Kód jesenných a zimných vôní

Jesenné a zimné parfumy rozprašujú celkom výnimočné čaro.

Home » Krása » Cítiš to? Kód jesenných a zimných vôní - 11.2019

Zatiaľ čo v lete sú žiadané skôr ľahké a svieže vône, v studenom ročnom období túžime po ťažších a korenistých parfumových vôňach . Práve keď je vonku chladno a nepríjemne, vhodná aróma zásadne prispeje k tomu, aby sme sa cítili dobre. Toto sú hlavní aktéri voňavého jesenného a zimného obdobia:

Drevo & zem

Pačuli

V 19. storočí bolo indické pačuli považované za prostriedok vábenia tanečníc, herečiek a prostitútok. Dodnes si tento rastlinný olej zachoval svoju povesť umelca zvádzania.

Santalové drevo

Zmyselná aróma santalového dreva zastupuje lásku a náklonnosť. Tento vzácny olej sa získava zo santalových stromov, ktoré na to musia najskôr 25 rokov dozrievať na východoindických ostrovoch.

Vetiver

Olej z koreňov trávy vetiver sa vo vôňach vyskytuje už od antiky. Má ťažkú a zemitú vôňu so sladko-trpkým tónom a mimoriadne dlho vydrží.

Myrha

Živica a olej myrhovníka vydávajú teplú, balzamovo-sladkú vôňu, ktorá sa s obľubou používa najmä do orientálnych parfumov.

Živočíšne vonné látky

Ambra

Sladká ambra je označovaná ako dar mora. Vyprodukovaná vorvaňmi je často unášaná v obrovských chuchvalcoch na otvorenom mori. V parfumovom priemysle sa dnes používa zväčša syntetický variant.

Koža

Semiš patrí k najstarším surovinám, ktoré sa používali na výrobu vôní. Trpká vôňa je stálou súčasťou mnohých pánskych parfumov, ale dodáva silný podtón aj ženským vôňam.

Med

Vďaka svojim ošetrujúcim vlastnostiam sa med s obľubou používa v kozmetike. Jeho teplá, zvodná vôňa z neho robí obľúbenú prísadu do parfumov na chladnejšie dni.

Pižmo

Drevnato-zvieracia aróma sa dnes už viac nezískava z kabara pižmového, ale vyrába sa umelo. Pôsobí ako afrodiziakum.

Korenisté & ovocné tóny

Vanilka

Jemná aróma vanilkovej orchidey sľubuje bezpečie a prebúdza šťastné spomienky (na detstvo). Nečudo, že muži majú túto vôňu obzvlášť radi na svojich partnerkách.

Pomaranč

Éterický pomarančový olej sa získava zo šupky na slnku dozretých plodov. Šíri sviežu vôňu, takmer takú, ako keby so sebou niesla svetlo a teplo leta.

Škorica

Oleju zo škoricovníka sa pripisujú afrodiziakálne vlastnosti. Jeho aróma je intenzívna, horúca a silná, a tak dodáva studeným jesenným či zimným dňom to správne korenie.

Fazuľa tonka

Tonka pochádza z juhoamerického stromu a s obľubou sa používa na zjemnenie sladkých jedál a vonných prostriedkov. Parfumom dodáva príťažlivý labužnícky tón.

Hore
OKViac informácií