Active Beauty
Čo vypovedajú nechty o našom zdraví?

Zrkadlo zdravia

Čo vypovedajú nechty o našom zdraví?

Nechty často slúžia ako plátno, na ktorom sa premietajú pocity a nálady. V zime sa hráme s lakom na nechty v tlmených farebných odtieňoch a s trblietkami, v lete bývajú nechty pestrejšie. Či už krikľavočervený, ružový alebo čierny – až lak zavŕši celkový vzhľad. A je jedno, či je leto alebo zima: lak musí vydržať dlho.

Práve naše ruky o nás veľa prezrádzajú a aj „holé“ nechty majú určite čo povedať. Podľa nechtov dokážeme rozoznať, či ide o nedostatok výživných látok alebo sú nesprávne ošetrované. Presnú diagnózu musí síce vždy stanoviť lekár, no ak sa dôkladne prizriete, nechty vám napovedia.

 

Čo vypovedajú lámavé nechty o našom zdraví

 

Lámavé alebo štiepivé nechty

Vplyvom nesprávnej výživy, porúch látkovej výmeny alebo aj vplyvom stresu sa spomaľuje rast nechtov, nechty sa začínajú lámať. Užívanie kremíka ich môže posilniť zvnútra. Zvonku pomôže ošetrujúci priesvitný lak a pri upratovaní sa odporúča bezpodmienečne nosiť rukavice.

 

Mäkké nechty

Vinu na nich môže mať časté aplikovanie gélovej techniky či umelé nechty, ale aj umývanie riadu bez rukavíc. Na ošetrovanie používajte raz týždenne spevňovač na nechty a dva až trikrát denne krém na ruky.

 

Biele fľaky

Aj slabé nárazy alebo nesprávne urobená manikúra môžu poškodiť korene nechtov. Kvôli tejto poruche zrohovatenia vznikajú biele fľaky, ktoré ale samé od seba zasa odrastú.

 

Ryhované nechty

Možné príčiny pozdĺžnych rýh siahajú od zranení až po signalizáciu nejakého nedostatku. Úlohu môžu zohrávať aj gény, vek alebo príliš nízky príjem tekutín. Pomôžu prostriedky na vyplnenie rýh a leštiace pilníky.
 

Nažlto zafarbené nechty

Ak pod farebný lak nepoužívate ochranný podkladový lak, musíte počítať so zafarbením nažlto.

 

Čo robiť pre silnejšie nechty?

Najväčšia chyba, akú možno urobiť, je vôbec sa o svoje nechty nestarať. Odporúča sa dopriať si profesionálnu manikúru a pedikúru každý štvrtý týždeň, lebo pri pilníkovaní a strihaní doma sa predsa len možno rýchlo poraniť. Príjemný vedľajší efekt: uvoľňujúca prestávka v salóne pôsobí zároveň aj proti stresu, ktorý dolieha dokonca aj na nechty.

 

Ako dostať nechty do jarnej formy / tipy na doma:

Obzvlášť vhodná je strava bohatá na kremík, biotín, vápnik a zinok, napríklad pšeno, šošovica a ovos. Podporne môžu pôsobiť výživové doplnky ako kremík, vápnik alebo zinok. V kombinácii so správnou výživou môžete s týmito tipmi dostať krehké nechty pod kontrolu:

  • umývajte sa jemným mydlom a vlažnou vodou, oplachujte studenou vodou
  • ruky si vždy dobre osušte
  • po každom umytí použite krém na ruky
  • v lete používajte krém na opaľovanie
  • raz týždenne intenzívne ošetrenie peelingom a zábalom rúk
  • pred čistiacimi prostriedkami sa chráňte gumenými rukavicami
  • snažte sa predísť studeným rukám, lebo znížené prekrvenie vedie k nedostatku výživných látok a vysušovaniu pokožky

 

TIP:

Ošetrovanie nechtov priamo u vás doma? Všetky nevyhnutné produkty nájdete na mojadm.sk.