Active Beauty
Farebný mejkap na malé chybičky krásy

Farebný mejkap na malé chybičky krásy

Nebolo by nádherné, ak by sme mohli nejakým jednoduchým spôsobom odstrániť vyrážky, kruhy pod očami a nečistoty na pleti? A síce nie pomocou drahého počítačového softvéru, ale v skutočnom živote? Dá sa to, a tento trik je celkom rafinovaný. Táto mejkapová technika sa nazýva color-correcting a vychádza z princípov náuky o farbách.

Hlavná myšlienka je jednoduchá: Ak sa skombinujú komplementárne farby, ktoré sa v kruhu farieb nachádzajú oproti sebe, tak sa navzájom neutralizujú. Zelená eliminuje červenú, žltá neutralizuje modrú. Jedna farba sa teda vyrovnáva zodpovedajúcej protifarbe. Podľa toho sa pri tejto technike koriguje zelenou, žltou, fialovou a marhuľovou farbou.

Znie to svojrázne, avšak funguje to. Vďaka color-contouringu sa dajú nádherne neutralizovať začervenania, tmavé kruhy pod očami alebo bledá pleť. Červené pupienky miznú vďaka zeleným concealerom, zatiaľ čo modré žilky alebo tmavé kruhy pod očami môžete prekryť žltou.

Líčenie podľa farieb

Štyri základné ­tóny zelená, žltá, fialová a broskyňová dostať v rôznych formách podania: ako farebné ceruzky, celé farebné palety alebo kompaktný púder, ktorý spája hneď viacero komplementárnych farieb. Krémové produkty majú intenzívnejšiu kryciu silu a najlepšie sa hodia na korekciu bodových škvŕn. Produkty sa cielene nanášajú na problémové miesta, pretože len tam dokážu neutralizovať to, čo treba. Ak by sme jednoducho namazali celú tvár zelenou, pravdepodobne by nás hneď poslali domov vyležať chorobu. Pri veľkoplošnej korektúre siahnite preto radšej po nejakom kombinovanom produkte.

Dobrý podklad

Farebná korektúra sa robí podľa dennej starostlivosti. Najdôležitejšie pri tejto technike je všetko perfektne rozotrieť. Pretože farebné odtiene by mali s pleťou splynúť a v žiadnom prípade by ich nemalo byť vidno. Tvrdým líniám by sme sa mali vyhnúť. Krémové textúry sa preto nanášajú štetcom alebo aplikátorom a potom zapracúvajú vklepkávaním so špongiou alebo prstami. Po krátkej dobe pôsobenia pokračujeme ako bežne s podkladom alebo mejkapom.

Tip: Ak máte sklon k viacfarebným kruhom pod očami, môžete si namiešať svoju individuálnu farbu na korekciu. Stačí skombinovať žltú a marhuľovú.

Tip na produkt

s.he stylezone štvorfarebná korektor paleta

Kvartet. Štvorfarebná paleta korektorov vašu pleť osvieži a vyrovná odtieň vašej pokožky.

Komplementárne farby

Marhuľová/aprikot a rosé: Farby pôsobia na unavenej pleti ako osviežujúca kúra. Tieto nuansy môžu rozžiariť aj očné partie, najmä ak máte skôr bledú pokožku. Aj miesta sfarbené do modra a zelena, ako napríklad veľmi tmavé pigmentové fľaky, sa dajú neutralizovať týmito farebnými tónmi.

Fialová: Táto nuansa dokáže pomôcť pri kruhoch pod očami, ako aj pri pigmentových fľakoch. Predovšetkým dokáže dodať nový lesk unavenej a zľahka nažlt­nutej pokožke. Ak ste vystresovaná alebo telesne zničená, dokáže urobiť fialová ako základ pod make-upom pre pleť malé zázraky.

Žltá: Žltá je v kruhu farieb oproti modrej a fialovej, hodí sa teda najlepšie na zakrytie tmavých kruhov pod očami a na vyváženie bledej pokožky. Aj tu by sme mali dávať pozor na to, aby sme túto komplementárnu farbu použili naozaj len na tmavých miestach a dobre ju zapracovali. Ak máte bežne sklon k zľahka modravému podtónu pleti, môžete na neutralizáciu vyskúšať foundation s ľahkým žltým nádychom. Pri veľmi svetlej pokožke sa odporúča svetlý žltý tón, ak máte skôr tmavšiu pleť, mali by ste sa rozhodnúť pre podklad s intenzívnejším oranžovým podielom.

Zelená: Zelená je komplemen­tárna farba k červenej. Ak musíte bojovať so začervenaniami, malými vyrážkami alebo červenými žilkami, najlepšie pochodíte s dozelena sfarbeným concealerom. Ten dokáže zakryť aj bodové, aj veľkoplošné začervenania. V každom prípade by ste mali vziať do úvahy zelený primer.