Tajomstvo úspechu PSR sa skrýva v jej jednoduchosti. „Cieleným napínaním a uvoľňovaním jednotlivých svalových partií docielite skutočne intenzívne uvoľnenie,“ vysvetľuje Brigitte Zadrobilek, stres koučka v Guntramsdorfe. Naštartujete ním aj prekrvenie svalstva: „Pocítite teplo, ťažobu a uvoľnenie – tie zmierňujú príznaky stresu.“ Pri každom kancelárskom cviku udržujte napätie počas desiatich sekúnd, na ďalších dvadsať sekúnd sa uvoľnite.
Tip: Ak máte viac času, môžete rozsah cvikov rozšíriť alebo si ich zacvičiť aj v pokoji domova. Kto má rád k cvičeniam aj hovorený komentár, môže si zaobstarať CD s pokynmi k jednotlivým cvikom.
Je množstvo svalov, ktoré počas sedenia nezapájame. Preto najmä tí, ktorí celé dni sedia za pracovným stolom, by mali do svojho bežného pracovného dňa zakomponovať čo možno najviac pohybu. Práve v stresujúcich okamihoch potrebuje telo pohyb a únik od pracovného stola a nie ďalšie nekonečné hodiny na kancelárskej stoličke.
Brigitte Zadrobilek, stres koučka
„Krátka prechádzka počas obedňajšej prestávky podporí prekrvenie svalov a celého organizmu, zvýši prísun kyslíka do mozgu a pripraví nás na ďalšie hodiny práce v kancelárii.“
Pohybom odbúravame hormóny stresu a obnovujeme látkovú premenu, pracovnú prestávku tak využijeme omnoho zmysluplnejšie. Aj nenáročná prechádzka na čerstvom vzduchu s nízkou fyzickou záťažou zvýši prekrvenie mozgu približne o 14 %. Alternatívou môže byť pravidelné cvičenie každých 90 minút, ktoré aktivuje najväčšie skupiny svalov. Skúste sa napríklad prebehnúť po schodoch, spraviť si zopár drepov alebo si zaskákať na švihadle.
„Gram praxe je lepší ako tona teórie,“ hovorí jedno jogínske príslovie, ktoré môžeme aplikovať aj pri sedení medzi stenami našej kancelárie. Kto absolvuje tieto minicvičenia raz denne, za krátky čas sa úplne zbaví bolestí krku spôsobených stuhnutím svalov.
Mimochodom: Pri prvom cvičení, preťahovaní ramien, existujú dva varianty:
Prvý. Zľahka zopnite ruky, pri nádychu ramená ťahajte nahor, plecia tlačte dolu. S výdychom hornú časť tela ohnite do strany.
Druhý. Za chrbtom sa dlaňami dotknite lakťa druhej ruky. S nádychom zatlačte plecia nadol, s výdychom uvoľnite. Opäť nádych a plecia zatlačte nižšie. Všetky varianty opakujte raz až trikrát.
Cvičenie Brainmoves®, „Vzdušné znaky“, je ideálne ako mentálne osvieženie počas krátkych prestávok. Zadrobilek: „Zlepšuje koordináciu pravej a ľavej strany tela pomocou integrácie hemisfér mozgu, podporuje koncentráciu a kreatívne myslenie.“ Rovno sa posaďte na stoličku, pravou rukou do vzduchu nakreslite štvoruholník a súčasne ľavou rukou trojuholník. Niekoľkokrát zopakujte, potom strany vymeňte. Alternatívou môže byť cvičenie s kruhom a krížom alebo otáznikom a výkričníkom. Po dokončení cvičenia strany vždy vymeňte.
Catharine Reichel, arteterapeutka a koučka
„Základom je urobiť si počas všedného dňa krátke prestávky na zmiernenie napätia.“
V USA sa maľovanky pre dospelých dostali na zoznam bestsellerov. Ľudia vymaľúvajú budhistické mandaly alebo obrázkové motívy. Na prvý pohľad pomerne nekreatívna činnosť určená skôr pre deti. Ale: „Maľovanky sú akýmsi typom očistnej kúry v digitálnom svete,“ vysvetľuje arteterapeutka a koučka Catharine Reichel. Pri maľovaní, čarbaní a kreslení sa uvoľní ľavá hemisféra mozgu zodpovedná za naše myslenie, čítanie a počítanie, ktorú nevyhnutne zapájame takmer v každom povolaní: „Pri vymaľovávaní sa však človek koncentruje výlučne na túto činnosť a nemusí podávať žiaden výkon.“ Na chvíľku unikne zo sveta bežných starostí. Čo funguje na deti, je očividne dobré aj pre dospelých. Reichel radí vyberať si farby podľa aktuálnej nálady a nechať sa maľovankou jednoducho pohltiť. Budete potrebovať fixky, farbičky alebo vodové farby. Tie sa vám hodia, keď sa spontánne rozhodnete vytvoriť celkom originálny výtvor a maľovanku vymeníte za list čistého papiera.
SLEDUJTE NÁS: