Menu

Rodinná cyklotúra po Európe

Užime si spolu prírodu na bicykli.

Home » Inšpirácia » Cestovanie » Rodinná cyklotúrapo Európe - 05.2016

Vynájsť koleso už nepotrebujeme. Aj krajinu máme, trasu sme našli rýchlo. Jediné, čo ešte nepoznáme, sú dobrodružstvá, ktoré zažijeme. Cieľ je v každom prípade ten istý: silný pocit spolupatričnosti.

Široko-ďaleko žiadne auto. Zato šťastných tvárí ako maku. Trošku si zamakať, samozrejme, musíme, keď už sme sa rozhodli pre dovolenku na dvoch kolesách. A s nami celá rodina. Túžba po dobrodružstve. Prekvapeniach. A zvedavosť. Už len rozpoznať to malé šťastie, ktoré číha za rohom. Zmrzlináreň, odpočívadlo v tieni pod stromami, malá zátoka, kde môžeme skočiť do vody. Hrad z piesku, ktorý si spolu postavíme.

Objavovanie krajiny na bicykloch je zážitok pre celú rodinu. Spoločné zdolávanie cesty kúsok za kúskom, bez náhlenia, prvý dospelý, v strede deti, a na konci zas rodič – ako kačky, ktoré plávajú s istotou po vode.

Zastavíme, lebo sme niečo objavili, neprejdeme len tak bez povšimnutia okolo mnohých malých možností, ako spoznávať krajinu a ľudí. Spravíme si prestávku, keď sa ohlási smäd, zaženieme hlad, keď na nás doľahne, kúsok cesty prejdeme ako pretekári, potom opäť zvoľníme. Deti milujú takéto zmeny, malé výzvy, ktoré ich nepreťažujú, ale prinášajú zábavu.

Dobývame Francúzsko

Krajina vo Vendée na západnom pobreží Francúzska sa mení ako obrázky v knihách. Pozdĺž pobrežia prechádzame rovinou, cez dunovú krajinku a lesy, popri lúkach a vysokej tráve. Na strane Atlantiku farebný vejár modrých odtieňov, občas nejaký ostrov, na ktorom by sme sa radi slnili, zátoky a pláže, ktoré pozývajú na oddych.

Na bicykli môžeme spoločne objaviť tie najkrajšie miesta, ktoré na výletoch s autom zostávajú skryté.

Najlepší nápad je ísť k farebným rybárskym člnom, ktoré tu kotvia a čakajú, kým plavba nebude pokračovať. Dovtedy uznáme vetru, čo je podľa neho jeho úlohou, a necháme si rozstrapatiť vlasy. Voňajú tu pínie, akácie a morská soľ. Cyklotrasy Vendée Vélo sa rozprestierajú ako pás pozdĺž pláží a chodníkov, vedú cez staré železničné trasy alebo chodníčky, niekedy sú piesočné, väčšinou však asfaltové, a jazdí sa na nich pohodlne.

levanduľové pole a ženy na bicykli

Krása prírody. Príroda vie, čo je pre nás dobré. V Provensálsku nám radí dať si fialovú prestávku.

Na zelených úsekoch trasy Vendée Vélo je celá rodina na tom správnom mieste. Pretože tam sú zakázané všetky motorové vozidlá. Sieť cyklotrás Vendée má viac ako 1 100 kilometrov, príliš veľa na jednu dovolenku. Z takého množstva si už môžeme vybrať pekný kúsok a spraviť z danej cesty svoj cieľ. Veľa podôb má trasa od La Barrede-Monts až po Les Sables-d’Olonne. Tu sa ide pozdĺž pobrežia, k ustricovým farmám, cez malé rybárske dediny ako Saint-Hilaire-de-Riez alebo Saint-Gilles-Croixde-Vie, mestečko na rieke, ktorého názov znamená život. V Les Sables-d’Olonne nájdeme dokonca jednu z najkrajších pláží Európy.

Čerešnička na torte: zachádzka na Île d’Yeu, ostrov, ktorý je rajom pre cyklistov. Aj ostrovania nechajú auto tak a sadnú v lete na bike. Pri takmer desaťkilometrovej dĺžke a neraz štvorkilometrovej šírke nepotrebujeme byť motorizovaní.

Cyklotrasy pretínajú ostrov, vinú sa popri borovicových a dubových lesíkoch a zakaždým nás zavedú k moru.

Info Francúzsko– cyklistické cesty vo Vendée

 • Cyklosieť vo Vendée: objednať si alebo stiahnuť si mapu a brožúrku s trasami
 • Trasy: trasy vo Vendée
 • La Vélodyssée: tu nájdete celú cyklotrasu po pobreží Atlantiku
 • Plánovanie trasy: GPS súradnice sú k dispozícii na stiahnutie na bezplatnej mobilnej aplikácii Vendelo. Žiaľ iba vo francúzskom jazyku.
 • Prenocovanie: „Accueil vélo“ je sieť ubytovaní – hotely, kempingy, súkromné izby – nápomocní sú cykloturisti s radami a znalosťami trate, poskytnutie odkladacích priestorov pre bicykle a materiál na opravy malých poškodení a pod.
 • Viac informácií: Francúzsky spolok cyklistov
Cyklistika v Holandsku

Nostalgická cesta v Holandsku

V skutočnosti museli bicykel vynájsť Holanďania. Pretože každý Holanďan má určite jeden bicykel a jazdí na ňom. Niet sa čomu čudovať, keď staršie ročníky predbehnú mladšie. Ale je to aj rovinatá krajina, ktorá robí z bicyklovania jednoduché cvičenie. Kto si prvýkrát sadne na bicykel, môže si vybrať z množstva trás. Klasický je okruh okolo Ijsselmeer, známy aj ako Zuiderzee-cyklotrasa.

Tu nevychádzame z údivu, pretože na tejto trase sa zdá, že cestujeme do minulosti.

Kedysi sa Ijsselmeer volalo Zuiderzee, zátoka pred Amsterdamom bola spojená s morom. Holandskí obchodníci posielali svoje obchodné lode do sveta, mestá na Zuiderzee boli bohaté. Patricijské domy, malebné grachty a prístavy o tom vypovedajú ešte dnes. Ale aj známi cestovatelia, ktorí oboplávali svet, vyrážali na svoju cestu objavovania odtiaľto. Hornský mys v Južnej Amerike dostal názov podľa mesta Hoorn v tejto krajine. Trasa plná histórie. Pokojne môžete dôverovať svojim očiam, keď uvidíte obyvateľov Edamu a Volendamu prechádzať sa cez mesto v starých krojoch. A dediny ako Spakenburg alebo Bundschoten stále žijú obchodom s rybami, chlebom a keksami.

rodina na cyklotúre

Rodinná banda. Cyklotúry s rodičmi zanechávajú stopy. Aj v pamäti.

Cyklotrasa sa vinie cez hrádze so starými mlynmi, polderové krajinky, stredoveké uličky, grachty a zdvíhacie mosty. Je to takmer ako návšteva obrovského múzea, len vonku. A pri tom všetkom príroda. Zaujímavé na trase: má veľa obmien – práve pre tých najmenších: delfinárium v Harderwijku, plavba loďou cez malebný Giethoorn popri starých sedliackych dvoroch z 18. a 19. storočia, návšteva stredovekého hradu Muider s hradnými hrobkami, so zdvíhacím mostom a s vežami. Dobrým štartom je Amsterdam, trasa je dlhá 400 km, skratky sú povolené. Môžeme sa napríklad previezť na kompe medzi Enkhuizenom a Stavorenom alebo Urkom. A dopriať si pauzu od dlhého sedenia na bicykli.

Info Holandsko– okolo Ijsselmeer

Na sedadlách cez Belgicko

Belgicko – bicyklovanie podľa čísel

Dostatok motivácie, aby sme šliapli do pedálov, nájdeme aj na belgických cyklotrasách. Pre malých sa ukáže vo forme belgických praliniek, pre veľkých vo forme tradičnej pivnej kultúry. Odhliadnuc od týchto vecí je aj krajina, samozrejme, dostatočne podnetná, aby sme Belgicko objavovali na bicykli. Ak sa rozhodnete pre túru v meste Maasland, trafili ste do čierneho. Pretože tu si zaručene budete klásť otázku, či Zem predsa len nie je doska. Cyklotrasa vedie po rovine a vinie sa pohodlne popri idylických kanáloch. Maasland je považovaný aj za krajinu byliniek, podľa toho to tu aj intenzívne a pekne vonia.

kormidlo bickyla, červené tenisky

Spolu. Za obzor a ešte ďalej: spoločne sa dostaneme do každého cieľa.

Počas jazdy môžete zakaždým čítať nápisy U nadert knooppunt. To znamená Blížite sa k rázcestiu. Systém rázcestí je takisto belgickou špecialitou. Ušetrí vám otravné hľadanie na mape. Pred jazdou si jednoducho napíšete, akých rázcestí sa chcete držať. A jazdíte podľa čísiel. Na cestách a rázcestiach často nenájdete žiadne pokyny alebo informácie o obciach a cieľoch. Znie to zvláštne, ale je to naozaj praktické. Ak nevyhľadávate cestu práve podľa číselných kombinácií, ktoré vás majú priviesť k cieľu dňa, môžete sa pristaviť pri románskom kostole, poprechádzať sa cez Maaseik, objavovať skryté zámky a sedliacke dvory, v dedine Leut navštíviť zámok Vilaina XIIII. s rozsiahlym anglickým parkom alebo si spraviť zastávku v idylických dedinách, ako je Oud Rekem. Alebo sa vydajte na Kruinenpad pomedzi koruny stromov. Sieť cyklotrás je tu dlhšia ako 3 000 kilometrov. Tu nebudete mať o nápady núdzu.

Spoločné bicyklovanie znamená spoločne sa smiať. Spoločne niečo zažiť. Spoločne spraviť niečo pre zdravie. A posilniť pocit spolupatričnosti.

Info Belgicko– cestou po Limburgu

Bicyklovanie s deťmi

Zo sedadla bicykla

Máme pre vás pár tipov z praxe, ako premeníte jazdu na bicykli s deťmi na zábavu:

 • Výber trasy. Vyberajte si rovné trasy bez zbytočných prevýšení, po ktorých si veselo zabicyklujete. Tie vám postačia, keďže na bicykli tak či tak strávite dlhý čas.
 • Plánovanie. Pri plánovaní cesty berte do úvahy, odkiaľ fúka vietor. Neustále šliapanie proti vetru môže byť dosť náročné.
 • Prestávky. Deti nechcú bicyklovať každý deň, jeden či dva dni môžete pobudnúť aj na tom istom mieste. Deti si rýchlo nájdu nových kamarátov a nerady by o nich hneď prišli.
 • Testovací okruh. Pred veľkou dovolenkou si spravte s deťmi testovací okruh, aby ste videli, či sú bicykle v poriadku. Ale aj preto, aby ste zistili, koľko kilometrov za deň vaše deti zvládnu.
Malý chlapec s helmou na svojom bicykli

Zdravá. Spoločná dovolenka na bicykli zanechá veľa spomienok a ešte si aj zlepšíte kondíciu!

 • Sightseeing. Naplánujte si zaujímavé prestávky, počas ktorých navštívite hrady, zámky a tematické parky. Takisto si raz za čas vyhraďte prestávku čisto len na oddych, bez ohľadu na program.
 • Batožina. Ak si batožinu dáte poslať vopred po jednotlivých etapách, bude to skvelé, no už budete na ňu viazaní a trasu už len tak rýchlo nezmeníte.
 • Kombinácie. Cestu bicyklom kombinujte zakaždým s ďalšími možnosťami cestovania, ako napríklad s vlakom alebo kompou. Tak vám ubehne nejaký ten kilometer aj bez šliapania do pedálov. A deti budú mať zábavu.
 • Oblečenie. Samozrejme, aj deťom zbaľte vhodné cyklistické nohavice. Radšej sa obliecť teplo, najmä keď ide o deti. Majte poruke aj veci na kúpanie.
 • Bezpečnosť. Hoci sú cesty bezpečné, platí: dospelý vpredu, druhý vzadu a medzi nimi deti. Tak sa bezpečne jazdí v malej skupinke.
 • Oprava defektov. Pozrite si, kde po ceste sa nachádzajú opravovne bicyklov – pre každý prípad. Vezmite si so sebou lepiacu súpravu na opravu defektov. Ak nemáte cvik, vyskúšajte si výmenu pneumatík už pred odjazdom.
Gabi Weiss

Gabi Weiss žije a pracuje vo Viedni, je zvedavá a rada strká nos do vecí, ktoré sa jej netýkajú, portrétuje najradšej ľudí, ktorí sú zapálení pre dobrú vec a svoje nadšenie prenesú na druhých. Ak práve nepíše alebo nenavrhuje lifestylové knihy, chodieva so svojím psom na prechádzku do lesa, aby načerpala energiu.

Hore
OKViac informácií