Menu

Dermatologička o spálení pokožky

Keď slnko útočí.

Home » Život » Dermatologička o spálení pokožky - 08.2018

V lete naša pokožka dostáva veľmi zabrať. Neustále ju vystavujeme slnečnému žiareniu, niekedy dokonca bez ochranného krému a pokožka trpí. V tých horších prípadoch dochádza k jej spáleniu.

Ako presne k spáleniu pokožky slnkom dochádza?
Spálenie je následok poškodenia pokožky UV lúčmi obsiahnutými v slnečnom žiarení, ktoré naše telo nedokáže samo spracovať. Považujeme ho za popáleninu prvého stupňa, v závažných prípadoch dokonca za popáleninu druhého stupňa. UV žiarenie totiž pri prenikaní do hlbších vrstiev pokožky aktivuje zápalový proces. Problémom spálenia pokožky je to, že si ho nevšimneme okamžite. Prvé príznaky sa zvyčajne dostavia štyri až osem hodín po opaľovaní: výrazne začervenaná pokožka, ktorá často bolí pri každom pohybe. Občas je mierne opuchnutá, svrbí a pri závažnom spálení dokonca dochádza k tvorbe pľuzgierov.

Je spálenie pokožky slnkom vždy potrebné ošetriť?

Len čo spozorujeme prvé príznaky, mali by sme postihnuté miesta ošetriť. Dospelí môžu užiť tabletku proti bolesti s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, ktorá zmierni zápal. Úľavu prinášajú aj chladivé telové
mlieka a tvarohové obklady. Pri nástupe závažnejších symptómov, akými sú pľuzgiere alebo horúčka, by pacient mal vyhľadať pomoc lekára. V každom štádiu je obzvlášť dôležité prijímať dostatočné množstvo tekutín. Ľahké spálenie sprevádzané zlupovaním a svrbením pokožky zvyčajne odznie v priebehu niekoľkých dní.

Tip: Pri miernom spálení sa pokožka zvyčajne uzdraví počas niekoľkých dní. Sprevádzané je to ale miernym svrbením.

Zanecháva spálenie na pokožke viditeľné stopy?
Z krátkodobého hľadiska síce spálenie pokožky len zriedka zanechá viditeľné stopy, môže však modifikovať genetickú stavbu kožných buniek. Ak je regeneračný mechanizmus pokožky dlhodobo preťažený, nie je schopný toto poškodenie napraviť. Môže tak dochádzať k degenerácii kožných buniek a ich rakovinotvornej mutácii. Odhliadnuc od toho spálenie natrvalo zhoršuje kožný obraz. Znižuje elasticitu pokožky, čo vedie k zvýšenej tvorbe vrások. Okrem toho dochádza k stenčovaniu vláken, permanentnému začervenaniu a zmene pigmentácie, ktorá môže viesť k tvorbe svetlých alebo tmavých škvŕn.

BUCH TIPP Tip na knihu: Slnečný vitamín

Vitamín D sa v súčasnej dobe dostáva do pozornosti vedcov i lekárov vďaka poznatkom o jeho širokospektrálnych účinkoch. Nakoľko sa zistila celosvetovo v rozvinutých krajinách v neuveriteľne vysokom percente (viac ako 70%) nedostatočná koncentrácia zásobného vitamínu D3 autori upozorňujú na potrebu vyšetrovať koncentráciu tohto vitamínu a na podklade jeho metabolizmu vysvetľujú potrebu dbať na jeho primeranú suplementáciu.

Hore
OKViac informácií