Active Beauty
Desať faktov a mýtov o včelách a mede
Text: dm, Živica

Zistite niečo nové

Desať faktov a mýtov o včelách a mede

Hoci sa včely a osy podobajú, sú to dva rôzne druhy hmyzu. Včely sú vegetariánky – zbierajú z kvetov peľ a nektár. Osy sú mäsožravce, žerú najmä iný hmyz a radi zavítajú aj do našej kuchyne. Včely sa o našu stravu nezaujímajú, ale potešia sa kvetom.

Schválne, koľkým mýtom o včelám veríte?

Všetky včely štípu

Nie každá včela štípe. Včelí samčekovia, trúdi, nemajú žihadlo a neštípu. Samotárske včely žijú pustovníckym spôsobom života a nie sú vôbec útočné – volia radšej ústup ako útok. Žihadlo využijú iba pri bezprostrednom ohrození života.

Poštípanie včelou je škodlivé a nebezpečné

Ak nie ste alergický na včelie uštipnutie, tak zdravý dospelý zvládne približne 20 žihadiel na kilogram váhy. Väčšina dospelých znesie približne 1000 žihadiel, 500 môže byť smrteľná hranica pre dieťa. A aj alergia na včelí jed sa dá liečiť – počas zimných mesiacov je možné u lekára absolvovať tzv. desenzibilizačnú liečbu, ktorá trvá dve až tri sezóny.

Všetky včely žijú v rojoch

Iba sociálne včely (včela medonosná) žijú v rojoch. Väčšina včiel je samotárska a žijú v samostatných štrbinách v dreve, hline či múroch. V mestách im môžete pomôcť budovaním tzv. hmyzích hotelov alebo ponechaním štrbín v múroch či starom dreve na záhrade. Veľa sa o nich dočítate na http://www.vcelkysamotarky.cz/.

Všetky včely žijú v zložitých spoločenstvách

Včela medonosná žije v spoločenstve s presnou deľbou práce. V roji je kráľovná matka, trúdy a robotnice, ktoré majú ešte podľa veku rozdelené úlohy na staviteľky, kŕmičky, čističky, strážkyne či lietavky. Väčšina včiel je však samotárskych – jediná samička si postaví hniezdo, zhromaždí potravu pre potomstvo, nakladie vajíčka, stará sa o ne a kladie nové atď. Ich sociálny kontakt sa obmedzuje na párenie a kladenie vajíčok.

Včely nemôžu žiť v meste

Opak je pravdou. Včelám sa v meste darí a prosperujú tu vďaka širšej ponuke kvetov a kvitnúcich rastlín ako je v mnohej vidieckej krajine s monokultúrami. Významnou výhodou mesta je tiež menšia veternosť a vyššie teploty. Úle mestských včiel sa dajú umiestniť na strechy, balkóny, na dvory či do záhrad alebo parkov. V súčasnosti ich už takto nájdeme v mestách po celom svete.

Med sa nikdy nepokazí

Pravý med sa naozaj nikdy nepokazí. Vysoký obsah cukrov a nízky obsah vody ho konzervujú. Môže sa však stať, že ak nie je správne skladovaný, stráca chuť či vôňu. Med je hygroskopický – pohlcuje vlhkosť zo vzduchu, preto ho treba skladovať v uzatvorenej nádobe, najlepšie v tme a chlade.

Skryštalizovaný med je pokazený med

NIE. Kryštalizácia je prirodzená vlastnosť medu – večne tekutý med nie je normálny. Kryštalizácia pomáha medu, aby zakonzervoval sám seba a dlhšie vydržal. Rýchlosť kryštalizácie je u rôznych druhov medu rozličná – je daná pomerom fruktózy, sacharózy a glukózy. Čím viac je glukózy, tým je kryštalizácia rýchlejšia. Najdlhšie ostáva tekutý agátový med s vysokým obsahom fruktózy.

Med z mesta nie je vhodný na konzumáciu

Vďaka pestrej ponuke kvetov a aj exotickejších kvitnúcich rastlín je med z mesta chuťovo iný, nájdu sa tu dokonca také druhy ako mätový či gaštanový. Podľa odborníkov sa netreba obávať, že by v mede boli mestské škodliviny. Včela si do svojich zásob nič zlé nezaviečkuje. Znečistenie ovzdušia a prach znášajú včely lepšie ako pesticídy, ktoré z medu nedokážu izolovať.

Včely chováme kvôli medu

Včely chováme prioritne kvôli opeľovaniu. Med je príjemnou odmenou.