Menu

Deti: Sú „playdates“ užitočné? Na čo by sme si mali dať pozor?

Keď rodičia privedú deti na stretnutia, aby sa spolu pohrali.

Home » Rodina » Deti: Sú „playdates“ užitočné? Na čo by sme si mali dať pozor? - 11.2019

Dnešná generácia rodičov to vie: nikdy nie je priskoro začať nadväzovať kontakty. Lebo sociálne kontakty sú dôležité dokonca aj pre tých najmenších. Preto sa v kalendároch mladých rodín čoraz častejšie objavuje nová kategória: playdates.

Názov vymysleli Američania. Myslia sa tým organizované stretnutia detí. Ihrisko je pre ne rovnako obľúbené, ako aj vlastná izba. Alebo aj kamarátova izba na hranie. Zväčša si playdates dohadujú rodičia, ale bývajú iniciované aj spolkami, v podobe skupiniek rôzneho druhu.

Sociologička Tamara Moseová sa vo svojej knihe The Playdate venuje ich vývinu. „Pozorujem v našej spoločnosti prechod od spontánnej hry, ktorú si riadia deti, k stretnutiam kvôli hre, dohodnutým rodičmi,“ píše trojnásobná matka. „Dôvodom sú asi rodičia, ktorí si robia starosti o bezpečnosť svojich detí, najmä v mestách.“ Pre newyorskú strednú triedu sú playdates mimochodom už dlhšie indikátorom dobrého rodičovstva.

Podobne to je napríklad už aj v Rakúsku, hovorí Mag. Nicole Veratschnigová. Ako psychoterapeutka vo svojej praxi v Linzi denne zažíva, ako sa rodičia snažia svoje deti podporiť v každom mysliteľnom smere, aj v ich sociálnom správaní. Čo je v zásade vítané, ako zdôrazňuje Veratschnigová: „Deti sa v kontakte s inými deťmi naučia citu pre sociálne spolubytie, ale získajú aj dôležité informácie o sebe. Až pri porovnávaní sa s inými zistíme, čo sa nám páči a čo nie.“

Už vo veku bábätiek a malých detí má význam organizovať spoločnú hru, lebo „deti na seba navzájom pôsobia podnecujúco,“ vysvetľuje psychologička. Neskôr poskytne príležitosť na nácvik sociálnej interakcie materská škola. No i vtedy môžu playdates zastúpiť dôležitú funkciu, napríklad u hanblivých detí, pre ktoré je fungovať v skupine ťažké: „V dôvernom prostredí, vo dvojici, je pre dieťa jednoduchšie vybudovať si vzťah k inému dieťaťu.“

Playdates odbremeňujú rodičov

Z playdates profitujú v lepšom prípade aj rodičia. Ľudia majú deti v podobnom veku, a tým aj rovnaké každodenné témy. Výmena skúseností o odmietaní kaše u bábätka alebo o učiteľke zo škôlky je skrátka prospešná. Keď budú deti staršie, môžu playdates rodičov odbremeniť ešte o niečo viac. „Malí žiaci si môžu sami vyberať kamarátov a aj ich sami navštevovať,“ vraví Veratschnigová. Deti tak prežijú napínavé popoludnie, zatiaľ čo rodičia majú zopár hodín pre seba. A nabudúce sa vymenia.

Odvaha nudiť sa

Sú však aj prípady, v ktorých môžu byť playdates pre deti záťažou, napríklad, keď to rodičia myslia „príliš dobre“, hovorí Nicole Veratschnigová. „Hra by sa nemala stať povinnou udalosťou či podporným programom.“ Niektoré moderné deti majú už beztak nabitý program a vôbec nemajú príležitosť voľne sa pohrať.

 

Niekedy sú playdates stresujúce aj pre rodičov, napríklad keď zistia, že ich dieťa má len zopár priateľov a zriedka ho niekam pozvú. V takom prípade je však potrebné pozorne počúvať. Lebo nie každé dieťa si želá veľa sociálnych kontaktov. „Niektoré deti rady pozorujú alebo majú radšej len jedného kamaráta, a tak je to v poriadku,“ vysvetľuje Veratschnigová.

Kto kedysi chodieval do organizovanej skupinky, dnes nadväzuje kontakty prostredníctvom aplikácie, napríklad ako je Barrio. Tu hľadajú rodičia s deťmi do 6 rokov partnerov na hranie. Či už obvyklým spôsobom alebo virtuálne, playdates môžu nesmierne obohatiť všedné dni mladých rodín – ak sa uskutočňujú nenútene.

Spoločná hra

Na Slovensku zatiaľ organizované playdates nie sú veľmi rozšírené. Fungujú však rôzne materské centrá, kde sa stretávajú rodičia s deťmi, práve za účelom spoločnej hry. Playdates si môžete pokojne dohodnúť aj s inými rodičmi zo školy alebo škôlky vášho dieťaťa, prípadne z krúžku. Nadviazať kontakt je jednoduché, napríklad aj na sídliskovom detskom ihrisku. Možno dokonca zistíte, že ste susedia, a zorganizovať playdate bude o to jednoduchšie.

Hore
OKViac informácií