Menu

Ako telu prospieva detoxikácia?

Na začiatok.

Home » Krása » Ako telu prospieva detoxikácia? - 01.2017

Žiaden strach, nemusíte telo zbavovať toxických látok. Napriek tomu je vďačné za o niečo väčší odpočinok, najmä po náročných sviatočných dňoch.

Koniec zimy je konečne v dohľade, telo sa chce, podobne ako príroda, celé regenerovať. Stav pokožky je v tomto čase všetkým iným len nie optimálnym. Farebne pôsobí nevýrazne a bledo, vlasy sú zrednuté a nechty sa lámu. Aj výdatná strava počas zimných mesiacov zanechala svoje stopy. Čo kedysi prebiehalo pod názvom pôst a praktizovalo sa už tisícročia, dnes dostalo nový názov. Detox (z anglického „detoxification“) znie dobre a moderne a neskutočne dobre sa predáva, ak je vo forme healthy fluids, smoothies, superfood alebo iných bojovníkov z radu beauty produktov.

Skrýva sa za ním myšlienka, že príliš veľa umelo vyrobených potravín, rafinovaného cukru, bielej múky, nikotínu, alkoholu, ale aj jedov z prostredia ako olovo alebo ortuť zaťažuje naše telo.

Škodlivé produkty odbúravania, často nazývané ako nestráviteľné zvyšky, sa ukladajú špeciálne v črevách a obličkách a údajne podporujú zápalové procesy, ktoré spôsobujú, že človek má vyblednutú kožu a rýchlejšie starne.

Vďaka rôznym detoxikačným metódam sa má v tele spustiť proces detoxikácie, ktorý tieto neželané látky vylúči. Propaguje sa buď zmena stravovania alebo alternatívne medicínske praktiky, ktoré siahajú od púšťania žíl, cez klystír až po očistné kúry alebo prehnané potné kúry. Za to sa odmeníte krajšou pokožkou, užším driekom a znovu nadobudnutou energiou.

Mýtus o nestráviteľných látkach

Také vzdialené, také bájne. Háčik je v tom, že podľa jednotného vedeckého názoru nestráviteľné látky vôbec neexistujú. Naše telo je ten najčistejší zázračný stroj, vďaka črevám, pečeni a obličkám vybavený prepracovaným vylučovacím systémom, ktorý fungoval nádherne aj predtým, ako vôbec smoothies a detoxikačné kúry vymysleli.

Colin Berry tvrdí na Sense about Science, jednom nezávislom­ stretnutí mladých vedcov: „Detox je v podstate veľmi jednoduchý – nechajte vaše telo jednoducho robiť to, čo robieva telo už po tisícročia, aby sa zbavilo vecí, ktoré ho zaťažujú.

Je teda detox čistý podvod? Nie úplne. Aj keď naše telo nepotrebuje dodatočné­ vnútorné prečistenie, na pôvodnej myšlienke predsa niečo je. Pretože práve po sviatkoch môže telo potrebovať malú oddychovú fázu a je vďačné za vonkajší a duševný očistný proces, ktorý prekračuje konzumáciu zdravých smoothies.

Tip na čítanie: K detoxu patrí aj vedieť celkom vypnúť. Viac sa dočítate tu.

Naučiť sa odmietnuť

Pritom ide aj o zvládnutie prebytku, s ktorým sme v dnešnom svete permanentne konfrontovaní. Ide o to, naučiť sa zrieknuť sa a sústrediť sa na to podstatné. Preto sa vedome zbavujte vecí, aby ste vytvorili miesto pre nové.

Rovnako ide aj o dôkladný prístup a pozorné zaobchádzanie s telom. Teraz je ten správny čas, aby sme vyskúšali staré liečivé praktiky ako olejové kúry, soľné kúpele alebo určité masážne techniky. Ak sa započúvate sami do seba, môžu vám tieto techniky pomôcť šliapnuť na brzdu aj mentálne.

Pritom pomôže, ak nebudete telo naďalej zaťažovať príliš mnohými vecami. „Je preukázané, že 40 dní pôstu, ktoré sa v našich zemepisných šírkach tradične dodržiavali pred Veľkou nocou, alebo stále dodržiavajú, pôsobia pozitívne na proces starnutia,“ vraví Dr. Eva Maria Chwalla, dermatologička z Dornbirnu. „Vďaka nim sa dajú zastaviť aj zápalové procesy v pokožke.

Práve pokožka je vďačná za oddych. Ak slabne, často nie je na vine nedostatočná starostlivosť ale prebytok. Zrieknutie sa a redukcia kozmetických produktov a najmä niektorých určitých látok, ktoré obsahujú, a rovnako aj používanie overených očistných rituálov dokážu dať pokožku znovu do laty a navodiť celkovú pohodu. To sa podarí už i s jednoduchými praktikami, ktoré dokonca ľahko zaradíte do dennej rutiny.

Najúčinnejšie opatrenia

Abstinencia
Naša koža je deň čo deň vystavená približne 200 chemickým substanciám vo forme rôznych ošetrujúcich produktov na tvár a telo. To dá logiku, že raz toho môže byť veľa. Preto má význam, ak jej z času na čas doprajete voľno na 21 dní. Počas tejto doby sa obmedzte na ošetrujúce produkty, ktoré obsahujú len to najpodstatnejšie: lipidy a vlhkosť, často aj vitamíny A a E. Umelé konzervačné látky, vonné látky a alkohol musia ostať mimo. Po týchto troch týždňoch je koža zregenerovaná a schopná sama žiariť.

Ak sa chcete vyhnúť nepotrebnému stresu pre kožu, držte sa počas celého roka devízy „Less is more“. „Dôležité by bolo počas celého roka používať ošetrujúce produkty s neutrálnym pH,“ vraví kožná doktorka Chvalla. „Príliš veľa mydla môže spôsobiť zmenu kožnej flóry, napríklad tak, že je napadnutá lipidová vrstva, čím sa koža vysušuje.“

Táto abstinencia sa odporúča navyše aj pri mejkape. Raz za čas za ho úplne zrieknite na dva dni, tak si pokožka oddýchne.

Správne čistenie

Odpočinok začína pre pokožku dôkladným vyčistením. Ošetrujúce sady s liečivým bahnom alebo aktívnym uhlím sú nielen jemné, ale aj veľmi dôkladné. Liečivá bahno dodáva minerálne látky a stopové prvky, a zároveň pomáha regulovať množstvo kyseliny. Vyblednutá, unavená koža sa teší z aktívnych látok a antioxidantov, ktoré ju zľahka očistia a rozžiaria.

Tvárové parné kúpele

Pri parnom kúpeli tváre sa otvárajú póry a pripravujú na ďalšiu starostlivosť. Pri tomto trochu špeciálnejšom spôsobe hĺbkového čistenia sa tvár naparuje okolo troch až desiatich minút. Éterické oleje a výťažky z kvetov jej pritom pomáhajú. Výťažok z rozmarínu pokožku tonizuje, šalvia má očisťujúci účinok, kvety kamilky ju upokojujú a levanduľa má vyrovnávacie vlastnosti.

Starostlivosť o jazyk

Takzvané škrabanie jazyka je stará technika z ajurvédy. Tá vidí jazyk ako predĺženie žalúdočno-črevného traktu. Štruktúra povlaku na jazyku pomáha pri posúdení celkového zdravotného stavu. Tieto povlaky sú podľa ajurvédy vylúčené jedovaté látky z tela a preto sa pravidelne odstraňujú. Ak každý deň hneď po prebudení používate škrabku na jazyk, zbavíte sa nazbieraných baktérií a zároveň môže z toho profitovať aj chuťový zmysel. V každom prípade bojuje škrabka na jazyk proti vzniku zápachu z úst.

Premývanie olejom

Premývanie olejom je tiež ajurvédska metóda na odstránenie choroboplodných zárodkov a baktérií, ktoré sa usádzajú v ústnej dutine. Olej má čistiť zuby a ďasná. Vezmite si polievkovú lyžicu olivového, sezamového, kokosového alebo kmínového oleja a preplachujte si ním ústa aspoň 20 minút. Potom si ústa vypláchnite teplou vodou.

Účinky nie sú, pravdaže, vedecky podložené a zubári prízvukujú, že premývanie olejom v žiadnom prípade nemôže nahradiť dennú ústnu hygienu.

Soľný kúpeľ

Kúpeľu v slanej vode sa pripisujú výnimočné vlast­nosti. Údajne účinkuje odvodňujúco, má peelingový efekt a zároveň podporuje látkovú výmenu. Do vody jednoducho nasypte trochu morskej soli a je to.

Tip:: Za deň by ste mali vypiť aspoň 1,5 litra tekutín, lepšie dokonca 2,5 litra.

Detoxikačný nápoj so zázvorom, citrónom a mätou

Detoxikačné nápoje rozprúdia krvný obeh a čistia telo tekutinami. So šťavami od dmBio ich pripravíte jednoducho a rýchlo. Mix citrónu, zázvoru a mäty, ktorý môžete pripraviť na studený alebo teplý spôsob, pomáha nielen očistiť telo, ale zároveň obratom ruky posilňuje imunitný systém. Citrón vyplavuje z tela jedovaté látky, zázvor a mäte aktivujú trávenie.
Príprava: Zohrejte vodu, zalejte ňou čerstvú mätu a pridajte citrónovú a zázvorovú šťavu podľa chuti. Nechajte chvíľu lúhovať a vypite.
Ďalšie obľúbené detoxikačné ingrediencie sú uhorka, ananás, jadrá granátových jabĺk a bobule.

Hore
OKViac informácií