Menu

Dobrodružný kaňoning

Poriadna dávka adrenalínu.

Home » Inšpirácia » Dobrodružný kaňoning - 06.2018

Jedinečný zážitok v prírode, športové dobrodružstvo a nezabudnuteľné vzrušenie s priateľmi – to všetko ponúka kaňoning. Tie najkrajšie trasy Európy nájdete v Alpách.

V horách zvyčajne smerujeme zdola nahor a sladká odmena čaká až na samom vrchole. U kaňoningu to funguje úplne naopak – a adrenalín vás neopustí po celý čas.

Je to zmes turistiky, zlaňovania, šplhania, skákania a plávania v snahe nájsť si horskými roklinami cestu nadol. Na skalách a v divokých riekach vám ako odrazové mostíky poslúžia skalné výčnelky, hladké plochy využijete ako kĺzačku a skalné bazény vám nahradia výrivku, keď zatúžite po chvíľke odpočinku.

Kaňoning je nielen extrémne náročný, ale okrem poriadnej dávky adrenalínu vám prinesie množstvo nových dojmov a zážitkov – ideálna aktivita pre všetkých dobrodruhov. Trénuje vytrvalosť, podporuje srdcovo-cievny systém a zlepšuje koordináciu. „Na kaňoningu je najlepšie to, že vždy musíte prekonať vlastné zábrany a vyjsť zo svojej komfortnej zóny. A to už vo vás zostane,“ hovorí sprievodca kaňoningu Patrick Berghammer. „Dostanete sa na miesta, ktoré by ste inak nevideli a budete svedkami impozantného divadla vodopádov a prírody.“

To, čo robí kaňoning jedinečným, je nielen neopakovateľný zážitok z okolitej prírody, ale aj súdržnosť tímu. Všetci si musia vzájomne dôverovať, aby dokázali prekonávať svoje hranice. Nemožno však zabúdať na to, že táto zábava si vyžaduje určitú mieru prípravy a znalostí. Nezáleží na tom, či sa do terénu vydáte s organizovanou skupinou alebo na vlastnú päsť.

Christian Schnöller, manažér Area 47

»Počas kaňoningu sa človek pohybuje v prostredí, ktoré bežne pozná len z leteckých záberov.«

Strach z výšok nechajte doma!

Dôležitým predpokladom je vysoká miera vysokohorskej a plaveckej zdatnosti. Začiatočníci by preto mali rokliny zdolávať výlučne s kvalifikovaným sprievodcom. Kaňoning totiž na človeka kladie väčšie nároky, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. V organizovanej skupine s kvalifikovaným trénerom si podľa Christiana Schnöllera, manažéra Area 47, môže kaňoning vyskúšať v zásade každý. Človek musí vedieť plávať, mať istý krok a byť v primeranej fyzickej kondícii. Určite by nemal mať strach z výšok.

„Obrovskou výhodou kaňoningu je to, že nemusíte byť žiadny extrémny športovec alebo nadšenec, aby ste sa dostali na miesta, kam bežne ľudská noha nevkročí,“ nadšene vysvetľuje Schnöller. Organizované výpravy sú výborné na oboznámenie sa s týmto športom. Sprievodca vám poskytne aj všetko potrebné vybavenie.

„Našim návštevníkom poskytujeme neoprénové kombinézy, obuv, ponožky, opasky, helmy… Skrátka všetko, čo na deň strávený kaňoningom potrebujú,“ hovorí Schnöller. „Len plavky si musí každý priniesť sám.“ Po privítaní, oblečení a bezpečnostnom poučení dochádza podľa Schnöllera k momentu, kedy „už niet cesty späť“. Dobrodruhovia vyrazia na niekoľkohodinovú cestu plnú nových dojmov a zážitkov.

Kto sa následne rozhodne sa tomuto športu venovať, mal by absolvovať príslušné kurzy alebo sa stať členom oddielu. „Tréning sprievodcov kaňoningu je veľmi náročný,“ hovorí Max Märker, ktorý je sám kvalifikovaným sprievodcom. „Musíte sa naučiť techniky lezectva, viazania uzlov a šplhania, odhadovania nebezpečenstva vo vode, základy geológie, meteorológie a vedenia skupiny a špecifické zásahy prvej pomoci.“

Skupina je dôležitejšia ako ego

Na to, aby ste v kaňoningu nazbierali dostatok skúseností, potrebujete množstvo času a tréningu. Ten najlepšie získate zdolávaním rôznych roklín v najrozličnejších typoch terénu. Pri kaňoningu je však kľúčový najmä spoľahlivý partner.

A to najdôležitejšie? „Vášeň,“ hovorí Christian Schnöller. „Nejde o to, dokázať ostatným svoje schopnosti. Ide najmä o zábavu a pocit spolupatričnosti v rámci skupiny.“

Kaňoning v Európe:

Auerklamm, Tirolsko
Nezáleží na tom, či ste začiatočník alebo profesionál. Tu si každý nájde to pravé.
15 metrov dlhé kĺzačky, zlaňovanie vo výške 50 metrov a 14 metrové skoky sú skutočnou výzvou. Začiatočníci môžu jednotlivé časti zdolávania rokliny individuálne kombinovať.

Kobelache, Vorarlbersko
Sprievodcovia považujú roklinu na Bodamskom jazere na jednu z najlepších v nemecky hovoriacom regióne. Vrcholom je záver kaňonu, kde sa nachádza posledná kĺzačka zakončená päťmetrovým letom do posledného skalného jazierka.

Sierra de Guara, Španielsko
Tu sa zrodil kaňoning. 70 roklín v národnom parku „Parque Natural de la Sierra y Cañones de Guara“ ľudí priťahuje už od 70. rokov 20. storočia.

Massaschlucht, Švajčiarsko
Massaschlucht, prezývaný aj „Grand Canyon Švajčiarska“ je vhodný pre začiatočníkov v dobrej kondícii. Ľad a topiaca sa voda Aletschkého ľadovca tu za celé tisícročia do skaly vyryli ohromujúcu roklinu.

Sočské údolie, Slovinsko
Soča so svojou charakteristickou modrozelenou farbou je považovaná za jednu z najkrajších riek Európy. Vodopády, úzke skalné rokliny a prírodné vodné žľaby sú ideálnym prostredím pre kaňoning.

Hore
OKViac informácií