Domáce wellness procedúry: Spa medzi vlastnými štyrmi stenami
Domáci wellness zážitok znie na prvé počutie ako niečo zložité. Stačí však zopár trikov a správnych produktov a tá pravá relaxácia môže začať.
Uvoľnite sa a pusťte z hlavy všetky starosti – výdatný odpočinok vo vlastnej kúpeľni vám môže pomôcť nakrátko uniknúť patáliám všedných dní. Ak nechcete utrácať za 5-hviezdičkový rezort, doprajte si to, po čom túžite, doma. Luxusu sa nemusíte vzdať. S tými správnymi produktami, premysleným plánom a príjemnou klímou v miestnosti sa budete už po pár hodinách cítiť ako nový človek. Potom už záleží len na správnom prístupe: Počas wellness procedúr sa človek nielen rozmaznáva, ale oslavuje seba samého:
1. Vytvoriť atmosféru
Na začiatok je dôležité vykúzliť v kúpeľni tú správnu atmosféru. V úvode je kľúčové správne osvetlenie. Výber je na vás. Čo tak vonná sviečka? Tá vám poskytne nielen príjemné svetlo a teplo, ale postará sa aj o šírenie blahodarných vôní v miestnosti, napríklad pomarančovej, bergamotovej alebo anízovej.
Následne pripravte čisté uteráky, zaveste na dosah ruky mäkučký župan a zľahka zvýšte teplotu vykurovania. Teraz sa môžete pustiť do wellness procedúr.
2. Kúpeľ a sprcha
Začnite telovým peelingom, ktorý pokožku dokonale pripraví na ďalšiu starostlivosť. Odstraňuje odumreté čiastočky kože a podporuje prekrvenie. Následne šup do vane alebo pod sprchu. Optimálna teplota vody je 36 až 38 stupňov. Príliš horúca voda môže negatívne ovplyvňovať funkciu srdcovo-cievneho systému a zároveň vysušuje pokožku. Pri výbere sprchového gélu alebo prísad do kúpeľa siahnite prípravkoch s obsahom vyživujúcich látok, napríklad makadamového oleja. Ten pokožku ošetruje a zásobí vitamínmi A, E, B1 a B2. Olej monoi pochádzajúci z Francúzskej Polynézie sa v krajine svojho pôvodu využíva ako uchovávateľ krásy. Získava sa z kvetov tiaré a kokosového oleja.
Keďže vás čaká vlasová maska, vynechajte pri umývaní vlasov kondicionér.
3. Vlasová maska
Výživná a hydratačná maska napráva štruktúru vlasov a dodáva im potrebné živiny. Starostlivosť zvoľte podľa toho, čo vaše vlasy momentálne potrebujú. Sú farbené, veľmi poškodené alebo suché? Po uplynutí stanoveného času pôsobenia masku starostlivo zmyte a vlasy ošetrite kondicionérom. Ten uzatvorí vrchnú vrstvu vlasov, vďaka čomu účinné látky zostanú vo vnútri.
4. Ošetrenie telovým olejom
Po peelingu naša pokožka obzvlášť dobre absorbuje živiny. Ideálna chvíľa na aplikáciu telového oleja. Po kúpeli alebo sprche vodu z tela jemne odsajte uterákom, aby pokožka zostala trošku vlhká. Vďaka tomu olej výborne vsiakne. Doprajte si dostatok času na jemnú masáž a vychutnajte si jeho omamnú vôňu. Môžete si vybrať z telových olejov na rôzne problémy a partie, napríklad na uvoľnenie napätého svalstva, proti celulitíde alebo na upokojenie. Teraz je vaša pleť dostatočne hydratovaná a vyživená.
5. Krémovanie chodidiel
K chodidlám sa často správame priam macošsky. Preto si aj oni zaslúžia extra dávku starostlivosti. Koniec koncov – namáhame ich počas celého dňa a pomáhajú nám stihnúť všetko, čo sme si zaumienili. Ako poďakovanie im doprajte krém s obsahom urey, bambuckého masla alebo ryžového mlieka.
Tipp: Hojne nakrémujte a natiahnite si ponožky, aby ste sa nepošmykli. Vaše chodidlá budú mäkké a jemné na dotyk.
6. Čistenie tváre
Po starostlivosti o telo a vlasy je na rade tvár. Najprv odstráňte nečistoty a prebytočnú mastnotu. Môžete si vybrať z rôznych typov čistiacich produktov – od gélov, cez oleje a mlieka až po peny. Ten pravý prípravok pre vašu pleť spoznáte podľa toho, že vám vyhovuje jeho používanie a cítite sa po jeho aplikácii príjemne. Pri nákupe sa orientujte podľa toho, na aký typ pleti je výrobok určený. Všetky typy prípravkov vmasírujte do pokožky krúživými pohybmi a následne zotrite vatovým tampónom. Tým podporíte prekrvenie pleti a dodáte jej svieži a žiarivý vzhľad. Na čistenie tváre môžete použiť aj čistiacu kefku. Nekombinujte ju však s peelingom, aby nedošlo k začervenaniu pleti.
Tip: Čistiacej kefke by ste sa mali vyhnúť v prípade, že vás trápia nedokonalosti pleti alebo akné. Mohlo by totiž dôjsť k poraneniu vyrážok a tým k spomaleniu ich liečby, či dokonca k vzniku nových zápalov.
7. Peeling
Či už na tvár alebo telo: Peelingy sú tým pravým bojovníkom proti mdlej pokožke. Vrchná vrstva pokožky sa obnovuje každých 28 dní. Peelingy tento proces dokážu urýchliť. Pri pravidelnom používaní (raz až dvakrát týždenne) môžu dokonca zmierniť vrásky, jazvy a nedokonalosti pleti a pomôcť v prevencii proti vzniku nedokonalostí.
Na peeling tela sú vhodné aj hrubšie kryštáliky soli alebo cukru. Pri aplikácii na tvár však siahnite po jemnejšom peelingu. Vaša pokožka bude extrémne jemná a hebká.
8. Kvetinový parný kúpeľ
Otvára póry a je skvelou prípravou na pleťové masky a krémy, pretože umožňuje prenikanie účinných látok do hlbších vrstiev pokožky. Navracia namáhanej pokožke stratenú rovnováhu.
Ako na to: Zalejte po 15 g levanduľových a harmančekových kvetov horúcou vodou a nechajte 10 minút lúhovať. Následne pridajte 4 kvapky éterického oleja (podľa nálady). Vyčistenú tvár naparujte 5 minút pod uterákom.
9. Pleťová maska
Keďže naša pleť je denne vystavovaná vplyvom okolia, pleťová maska je pre ňu niečo ako krátka dovolenka. Obsahuje množstvo výživných látok v koncentrovanej forme. Ideálne je aplikovať ju raz až dvakrát týždenne. Na trhu sú dostupné pleťové masky pre rôzne potreby. Pre suchú pleť sú vhodné účinné látky, ako napríklad aloe vera alebo avokádo. Unavenej pleti uľaví rozchodnica ružová, liči alebo pivónia. Mastná pleť potrebuje masku na zjemnenie pórov s obsahom zinku alebo liečivého ílu. V boji s nedokonalosťami pleti môže pomôcť aj čajovníkový olej alebo morská soľ.
U všetkých masiek je uvedená doba pôsobenia, ktorú by ste mali dodržiavať. Záleží aj na spôsobe odstránenia. Takzvané „peel off“ masky sa z tváre sťahujú, vlhké masky stačí zotrieť kozmetickým obrúskom a zvyšok jemne vmasírovať do pokožky. Čistiace masky s obsahom liečivého ílu zmyte vlažnou vodou. Následne je pokožka tváre pripravená na aplikáciu krému.
10. Pleťový krém
Záverom starostlivosti môže byť v závislosti od vašich potrieb aplikácia pleťového krému. Ak však máte pocit, že vaša pleť je už dostatočne vyživená, pokojne ho môžete vynechať alebo použiť miesto pleťovej masky.
Po aplikácii masky je však krém veľmi vhodný, pretože pleti dodá potrebnú hydratáciu. Vhodnou alternatívou je aj ľahké sérum. Ak ste vynechali aplikáciu masky, môžete siahnuť po výživnejšom kréme. Pri jeho nanášaní netrite tvár drsnými pohybmi, ale jemne masírujte. Na extrémne jemnú pokožku v okolí očí aplikujte očný krém jemným vklepaním prstami.
11. Záver
Po ošetrení pokožky a vlasov a celkovom uvoľnení je najlepšie zostať naďalej v pokoji. Môžete sa schúliť na pohovke s dobrou knihou, odpočinúť si pri televízii, uvariť si šálku čaju, alebo sa skrátka pobrať do postele o niečo skôr. Počas toho budú použité prípravky ďalej účinkovať. Regenerácia pracuje na vysoké obrátky najmä počas noci, takže použité produkty budú pôsobiť ešte intenzívnejšie. Okrem toho sa počas spánku dopĺňajú zásoby kolagénu a antioxidantov. Vyspať sa do krásy teda naozaj nie je len otrepanou frázou.