Menu

Domáci šalátový dressing: takto sa vám určite podarí

Šalátový dressing sa postará o zmenu chutí a zo zeleniny vyčaruje skutočné jedlo.

Home » Pôžitok » Jedlo a recepty » Domáci šalátový dressing: takto sa vám určite podarí - 04.2020

Šalátový dressing sa nielenže postará o zmenu chutí, ale zo zeleniny vyčaruje skutočné jedlo. Prečítajte si, ako si môžete pripraviť dressing sami.

Surovú zeleninu by ste pokojne mohli utopiť v octe a oleji. Keď však má byť šalát aj chutný, oplatí sa trošku experimentovať. Urobte si váš vlastný dressing. Netrvá to dlho a skvelá chuť je zaručená. Ak si pripravujete dressing sami, je podstatná kvalita a chuť základných surovín ako ocot, olej alebo jogurt. Z nekvalitného oleja predsa nemôžete vyčarovať kvalitný dresing a naopak.

Tipy, ako si môžete vyrobiť dressing

1. Dressing na listové šaláty

Listové šaláty majú radi med, horčicu a omáčku Vinaigrette z jedného dielu octu, dvoch dielov oleja a korenín. Olej sa nakoniec šľahá šľahačom. Dôležité je, aby bol šalát poriadne vysušený, keď naň budete omáčku Vinaigrette dávať.

Takto si môžete pripraviť dressing na listový šalát: zmiešajte olej, ocot, soľ, korenie a štipku cukru. Pre dochutenie je najlepšie pridať trochu horčice a pre jemnú ostrosť pridajte cibuľu nakrájanú na veľmi jemné kúsky. Podľa chuti môžete pridať aj trochu medu.

2. Dressing na surovú zeleninu a cestoviny

Na šaláty zo surovej zeleniny a cestovinové šaláty sa hodia ťažšie dressingy. Pre krémovejší variant siahnite najlepšie po jogurte. Veľmi dobre harmonizuje s citrusovými plodmi a mätou.

Takto si môžete pripraviť jogurtový dressing: podľa želania zjemnite jogurt octom a olejom, korením, soľou, horčicou, cukrom alebo ďalšími koreninami. Výborne sa doň hodia aj najemno nasekané bylinky alebo pretlačený cesnak. Ak chcete, aby bol dressing exotickejší, vyskúšajte pridať trochu medu a kari.

3. Dressing s bylinkami

Čerstvé, najemno nasekané bylinky ako napríklad petržlen alebo pažítka zaručene zjemnia každý domáci dressing. Ak si želáte mať korenisto-sladkú omáčku Vinaigrette, pridajte med.

4. Aby domáci dressing vydržal dlho čerstvý

Najlepšie chutí, samozrejme, čerstvo pripravený dressing. Ak však pripravíte viac dressingu, nič sa nedeje. Stačí ak ho dáte do čistej sklenenej nádoby s uzáverom a v chladničke ho môžete skladovať niekoľko dní.

Náš tip: Posypte šalát opraženými zrniečkami alebo krutónmi! A keď pridáte vajíčka, tofu alebo strukoviny, stane sa zo šalátu hlavné jedlo.

Hore
OKViac informácií