Menu

Dovolenka doma: ako ju stráviť na balkóne?

Poďme na balkón: s našimi tipmi si môžete vychutnať dovolenku aj doma.

Home » Inšpirácia » Dovolenka doma: ako ju stráviť na balkóne? - 07.2020

Dovolenka nie je miesto, ale pocit. Ako môžete vašu dovolenku doma stráviť úplne uvoľnene? Veľmi jednoducho – s našimi nápadmi na prázdniny na balkóne alebo v záhrade, ktoré prinesú relax a zotavenie. Vrátane tipov od expertov na správne nastavenie mysle.

Raňajky: kedykoľvek. Večera: voliteľne na terase, v jedálni alebo pod šírym nebom. Termín odletu: žiadny. Cena za izbu: nula. Znie to ako dobrá ponuka na dovolenku? Tak poďme hneď teraz! Či už na balkóne alebo v záhrade: aj dovolenka doma môže byť so zopár nápadmi a pozitívnou mysľou nezabudnuteľne pekná. Preč z tej klietky!

Dovolenka doma: leto ako kedysi?

Domov ako vysnívaný cieľ lacnej letnej dovolenky prinášajúcej zotavenie je síce práve aktuálny, ale nie je žiadnou novinkou. Stráviť deň s dobrou knihou v tieni ovocného stromu, prezrieť si fotoalbumy a večer nechať plynúť v príjemnom rozhovore – to pripomína časy pred Instagramom a WhatsAppom. Také leto, ako kedysi, však môžeme zažiť aj v súčasnosti, presnejšie povedané: tu a teraz. Na to ani nepotrebujeme záhradu. Omnoho dôležitejším predpokladom je pripravenosť nechať dušu, aby našla pokoj. Psychologička Christine Hoffmann nám dala tipy, ako sa to môže podariť.

4 tipy na momenty plné relaxu počas dovolenky doma

  1. Cielene upriamiť pozornosť na moment

Počas dovolenky pri mori alebo na horách sa prechod do dovolenkového módu podarí vďaka tomu, že sa vzdialite od zvyčajnej každodennej rutiny a svoju pozornosť viac upriamite na aktuálny moment, hovorí Christine Hoffmann. Tento stav pozornosti môžete dosiahnuť aj doma a to tak, že sa prestanete venovať každodennej rutine a vedome si vychutnáte momenty.

  1. Vyskúšať niečo nové

„V známom prostredí sa vyžaduje určitá sila vôle, aby ste precítili tu a teraz“, hovorí psychologička. Najjednoduchšie to dosiahnete, ak vyskúšate niečo nové. To sa dá celkom dobre dosiahnuť aj počas dovolenky doma, pretože zväčša aj blízke okolie ponúka veľa možností objaviť nové veci. Patrí k tomu napríklad veselá hra pre celú rodinu alebo tiež nechať sa kolísať v novej hojdacej sieti na terase.

  1. Žiť podľa vnútorných hodín a nepozerať sa na hodinky

Ten, kto odloží hodinky, vypne mobil a pri plánovaní dňa sa orientuje podľa postavenia slnka a vlastného pocitu hladu, si dokáže v určitom čase intenzívne oddýchnuť. Tak zostane aj čas na spontánne činnosti, ako napríklad na prechádzku v teplom letnom daždi. Takéto, nie každodenné, činnosti prebudia naše zmysly. Pretože podľa psychologičky prežívame každé „prvé maľovanie“ obzvlášť pozorne a intenzívne.

  1. Vychutnávať si plánované činnosti a čas, ktorý prežijeme spontánne

Čas, počas ktorého nemáme nič naplánované, prináša výnimočný oddych. Dlho si pospať, raňajkovať okolo obeda, nechať dušu odpočívať – to znie pre mnohých ľudí ako dovolenka. Podľa psychologičky sú ale ideálnym mixom plánované, výnimočné činnosti a neplánovaný, spontánne strávený čas: „Už pred začiatkom dovolenky premýšľajte nad výnimočnými aktivitami. Čo ste robili v minulosti, čo by vás bavilo aj teraz? Alebo čo ste vždy chceli vyskúšať?“

„To som vždy chcela robiť“: 5 nápadov na dovolenku doma

  1. Navštívte svoje rodné mesto, alebo mesto v blízkosti, kde ste ešte neboli.
  2. Objavte trasy, ktoré ste ešte neprešli, napr. popri zbieraní byliniek v blízkom okolí.
  3. Učte sa nový cudzí jazyk, napríklad s online partnerom cez Tandem.
  4. Spravte si piknik na záhrade alebo na veľkej lúke a prenocujte vonku.
  5. Prineste si svoju vysnívanú dovolenkovú destináciu domov, napríklad vychádzkou do talianskej zmrzlinárne alebo prostredníctvom talianskej večere pri svetle sviečok.
Hore
OKViac informácií