Active Beauty
Ako na dovolenke správne vypnúť

Užite si dovolenku

Ako na dovolenke správne vypnúť

Ak ste sa na dovolenku správne pripravili, môžete si oddýchnuť a nechať za sebou stresujúci bežný život. Avšak na to sú potrebné určité techniky, ktoré by ste si mali predtým nacvičiť. Tu vám prezradíme ako na to.

 

Nás každodenný život je väčšinou poriadne vyťažený. Po práci ešte rýchlo niečo vybaviť, potom si zašportovať a doma už na nás kričí posteľ. U partnera je to podobné. Na ozajstné rozhovory ostáva zväčša málo času. Podľa štatistiky spolu páry rozprávajú počas dňa iba desať minút. Čo je pár slov pri raňajkách a pár pri večeri.

Pri každodennom kolotoči nám to ani nenapadne, alebo to akceptujeme. Keď už raz konečne máme viac času na rodinu a na čas strávený vo dvojici, tak si želáme hlbšiu výmenu myšlienok a dôvernú blízkosť. Tieto náhle vysoké očakávania sú katastrofálne, vie psychologička a terapeutka: „Často si sľubujeme príliš veľa od niečoho, na čom sme doteraz nepracovali. Vybudovať si vzťah a udržať si ho je náročný proces.“

Pre všetkých, ktorí majú naponáhlo – Zhrnutie:

 • O problémoch sa rozprávajte už pred dovolenkou: Rozoberajte konflikty včas, už počas bežných dní, vybudujte si štruktúru hádok, s ktorou zvládnete malé roztržky na dovolenke.
 • Naplánujte si dostatok času pre seba samú. Ak budete seba stavať stále do úzadia, budete nespokojná. To platí na dovolenke, a aj v bežnom živote.
 • V práci ukončite všetko s pokojom. Rezervujte si posledné pracovné hodiny pred dovolenkou na doriešenie otvorených vecí. Tak si môžete na dovolenke v kľude oddýchnuť, najlepšie bez smartphonu.
 • Doprajte si čas: Nemusí sa vám hneď v prvý deň podariť vypnúť a v pokoji nájsť dovolenkový rytmus.
 • Zaoberajte sa individuálnymi potrebami: Prehoďte pred dovolenkou so všetkými spolucestujúcimi pár slov a podľa toho dovolenku prispôsobte.
 • Vopred si ujasnite financie: Upravte cieľ dovolenky podľa financií, tak aby ste na mieste mali ešte dosť priestoru na pekné zážitky.
 • Buďte flexibilní: Na dovolenke nemusí všetko bežať podľa plánu. Tretí kopček zmrzliny je rovnako dovolený ako dobre sa dospať.

Vybudujte si kultúru uzmierovania

Aby sme si cez prázdniny oddýchli, mali by sme byť aktívni už pred nimi. „Nemôžeme naše problémy a starosti pregĺgať až do dovolenky, aby sme ich potom, keď už raz máme na ne čas, vystupňovali,“ vraví psychologička. „Zakaždým by sme o nich mali hovoriť jednotlivo.“

Tak sa pozvoľne vytvorí kultúra hádania a uzmierovania, ktorá sa nezľakne malých konfliktov na dovolenke, ale ich pekne porazí. „Mnohí ľudia, ktorí ku mne chodia na párovú terapiu, to zanedbali a sú prekvapení, keď zistia, aké pocity v druhých driemu,“ vraví psychologička.

Odporúča podnikať viac vecí vo dvojici a zdokonaliť kultúru rozprávania sa, formulovať Ja-posolstvá namiesto ukazovania na partnera. Predstavte si, že sa niekto sťažuje, že sa cíti zanedbaný a osamelý. To vyvolá viac empatie ako ľadová výčitka: „Stále chodíš preč a nikdy nie si doma!“

Učenie komunikáciou

Ak začnete s partnerom otvorene komunikovať, budete navyše prekvapení, ako veľa sa naučíte o vlastných potrebách. A nemali by ste čakať, kým ich uspokojíte. „Stavať seba neustále do úzadia robí nespokojným,“ varuje terapeutka. „Okrem toho nám potom padne ťažšie dopriať niečo partnerovi, napríklad pivo s novými známymi z dovolenky, zatiaľ čo my ukladáme deti spať. Bludný kruh závisti vzniká rýchlo.“

Jej tip: Načerpajte dostatok času pre seba samú, počas bežných dní i na dovolenke. Často pomôže už i vedomá hodinka na čítanie bez detí alebo masáž. Tak nájdete harmóniu, posilníte vzťah a budete mať dobrý základ pre dovolenku bez konfliktov. Ale vystačiť si bez hádky neznamená (žiaľ) nutne, že si oddýchnete.

A smartphone stále striehne

Mohlo by vás tiež zaujímať

Návod na odpočinok 
 

Ešte jedna vec drieme takmer v každom cestovnom kufri: mobil a s ním aj spojenie s prácou a povinnosťami. Vypnúť ho je pre štvrtinu Rakúšanov nemožné. Rovnako veľa ľudí udáva, že si nevedia na dovolenke oddýchnuť. Možno pomôže zrieknuť sa tejto malej otravnej veci aspoň vo fázach.

Ľahšie to padne samozrejme tým, ktorí pred vycestovaním v práci všetko ukončili a dohodli sa so záskokom. Preto si radšej posledné hodiny v práci pred dovolenkou rezervujte na to, aby ste všetko v pokoji doriešili.

Ak vám blúdia myšlienky k práci pri opaľovaní sa na talianskej pláži alebo vo vrtuľovom lietadle v austrálskom vnútrozemí, nemali by ste byť na seba tak prísni. Pretože to vyvoláva naozaj pravý stres. Je celkom prirodzené, ak nám na začiatku padne ťažko vymámiť sa zo zabehnutého života. Rovnako ako si musia aj rodiny najskôr zvyknúť na nové dovolenkové prostredie.

Možno chce ocko, ktorý inak ráno chodieva do práce, pripraviť tentokrát raňajky? Kým si nájdete nový rytmus, je potrebná trpezlivosť. „Môže to trvať aj pár dní. Môžete sa pritom aj párkrát pohádať a potom si spolu sadnúť a nájsť riešenia,“ radí psychologička. „Dôležité však je nepozorovať túžobne ostatné páry alebo rodiny, ktoré si spolu láskyplne vychádzajú. Všetci sa majú rovnako. Každý má problémy, ktoré nie sú zvonku vždy viditeľné. Preto by sme sa mali starať o vlastné potreby.“

Vopred sa dohodnite a plánujte

Individuálne želania rozoberte so všetkými spolucestujúcimi radšej vopred. Nedostupnosť telefónneho signálu pri jazere v Nórsku môže znieť rodičom idylicky, pre mladistvú dcéru to však je hororový scenár. Týždeň v Naí Dillí sľubuje dobrodružstvo, s dvomi škôlkarmi však musíte pravdepodobne rátať s frflaním.

Záujem o jednotlivé potreby je veľmi dôležitý,“ vie expertka. „Okrem toho by program nemal byť príliš nahustený. V našej spoločnosti orientovanej na výkon sme zvyknutí plánovať a dosiahnuť toho čo najviac. Ale buďme úprimní: Musíme naozaj preskúmať a odfotiť každý kútik ostrova? Možno by bolo zdanlivo neproduktívne poobedie na pláži omnoho uvoľňujúcejšie.

Ani na finančné plánovanie by sme nemali zabúdať: Čím viac peňazí minieme, tým vyššie sú naše očakávania. Ak vás netlačí rozpočet, môžete si dovoliť spontánne jednodňové výlety alebo jedlo v chutnej rybárskej reštaurácii.

Ak sú pri plánovaní všetci úprimní, je hneď jasno, že neustála blízkosť môže na vás doľahnúť. Či v meste, na pláži alebo pri kempovaní, mali by ste si nechať aj voľný priestor. Napríklad vo forme väčšieho apartmánu s oddelenou detskou a rodičovskou izbou. „Oplatí sa to,“ vraví psychologička. „Okrem toho musí byť jasné, koľko blízkosti si želajú partneri. Chce jeden behávať sám? Alebo chce mať druhý pokoj pri čítaní románu? Takéto voľno si smiete dopriať, neodsudzujte sa.“

Dopriať si môžete aj pár výnimiek. „Počas dovolenky to môže byť napríklad tretí kopček zmrzliny,“ navrhuje psychologička. „Mali by ste byť flexibilní, pripustiť zmeny a naučiť sa vypnúť.“ Potom už oddychovej dovolenke nestojí nič v ceste.

Checklist: Uvoľnene na dovolenke

 

Dovolenkové tipy

 • Plánovať vopred. Zhromaždiť celú rodinu a ide sa na to: želania a kompromisy je potrebné úprimne rozobrať.
 • Voľný priestor pre každého. Romantická dovolenka vo dvojici je dôležitá, ale prosím nepreháňať – na toľko blízkosti nie sme mnohí vôbec zvyknutí! Každý partner by mal mať aj chvíle iba pre seba.
 • Znížiť nároky. Nikto nie je dokonalý a nebude taký ani na dovolenke. Kto nenastaví svoje očakávania príliš vysoko, bude pozitívne prekvapený.
 • Vybaviť povinnosti. V žiadnom prípade si neberte na dovolenku veci na vybavenie alebo domáce úlohy vašich detí. Iba by vám odvádzali pozornosť.
 • Nepracovať až do poslednej minúty. Lepšie je vziať si popoludnie pred odjazdom voľno a naplánovať si ho na prípravy.
 • Adieu technike. Nechajte notebook a iPad doma. Len tak si dovolenku naplno vychutnáte. Smartphone odložte aspoň počas dňa alebo spoločných jedál.
 • Hádka povolená. Aj na dovolenke sa môžete hádať. Kto už má vybudovanú štruktúru hádok to bude mať jednoduchšie.
 • Prestať porovnávať. Miesto neustáleho porovnávania by ste sa mali sústrediť na vlastné potreby.
 • Rozdeliť si peniaze. Čím drahšie, tým väčšie očakávania. Preto si peniaze nevyrátajte príliš tesne, aby ste si mohli dovoliť aj spontánne denné výlety.
 • Robiť výnimky. Vypnúť a aj si niečo dopriať.
 • Dnes žiť, zajtra dovolenkovať. Starosti a problémy každodenného života riešte a nenechávajte si ich na dovolenku. Potom už nestojí bezstarostnej, uvoľnenej dovolenke nič v ceste!