Menu

Dovolenka v hlave: ako pôsobí cestovanie v myšlienkach

Cestami v myšlienkach sa možno zbaviť stresu a zvýšiť svoju kreativitu.

Home » Inšpirácia » Dovolenka v hlave: ako pôsobí cestovanie v myšlienkach - 12.2019

Snívanie je vynikajúcou metódou na podniknutie nádhernej cesty bez stresu a s najlepším svedomím. Veď kvôli relaxu na pláži s bielym pieskom, plávaniu s delfínmi, výstupu na sopku či túre cez džungľu, nemusíte nevyhnutne opustiť svoje rodné mesto. Pri cestách v myšlienkach sa dovolenka odohráva v hlave.

Jednoducho odcestujte v myšlienkach

Napriek tomu sa sna o vysnívanej dovolenke nemusíte vzdať, lebo skutočné dobrodružstvá sú v hlave. A pravé uvoľnenie takisto. Nápad podniknúť cestu len v myšlienkach vôbec nie je až taký nový. Túto možnosť využíval už Johann Wolfgang von Goethe. Ako vášnivý milovník Brazílie s nadšením čítal knihy o tejto juhoamerickej krajine, so známymi vedcami si o nej živo dopisoval a vo Weimaroch pravidelne vítal cestovateľov. „S potešením vždy vedľa seba uvidím cudzincov, ktorí ma chcú navštíviť,“ písal. „Tým, že sa s nimi rozprávam, tiež cestujem – bez toho, aby som menil miesto pobytu.“

Ľudia, ktorí k sebe pozývajú couch surferov, dnes spoznávajú cudzie kultúry, pričom sami nemusia nikam cestovať. A ak práve v obývačke nespia žiadni hostia, ktorí by ich svojimi príbehmi uniesli do ďalekých krajín? Potom si môžu sami ľahnúť na gauč, zatvoriť oči a precestovať svet.

Čo potrebujete na cestovanie v myšlienkach

Všetko, čo na to potrebujete, je chvíľka pokoja – pričom cesta v myšlienkach sa môže predĺžiť aj na hodiny. Vhodná literatúra, film, žblnkot izbovej fontánky, tichá hudba v pozadí či zvuky šumiaceho mora môžu pomôcť naladiť sa, nie sú však nevyhnutne nutné.

Najjednoduchší spôsob ako nastúpiť na cestu v myšlienkach je vedomé nadychovanie a vydychovanie. Dýchanie sa má pomaly predlžovať a prehlbovať. Akonáhle je telo uvoľnené, zvoľte si cieľ, ku ktorému sa v myšlienkach vydáte. Fantázii sa pritom medze nekladú. Cestu na Mesiac si vysnívate rovnako ľahko ako potulky v Paríži či surferskú dovolenku na Havaji.

Cestovanie v myšlienkach so sprievodcom

Pri vedených fantazijných cestách – ktoré môžu slúžiť i na terapeutické účely – funguje rozprávač ako turistický sprievodca. Svojimi príbehmi vás zavedie na miesto a dáva podnety, ako ho možno zažiť všetkými zmyslami. Vety ako „Na lúke kvitne veľa farebných kvietkov. Nádherne voňajú. Cítiš ich“ alebo „Stúpaš bosými nohami do piesku. Cítiš, aký je teplý“ vyvolávajú pocity, vďaka ktorým myšlienkový výlet pôsobí reálnejšie. Následok: človek zo seba v najkratšom čase strasie všedný deň. Zároveň sa vďaka sústredeniu na vlastné pocity zaostrí povedomie pre vlastné potreby. Človek teda podnikne cestu aj do vlastného ja.

Ak takýto výlet v sne s otvorenými očami podniknete bez profesionálneho sprievodcu, môžete siahnuť k CD a podcastom, stiahnuť si text a nechať si ho niekým prečítať, sám ho nahovoriť na zvukový záznam či jednoducho si nejaký príbeh vymyslieť.

Cesty v hlave podporujú kreativitu

V každom prípade tým nielenže odbúrate stres, ale aj zvýšite svoju kreativitu. „Naša fantázia je často kľúčom k riešeniu našich problémov,“ píše Sylvia Bieberová vo svojej knihe Cesty do krajiny duše (vydavateľstvo Schirner).

„Dovoľuje nám kráčať po kreatívnych a tvorivých cestách, ktoré by sme si vo vonkajšej realite vôbec nevšimli.“ Nie nadarmo vďačia ľudia ako Albert Einstein či Joanne K. Rowlingová podľa ich vlastných tvrdení za najlepšie nápady snívaniu s otvorenými očami. A tento efekt je dokázaný dokonca i vedecky: Benjamin Baird z Univerzity Santa Barbara poprosil 145 pokusných osôb o účasť na teste kreativity, ktorý bol prerušený dvanásťminútovou prestávkou. V tom čase museli účastníci vytvoriť tri skupiny: jedna smela driemať v oddychovej miestnosti, druhá bola podrobená kognitívnym testom a tretia mala robiť nudné veci – s cieľom, aby boli duchom neprítomní. A pozrime sa: účastníci unášaní fantáziou z tretieho tímu našli výrazne viac kreatívnych riešení.

Vo všeobecnosti výlety v snoch s otvorenými očami nie sú viazané na určité miesto, môžete ich podniknúť i v metre, za písacím stolom či v rade pri čakaní na čokoľvek. Najkrajšie na tom je, že sa na cesty môžete vydať kedykoľvek. Pomer ceny a výkonu je takisto neprekonateľný. A dokonca sa môžete podeliť o selfies z dovolenky snov. Ako na to? Celkom jednoducho. V myšlienkach!

Dovolenka v hlave

Inšpiratívne vety pre cestovanie v myšlienkach

Tahiti

Ležím na pláži. Cítim aký je piesok mäkký. Počujem jemne šumieť more. Škrieka čajka. Hrejivé slnečné lúče mi hladkajú pokožku. Vonia tu vanilka. Nejaký hlas volá „Poď do vody!“

Havana

Ponevieram sa po ulici. Okolo jazdia farebné veterány. Ľudia sú veselí. Na námestí hrá kapela. Vo vzduchu cítiť cigarový dym a čerstvú papáju. Zrazu niekto povie: „Chceš si zatancovať?“

Maroko

Cválam po púšti na bielom koni. Horúci vietor mi veje do tváre. Široko ďaleko nevidno žiadneho človeka. Cítim sa slobodne. Nikto ma nemôže zastaviť.

Mount Everest

Zdolávam povestný „Výkrik zo skaly“. Sneh mi vŕzga pod nohami. Víchrica zavíja. Predo mnou stojí stena, po ktorej budem liezť. Na chvíľu sa zľaknem. Potom sa rozplynie.

Nairobi

Trávim dovolenku v luxusnej safari chate. Cez okno počujem zvuky divočiny. Žirafa strčí hlavu dnu cez okno. Hladkám jej dlhý krk. Je teplý a živý.

Hore
OKViac informácií