Menu

Pod holým nebom

Všetko k dovolenkovému trendu kemping.

Home » Inšpirácia » Pod holým nebom - 05.2017

Nebo ako strecha. Rieka ako kúpeľňa. Ohnisko ako kuchyňa. Kemping zažíva znovuzrodenie. Pretože ak čerpáte silu z blízkosti prírody, dostáva sa vám čistý luxus.

Načúvať prírode pri zaspávaní a zobúdzaní sa. Precítiť blízkosť medzi zemou a nebom. Počúvať cvrlikanie cvrčkov a praskanie ­ohňa. Takéto zážitky vám dajú veľa z toho, čo vytvára oddychovú dovolenku. Človek trávi čas so svojimi milovanými, zbystruje zmysly pre to podstatné­, vžije sa do dňa a úplne vedome vníma krásu prírody. Kemping, to je luxus v jednoduchej podobe.

Presne takýto luxus teraz zažíva renesanciu. Stále viac ľudí si chce vychutnať prírode blízku, nekomplikovanú dovolenku. Potvrdzujú to aj stúpajúce počty nocľahov. „Naše ankety ukazujú, že hlavným motívom pre túto kempovú formu dovolenky je časová a miestna flexibilita,“ tvrdí Erwin Oberascher z rakúskej kempingovej platformy camping.info. „Kempujúci veľmi radi spontánne prichádzajú a odchádzajú, na chvíľu zmenia svoj cieľ, idú domov skôr alebo ostanú dlhšie, presne tak, ako sa im to páči.“

Spoločne slobodní

Aj pohľad na kempovanie sa mení. „Na kemping sa už ľudia nepozerajú ako na lacnú dovolenku,“ hovorí Oberascher. Veľkú úlohu zohrávajú sociálne väzby. „Deti si neskutočne rýchlo nájdu kamaráta na hranie a aj dospelí sa radi zoznamujú.“ V kempoch sa vedome vyskytujú miesta, kde sa ľudia stretávajú, napríklad miesta na umývanie riadu alebo ohniská usporiadané tak, aby ľudia nadväzovali komunikáciu.

No nie je kemp ako kemp. Existujú rôzne štýly, každý z nich spĺňa iné nároky. K najjednoduchším formám patrí prenocovanie v spacáku alebo v stane pod holým nebom. Fotky s osvetleným stanom na opustenom horskom úpätí v nás vyvolávajú túžbu po čistej slobode. Avšak pozor, kempovanie na divoko nie je všade povolené. V niektorých krajinách sa síce stanovanie v pustatine – čiže nad hranicou lesa toleruje, no inde vám hrozia vysoké peňažné pokuty.

Radíme vám, aby ste sa vopred informovali u vlastníka pozemku. To, že sa k okolitej prírode a prostrediu správame s rešpektom a vlastný odpad si odnesieme domov, je samozrejmosťou. A aj to, že stanovanie v lese alebo v chránených oblastiach je v zásade zakázané.

 

Čo je potrebné na kempovanie

Je jedno, kam vás cesta zavedie, na kempovanie toho veľa potrebovať nebudete. Najrýchlejšie rozložíte jednoduché samorozkladacie stany, ktoré však poskytujú väčšinou priestor len pre dve osoby a majú veľmi tenké steny. Priestorné stany majú dostatok miesta pre celú rodinu, sú dosť vysoké na to, aby ste vo vnútri stáli, a vydržia aj pri vetre a zlom počasí. Väčšinou majú viacero vstupov a jednu predsieň, kde si môžete odložiť topánky a ruksaky. Aj strešné stany, ktoré sú upevnené na streche bežného auta, sú čoraz viac populárnejšie. Ľahko sa rozkladajú a skladajú a sú nepremokavé.

„To zlé na stanovaní nie je dážď padajúci zhora, ale vlhkosť, ktorá ide zdola,“ vraví Oberascher, expert na kempovanie. „So strešným stanom sa vám to nestane.“

Tip: Nie vždy je nutné mať vlastný stan. Na internete nájdete množstvo stránok, ktoré ponúkajú stany na prenájom.

Karavan alebo obytný príves?

Samozrejme, že to ide aj o niečo nezávislejšie a predovšetkým pohodlnejšie ako v stane. Máme na mysli spanie v domčeku na kolesách. Otázka viery tu znie: karavan alebo obytný príves? V minulých rokoch sa trend prikláňal jednoznačne ku karavanu. „Výhodou je, že ste počas jazdy veľmi flexibilní,“ hovorí Oberascher. Jednoducho karavan odstavíte a na druhý deň pokračujete v jazde.

V kempe vám však väčšiu mobilitu zaručí obytný príves napojený na auto. Pri výletoch ho jednoducho od auta odpojíte, a ani úzke horské cestičky či parkovacie miesta nebudú pre vás problém. Okrem toho sú obytné prívesy vo všeobecnosti výhodnejšie, majú dlhšiu životnosť a jednoduchšiu údržbu ako karavany. V rebríčku obľúbenosti sú momentálne na vrchných pozíciách autobusy značky VW, predovšetkým v retro vzhľade. „S ním ste aj dostatočne mobilní, aj sa zmestíte na každé parkovacie miesto pre osobné automobily,“ vysvetľuje expert. „Okrem toho ho môžete využívať aj ako hlavné vozidlo alebo ako rodinné vozidlo, zatiaľ čo veľké karavany stoja väčšinou v garáži.“

Tip: Čo robí majiteľ karavanu, ak práve nemá čas na vycestovanie? Prenajme ho.

Ďalším trendom v kempoch sú možnosti ubytovania v malých chatkách alebo mobilných domčekoch. Človek je uprostred prírody a vychutnáva si komfort a luxus malého dovolenkového bývania. Tak je to aj pri prenocovaní v štýlových mini domčekoch od Big Berry. Nájdete ich aj na kempoch v Korutánsku, Slovinsku a Rumunsku. Do mobilných domčekov o veľkosti 34 štvorcových metrov sa zmestia spálne aj mini obývačka s kuchyňou. Na terase majú svoje miesto nielen stôl so stoličkami, ale aj vírivka.

Luxusné kempovanie

Protiklad k jednoduchému bivakovaniu vo voľnej prírode je glamping. „Ide o výnimočné možnosti ubytovania z hľadiska vonkajšieho vzhľadu, blízkosti k prírode a komfortu,“ vraví Oberascher. Zmes veľkoleposti a kempingu pripomína luxus­né safari stany v Afrike. Ale tak ďaleko vôbec nemusíte jazdiť. Priekopníkom v glampingu v Rakúsku je kempový raj Natterer See v Tirolsku so svojimi chatovými stanmi, drevenými chatami a spacími sudmi. Aj v kempe Breznik pri korutánskom Turnersee čaká na vás komfortný chatový stan.

Na bazén a saunu pri kempovaní tiež nemusíte hneď zabudnúť. Niektoré miesta ponúkajú spa zariadenia ako napríklad kemp Schlosshof v Južnom Tirolsku. Iné sa zasa nachádzajú v blízkosti termálnych kúpeľov. Napríklad taký kemp v Bad Radkersburg alebo termálny kemp Bad Waltersdorf.

Nech je kempovanie akokoľvek komfortné, jedno pravidlo platí vždy: riady umývajú muži.

Checklist pre kempovaciu dovolenku

 

Pred odjazdom

Krok 1: Auto alebo karavan včas preskúšajte a zarezervujte.

Krok 2: Potrebujete kempovací preukaz? S Camping Card International môžete kempovať lacnejšie v cca 2000 kempoch v 26 európskych krajinách.

Krok 3: Informujte sa vopred: v ktorých krajinách sú krajinné zóny? Kde je dovolené odparkovať alebo prenocovať? Slovenská asociácia campingu a caravaningu ponúka početné užitočné informácie.

Krok 4: Vozidlo naplňte s rozumom. Ťažká batožina patrí naspodok, ľahké veci navrch.

Krok 5: Pribaľte si dostatočne veľké zásoby plynu na varenie. V niektorých krajinách sa nesmú plniť plynové bomby zo zahraničia.

Základné tipy pre kempovaciu dovolenku

Checklist: Čo si zobrať

  • zubná kefka, krém na tvár a žiletka
  • instantná káva, zásoba vody a ovocné šťavy
  • malá zásoba potravín, napr. dmBio chili sin carne
  • zápalky alebo zapaľovač
  • slnečné okuliare & krém na opaľovanie
  • čistiace a vlhčené utierky
  • mydlo, 2in1 sprchovací gél & deo
  • leukoplast a obväz
  • kamera na jedno použitie alebo pamäťová karta do fotoaparátu
  • ochrana proti hmyzu a sprej proti hmyzu
Najlepšie kempingové tipy v južnej Európe

 

Najkrajšie cestovné ciele

Našli sme pre vás najkrajšie kempingové miesta v krajinách v našej časti Európy.

2 junge menschen am meer

Hore
OKViac informácií