Menu

Dýchajte zhlboka

Všetko o aromaterapii

Home » Pôžitok » Dýchajte zhlboka - 03.2019

Rastliny sú prefíkané. Produkujú vonné éterické oleje, ktorými sa chránia pred škodcami, baktériami, vírusmi a plesňami. Z týchto olejov však môže profitovať aj človek. Vonné látky sa cez nos dostávajú do mozgu, presnejšie do limbického systému, kde sa nachádza aj centrum spomienok a pocitov. Tam rozvíjajú svoj účinok.

Najskôr však musia byť z rastlín extrahované destiláciou. „Ide o veľmi náročný proces, pretože naň treba veľmi veľa rastlinného materiálu,“ tvrdí Sandra Haslinger, certifikovaná aromaterapeutka z Horného Rakúska. Vyštudovaná zdravotná sestra vysvetľuje na príklade zo svojej pracovnej skúsenosti, čo všetko sa dá s rastlinnými látkami dosiahnuť: Človek vyžadujúci opateru, ktorý býval predtým rád v lese, prichádza do veku, kedy sa  nedostane veľmi často do prírody.

„Olej zo smrekového ihličia dokáže túto špecifickú vôňu dostať do miestnosti,“ hovorí Sandra. „Táto osoba sa vďaka tomu cíti lepšie a uvoľnenejšie.“ Pozitívne ovplyvniť náladu pacientov v nemocnici dokáže aj vôňa bergamotu a pomaranča. „Stačí kvapnúť jednu kvapku éterického oleja na vreckovku a privoňať si.“

Nahromadená sila

Woman's hands holding up flowersÉterické oleje obsahujú až 400 preskúmaných látok. Vďaka nim má každý olej viaceré rôzne účinky: Horská levanduľa má upokojujúci, strach zmierňujúci a vyvažujúci efekt. Mäta pieporná a rozmarín stimulujú, podporujú koncentráciu a povzbudzujú. Tymián silne pôsobí proti baktériám a v aromaterapii ho študovaní lekári radi využívajú ako antibiotikum. Olej z medovky sa odporúča pri kútikoch a herpesových vírusoch a muškát pri plesniach.  A mohli by sme menovať ešte mnoho ďalších.

Okrem starostlivosti o chorých a starých ľudí sa éterické oleje výborne hodia na wellness procedúry. Na jar vdychujú novú životnú silu vo forme aromatických masáží alebo detoxikačných kúpeľov. Bežne sa éterické oleje používajú na prevoňanie miestností.

O jarnú sviežosť priamo u vás doma sa postará rozmarín alebo citrón. Čisto prírodné oleje vynikajú dobre aj v kuchyni. Esencie ako vanilka, pomaranč alebo mandarínka červená sa získavajú z ovocných šupiek a môžu sa používať pri pečení alebo pri varení – zmiešané s olejom alebo soľou.

Všímajte si znaky kvality

Pri nákupe éterických olejov by ste si mali všímať určité znaky, predovšetkým vtedy, ak ich chcete použiť nielen ako vôňu do domu, ale aj priamo na telo či v kuchyni.  „Najdôležitejšie je, aby šlo o ‚100-percentný prírodný éterický olej‘ alebo ‚100-percentný čistý éterický olej‘,“ vraví Sandra Haslinger. „To znamená, aby boli produkty naozaj prírodné a nielen prírodu napodobňovali.“ Dôležitý je i nápis  „vhodný pre aromaterapiu/aroma starostlivosť“.

Ďalšími dôležitými znakmi sú dátum trvanlivosti, podiel rastlín používaný pri výrobe éterického oleja a správny botanický názov. Dnes už sú dostupné i produkty z biologicky dopestovaných rastlín. Samozrejme, znakom kvality môže byť aj cena. Aby sme dokázali správne využiť múdrosť rastlín pre svoj úžitok, musíme byť aj my sami prefíkaní.

Určité oleje sa navyše neodporúčajú pre ľudí s citlivou pokožkou, osoby s ochoreniami dýchacích ciest či deti, pretože sa môžu objaviť vedľajšie účinky. Preto by sme mali tieto produkty vyberať uvážene a radšej si nechať poradiť od vyštudovaného aromaterapeuta.

Sandra Haslinger je diplomovaná zdravotná sestra, aromaterapeutka, reiki majsterka a bodyART trénerka v Hornom Rakúsku. Vedie vlastnú aromaterapeutickú prax a okrem iného organizuje kurzy aromaterapie a starostlivosti pre začiatočníkov. Sandra je členkou predstavenstva Združenia pre aroma-starostlivosť  a komerčných aromaterapeutov (VAGA).

Fit počas jari vďaka aromaterapii

Aromatický kúpeľ

Aromatické kúpele dokážu rozhýbať látkovú premenu. Povzbudzujúce sú napríklad pomaranč, citrón, rozmarín a borievka. Večerný kúpeľ s levanduľou, muškátom omamným, mandarínkou červenou alebo pomarančom pôsobí uvoľňujúco a upokojujúco. Éterické oleje potrebujú v každom prípade emulgátor, aby sa naviazali na vodu. Preto zmiešame päť až desať kvapiek aromatického oleja s jednou šálkou mlieka, trochou medu alebo morskej soli a oboje dáme do vody na kúpanie.

Aromatická sprcha

Táto procedúra pomáha najmä vtedy, keď sa začína prejavovať jarné prechladnutie. Používa sa pri nej kajeputový olej, niaouli olej alebo hotová trojpercentná zmes olejov. Po teplej sprche, počas ktorej sa otvoria hlavné póry, sa zmes olejov ešte v sprche nanesie na mokré telo. Na záver je potrebné sa ešte raz osprchovať bez sprchového gélu, aby blahodárne pary rozvili svoj účinok. Aromatická sprcha sa v žiadnom prípade nesmie používať pri malých deťoch!

Aromatický zábal

Citrónový olej alebo olej zo semien zeleru je vhodný na zábal pečene. Morskú soľ zmiešajte s éterickými olejmi a pridajte čo možno najhorúcejšiu vodu. Poskladanú utierku ponorte do vody a dobre vyžmýkajte. Horúci obklad priložte na oblasť pečene. Oviňte ho suchou utierkou a podľa potreby priložte termofor. Pozor: citrónový olej môže v kombinácii s teplou vodou spôsobiť podráždenie pokožky. Na záver sa odporúča ošetriť pokožku ľubovníkovým olejom.

Aromatická masáž

Pri aromatickej masáži sa éterický olej zapracováva do pokožky hladivými pohybmi. Tak sa dokáže dobre vstrebať a optimálne rozvinúť svoj účinok. To, akú vôňu použijete, závisí od momentálneho rozpoloženia. Muškát omamný pôsobí upokojujúco a znižuje stres. Ruža značí sebalásku, lásku, komunikáciu a vzájomnosť. Vône ako bergamot alebo mandarínka červená pozdvihujú náladu. Vanilka dodáva pocit domova a človek sa zároveň cíti bezpečne. Na jar sa odporúčajú stimulujúce éterické oleje ako rozmarín alebo mäta prieporná. Ak nemáte čas na masáž, tak sa jednoducho ráno po sprche natrite telovým olejom, ten vám pomôže pozitívne začať deň. Jedna až dve kvapky éterického oleja pripadajú na desať mililitrov tekutiny. Ako báza slúžia prírodné rastlinné oleje lisované za studena.

Inhalácia

Pri malátnosti a únave pôsobí aktivujúco suchá inhalácia s použitím jedného éterického oleja. Jednu kvapku dajte na neparfumovanú vreckovku, priložte pod nos a zhlboka sa nadýchnite. Ak máte po zimnej prestávke veľa stresu v práci a v bežnom živote, môžete si kombináciou dýchacej techniky a inhalácie levandule privodiť pokoj.

Aromatické oleje doma aj na cestách

Young woman blowing flowers from hand

O aktivizujúci, oživujúci a osviežujúci pocit sa postará napríklad rozmarín, mäta pieporná, bergamot, borievka, pomaranč, grep alebo citrón. Oleje môžete používať samotné alebo zmiešané.

Možnosti použitia:

Doma: Po rannej sprche natrite telo olejom (1-2 kvapky éterického oleja na 10 ml telového oleja).

Na cesty: Noste v kabelke malú fľaštičku éterického oleja a z času na čas mu privoňajte.

Hore
OKViac informácií